הסבים שוטיםלא פעם מתפרסמות ידיעות על פעולות תג מחיר, על אלימות נגד חיילים ופלסטינים ועל נוער הגבעות. לרוב הנהגת המתנחלים מתנערת מפעולות תג מחיר אבל בית המשפט השבוע לא קנה את הבלוף וקבע ועד מתיישבי השומרון ומי שעמד בראשו, בני קצובר, עודדו באופן ישיר פעולות תג מחיר.

נראה שבני קצובר, מראשי הימין המתנחלי, הוא אדם רגיש. זה קצת מפתיע, בהתחשב בדברים שמיוחסים לו ושהוא בעצמו אמר בעבר. "אני חושב שכולם יודעים שלנו אין אופי מתקפל. אנשים מכירים אותי", הוא אמר בראיון אחד, ובראיון אחר הכריז כי "אני מציע לא לנסות אותנו... צריך לייצר הרתעה". אבל מה ששבר את קצובר, למרבה ההפתעה, היה מערכון תמים למראה של ״ארץ נהדרת״, סאטירה על נוער הגבעות ששודרה סביב פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה. במערכון שולבה בין השאר לכמה חלקי שניה תמונתו של קצובר, בלי לציין את שמו, בתוספת הכינוי "סבא פוגרום". קצובר, שמרבה להתרברב באגרסיביות שבה הוא ואנשיו נוהגים כלפי כל מי שמפריע להם, נעלב עד כדי כך משילובו במערכון, שהחליט לתבוע את ארץ נהדרת תביעת לשון הרע ודרש להסיר את המערכון מהרשת. לרוע מזלו של קצובר, עורכי ארץ נהדרת לא נבהלו מתביעת ההשתקה ובבית המשפט נבדקו ונחשפו העובדות הפשוטות.

נזכיר: כפי שנחשף כבר לפני חמש שנים בתחקיר מולד, למרות ההכחשות החוזרות ונשנות והטיעונים על עשבים שוטים שאינם בשליטה, בין פעולות תג מחיר נגד פלסטינים וחיילי צה"ל להנהגת המתנחלים עובר קו ישר וברור מאוד. המועצה האזורית שומרון מימנה מכספי משלמי המיסים עמותה בשם ועד מתיישבי שומרון אשר בתורה עמדה, מבחינה ארגונית ורעיונית, מאחורי פעולות תג מחיר. הוועד פיתח את רעיון מדיניות תג מחיר וקרא לפעול באלימות ובצורה בלתי חוקית כנגד חיילי צה"ל ופלסטינים, כדי להרתיע את צה"ל והמשטרה מפינוי התנחלויות. למעשה, הוועד הוקם כדי לעשות בדיוק את מה שגופים ציבוריים רשמיים השייכים למדינת ישראל – מועצות אזוריות בשטחים – לא יכולות לעשות. וכמובן שבראש הוועד עמד לא אחר מבני קצובר.

הניסיון של קצובר לתמוך בטרור יהודי ותג מחיר ובמקביל לזעוק נגד התוכנית ארץ נהדרת על כך שהיא מקשרת אותו לנושא חשף באופן רשמי את האמת. השופט לא התבלבל מהקריצות והרמיזות של קצובר וקרא לילד בשמו. בפסק הדין נקבע בבירור כי קצובר "מעניק לגיטימציה לפעולות אלימות" וכי הוא מנסה "לקרוא לביצוע פעולות אלימות ברמיזה או בקריצה, אך תוך הסתייגות כביכול". בנוסף, השופט אישר באופן רשמי את מה שקבע תחקיר מולד – כי הוועד שבראשו עמד קצובר קרא לביצוע פעולות "ערבות הדדית" – לשון נקייה לפעולות תג מחיר.

בשורה התחתונה, בית משפט בישראל קבע בצורה הברורה ביותר שבני קצובר, שאין חולק על כך שהוא ממנהיגי הימין המתנחלי, ומי שמקיים היום, לא להאמין, "פעילויות הסברה ציבורית לסובלנות ושלילת פגיעה בגוף וברכוש" והדרכות לבני נוער וחיילים, האיש הזה הוא תומך באלימות ופעולות תג מחיר. והמערכון, למקרה שתהיתם, עדיין זמין (ומומלץ) לצפייה.

----

לקריאת תחקיר מולד על "תג מחיר": https://bit.ly/301KWGW

לקריאה נוספת על התביעה: http://bit.ly/2ZXQ6n6

לצפייה במערכון של ארץ נהדרת: http://bit.ly/2N6D5Tc