רוב של איש אחד


נתניהו הבין שאין לו רוב בבית הנבחרים לייצוא הגז, ומצא פתרון פשוט לבעיה: למה להתמודד עם כנסת ישראל כשאפשר פשוט לבטל אותה?

"סוגייה כבדת משקל כמו ייצוא הגז - ראוי שתוכרע על-ידי הכנסת, במסגרת דיון ציבורי ומקצועי, מקיף ושקוף. אנו, החתומים מטה, ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה, קוראים לך, ראש הממשלה, לפעול להבאתו של העניין בפני הכנסת במתכונת שתאפשר דיון והכרעה כאלה" – 64 חברי כנסת מכל סיעות הבית

"יש לנו בעיה עם הרגולציה בישראל" – סגן נשיא וודסייד העולמית, תאגיד הגז האוסטרלי שמבקש לקנות את רוב הגז הטבעי של ישראל


דמיינו את התרחיש הבא: ממשלת ישראל מחליטה לסגת מהגדה המערבית ולחתום על הסכם ארוך טווח עם הפלסטינים. מדובר בהחלטה היסטורית, כבדת משקל, שנוגעת במחלוקות העמוקות ביותר שמשסעות את החברה הישראלית ועתידה להשפיע על כל מי שחי כאן. אלא שאז, ראש הממשלה מבין שבכנסת, הגוף הדמוקרטי שתפקידו לייצג את כלל אזרחי ישראל, אין לו רוב. מה הוא עושה? פונה לפתרון הפשוט מכולם: מבטל אותה. אם המהלך הזה נשמע לכם מופרך ובלתי-אפשרי, אז יש לנו חדשות בשבילכם - רק לפני שעות ספורות קרה אותו דבר בדיוק.

היום בצהריים אישרה הממשלה ייצוא מאסיבי של גז טבעי כשהיא מפרה את כל התקדימים המוכרים, דורסת ברגל גסה את כל הנורמות הנהוגות בבית הנבחרים ופוסקת בעצמה - תוך התעלמות מוחלטת מהכנסת - מה ייעשה במשאב טבע השייך לכולנו ושווה יותר מ-250 מיליארד דולר. אף ממשלה בישראל לא קיבלה ב-20 השנים האחרונות החלטה אסטרטגית חשובה כל-כך ושנויה במחלוקת כל-כך בלי לבקש את אישורה של הכנסת. ומה גרם לכך שהחלטה היסטורית מסוג זה לא זוכה לעלות על שולחן הכנסת? במילה אחת: כסף. בקצת יותר מלים: צבא לוביסטים של חברות ענק שלוחץ על ראש ממשלת ישראל לאשר את מכירת הגז בהקדם האפשרי. מבחינתם, חברי כנסת ישראל הם לא יותר מ-120 ביורוקרטים שפשוט צריך לעקוף. הדילוג על הכנסת, אגב, התאפשר רק בזכות סעיף נידח מחוק משנות ה-50 שעסק בקידוחי הנפט של ישראל ונוּסח בעולם שונה לחלוטין. ראוי לציין כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה העיר בפני נתניהו שההיתלות בסעיף המאובק הזה מפוקפקת למדי.

רק לשם השוואה, הכנסת דנה מדי שנה במשך שבועות ארוכים בתקציב המדינה באופן מפורט ומעמיק; מה שמאפשר לה למלא את תפקידה, כלומר, לבקר את התקציב, לדון בהשלכותיו ארוכות הטווח ולהכניס בו שינויים רבים. ההחלטה על ייצוא הגז שוות ערך מבחינה כספית לשלושה תקציבי מדינה שלמים - לכל הפחות - והשלכותיה האטסטרגיות על המשק הישראלי דרמטיות בהרבה: הן עתידות ללוות אותנו ב-30 השנה הקרובות ולהשפיע על חיי ילדינו ונכדינו. למרות כל זאת, נתניהו ולפיד החליטו שאין שום סיבה שהכנסת תדון בהחלטה ההיסטורית הזאת. את גורל ההכרעה הפרטית שלהם הם חרצו בישיבה סגורה אחד עם השני, בין הפגישות הרבות שהם מקיימים בשבועות האחרונים עם לוביסטים מטעם תאגידי הגז הבינלאומיים. מה הפלא? נתניהו חישק את לפיד ובנט במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להצביע בהתאם להשקפתו בכל נושא הקשור למשק האנרגיה הישראלי.

ראש הממשלה ושר האוצר עושים את זה, אגב, בניגוד מוחלט לדרישה של הכנסת – הגוף הריבון במדינת ישראל. נכון להערב, 64 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד כבר חתמו על מכתב שקורא לראש הממשלה ולשר האוצר להביא את הדיון על ייצוא הגז לכנסת. חברי הכנסת הללו חלוקים בדעתם לגבי ייצוא הגז, אבל המשותף לכולם הוא שהם מבינים שלא ניתן לירוק בפנים של הציבור הישראלי בצורה כזאת. החלטה כל-כך חשובה - דינה להתקבל רק בתום דיון רציני בגוף המוסמך לקבל החלטות היסטוריות: כנסת ישראל. בין החותמים ניתן למצוא נציגים של "יש עתיד" (עופר שלח, עדי קול, רות קלדרון ועוד), של "התנועה" (מאיר שטרית, דוד צור, אלעזר שטרן) ושל "הבית היהודי" (יוני שטבון). נתניהו, מצדו, חושש כמובן מההצבעה בכנסת, משום שהוא יודע שיש סיכוי סביר שהיא תצביע נגדו.

צבא הלוביסטים של תאגיד הגז הבינלאומי "וודסייד" שוּכּן לפני כמה שבועות במלון יוקרה בהרצליה. לשם מגיעים בכירי הפוליטיקה הישראלית כדי לדון עם נציגי חברת הענק האוסטרלית בהסכם ייצוא הגז; משם יוצאים מדי בוקר אנשי מקצוע מיומנים וחלקי לשון לפגישות בכנסת, במשרדי הממשלה ובשלל מסעדות יוקרה. הכל במטרה להגדיל ככל הניתן את היקף הגז הישראלי שיעבור לידיים זרות.

יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ רובי ריבלין (הליכוד ביתנו), הודיע היום כי יעתור לבג"צ יחד עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), כדי להבטיח שהסוגייה תידון בכנסת. ריבלין מסתמך בעיקר על תקדים ועדת ששינסקי, שקבעה את גובה התמלוגים שישלמו חברות הגז. "המלצות ששינסקי עוגנו בחקיקה ראשית של הכנסת", אמר היום. "מכאן שכל נושא שקשור או משפיע או בעל השלכות כלשהן על סוגייה זו, כמו ייצוא הגז, מחויב לעבור דרך הכנסת". ריבלין הבהיר שאין למהלך הזה שום קשר לעמדתו בנושא ייצוא הגז. "היקף הייצוא הוא נושא בעל השפעה עצומה על הדורות הבאים ובעל השלכות משמעותיות של חוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל בעשורים הבאים", הסביר. "כחבר כנסת אין זו דרכי להגיש עתירות נגד הממשלה, ואולם אינני רואה מנוס מכך כדי לשמור על כבוד הכנסת ולהגן על הדיון הציבורי".

גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה נדרש לסוגייה וכתב חוות דעת משפטית בעניין. בשורה התחתונה קובע עו"ד אבי ליכט שהממשלה רשאית מבחינה חוקית לסגור את ההחלטה בינה לבין עצמה - אבל פרט למסקנה סופית זו מבצע המשפטן הבכיר כל הבהרה שביכולתו כדי להבהיר עד כמה חריגה ובלתי-סבירה תהיה החלטה כזאת. "הצעת ההחלטה של הממשלה", הוא כותב, "מהווה לעמדתנו הסדר ראשוני שעל פי טיבו ומהותו צריך להיקבע על-ידי הכנסת. זאת בשל היקפה המשמעותי של הצעת ההחלטה, מהותה הבין-דורית והיותה נתונה במחלוקת ציבורית. על-פי עקרונות היסוד של המשטר בישראל, ההכרעות העקרוניות מתקבלות על-ידי המחוקק, ואילו תפקידה של הרשות המבצעת הינו הגשמת עקרונות אלה".

אבל מהם 3,833,646 אזרחי ישראל שהצביעו בבחירות האחרונות לכנסת, 64 ח"כים ויועץ משפטי אחד – אל מול חבורה של אנשים עשירים בחליפות עסקים שהולכת ומאבדת סבלנות במלון יוקרה אי-שם בהרצליה?

עוד על הפגמים הקשים במסקנות ועדת צמח – כאן

עוד על ביזיון הדמוקרטיה הישראלית מבית נתניהו ולפיד – כאן