חוק המספרים הגדולים


אחד ממאפייני הפרעת האישיות הפרנואידית, לפי המדריך הפסיכאטרי, הוא הנטייה "לפרש משמעויות נחבאות מאיימות או מזלזלות בהערות או מאורעות נייטרליים". סעיף זה נראה מתאים למדי לתיאור התנהגותו של ראש הממשלה היוצא נתניהו ומחנה התומכים המידלדל שלו מאז שפירסם היועמ"ש מנדלבליט את רשימת העדים במשפטי נתניהו. 333 עדי התביעה נראים להם הוכחה ברורה לכך שהטענות נגד נתניהו חלשות ושמדובר ברדיפה של מערכת החוק נגדו. תאוריות יצירתיות במיוחד החלו להישמע, כולל חישובי גימטריה מורכבים שמוכיחים למעלה מכל ספק שמדובר ברדיפה.

"במשפט אייכמן היו 100 עדים. במשפט נתניהו: 333 עדים", צייץ הבן יאיר, נעים הליכות כתמיד. "כשיש טענה אמיתית לא צריך 333 עדים, וכשאין טענה אמיתית גם 333 עדים לא יועילו", הוסיף האבא בנימין, שרק עד לפני כמה ימים עוד תקף את התביעה נגדו בכך שהיא מסתמכת רק על כמה עדי מדינה, ולכן היא לא שווה כלום ותקרוס כמו מגדל קלפים. "נער הייתי וגם זקנתי בעולם המשפט, ולא ראיתי שלושה כתבי אישום שיש בהם 333 עדים", התפייט הרב חיים שיין, פרשן ישראל היום ודוקטור למשפטים.

האמת היא שבלי קשר למה שהרב ד"ר שיין ראה או לא ראה, להשוואות המוזרות של יאיר נתניהו או להיגיון הגמיש של ראש הממשלה היוצא, במציאות ממש לא מדובר בתקדים. במשפטי שחיתות בממדים האלה נהוג לזמן עדים רבים. לשם השוואה, במשפט הולילנד לפני שבע שנים נגד ראש הממשלה לשעבר אולמרט הוזמנו לא פחות מ-377 עדי תביעה, ולא על שלוש פרשות שונות אלא על אחת בלבד. למרבה התדהמה, עיתון "ישראל היום", שפרשניו כעת משוכנעים ש-333 העדים מעידים בעיקר על רדיפה נגד נתניהו, דווקא עמד אז בחזית המתקפה נגד אולמרט, יחד עם ראש האופוזיציה נתניהו.

הפרקליטות והמשטרה רודפות את ביבי? עם כל כך הרבה עדים כנראה שהטענות לא מחזיקות? נגלה בבית המשפט, לצערנו בהחלט ייתכן שבסופו נתניהו ימצא את עצמו בסוף מאחורי סורג ובריח – כמעט כמו כל אדם מהיישוב שיש נגדו 333 עדים שטוענים שהוא אשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

לקריאת הכתבה על משפט אולמרט: http://tiny.cc/tn76gz