ההבטחה שלא מפסיקה לאכזב


האיש שהבטיח לכם שיחסל את החמאס אבל בסוף יצא שהוא מעביר לו מזוודות של כסף, שלף השבוע שלף עוד קלף מהשרוול – הבטחה לתוכנית כלכלית חדשה לטיפול "דרמטי" בכל "הבעיות הקריטיות": מחירי המזון, משבר הדיור, מערכת הבריאות הקורסת, הפריפריה, העסקים הקטנים והטכנולוגיה. בתור בונוס, נתניהו הציג את האיש שיעזור לו לטפל בכל הבעיות: ראש עיריית ירושלים לשעבר ושר האוצר המיועד, ניר ברקת.

הבטחות גדולות זה נחמד, אבל משום מה קצת קשה לקחת את נתניהו ברצינות.

כבר במרץ 2011, לפני תשע שנים שלמות, הצהיר נתניהו בישיבה של סיעת הליכוד כי "המשבר של הדיור לא יכול להימשך יותר וחייבים להביא פתרון. המשבר אמיתי וצעירים נאלצים לחיות עם ההורים שלהם", הוא אמר אז, כמי שחווה את המצוקה על בשרו. אבל השנים עברו והמשבר נשאר. ב-2013, אחרי הבחירות, אמר כי "הממשלה החדשה יכולה להפחית באופן דרמטי את מחירי יוקר המחיה, להפחית את מחירי הדירות ולהגדיל את מלאי הדירות". יכולה, אבל משום מה לא עשתה את זה. ב-2015, גם הפעם מיד אחרי הבחירות, הבטיח נתניהו להקים "ממשלה של כלכלה אחראית שתטפל במחירי הדיור וביוקר המחיה". דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו: בהבטחות נתניהו עקבי.

אגב, בדבר אחד הוא צודק: במשמרת שלו נתניהו הצליח להעמיק את המצוקה הכלכלית בצורה דרמטית.

זה אותו נתניהו שלפני חמש שנים בדיוק, בקשר למשבר הדיור שכבר אז היה בלתי נסבל, אמר שהבעיה האמיתית היא איראן ושהוא דואג ל"חיים עצמם". אלא שהשנים עברו, איראן נשארה ורק התקרבה לגרעין והבעיות האחרות רק החריפו. אין ספק שעכשיו, ממש כמו שנתניהו עצמו טוען, ישראל זקוקה אנושות לרפורמות כלכליות. הנה כמה דוגמאות לתהליכים שעברו עלינו בעשור שנות נתניהו:

בשנת 2009, כשנתניהו נכנס לתפקידו, רמת המחירים בישראל הייתה זהה לממוצע מדינות ה-OECD. לפי נתונים שנאספו לפני שנתיים, בתוך שמונה שנים המחירים נעשו גבוהים ב-20 אחוז מה-OECD, ומאז רק המשיכו לעלות. כיום, כפי שנתניהו עצמו העיד, מחירי המזון בישראל גבוהים ב-30% מהממוצע במדינות המפותחות.

בתחום הדיור, בתקופתו של נתניהו מחירי הדירות עלו ב-97.5% - כמעט פי שניים – והמשבר רק מחריף. אגב, רק בשנה האחרונה מחירי הדירות עלו ב-3%.

כדי להבין את הקריסה של מערכת הבריאות צריך לקחת בחשבון את הנתונים הבאים: ממשלת ישראל משקיעה על בריאות 10% פחות מהממוצע במערב, שיעור הרופאים ביחס לאוכלוסייה ירד ל-3.1 על כל 1,000 איש בזמן שהממוצע במערב עלה ומספר האחיות ירד גם הוא ל-5.1 על כל 1,000 איש לעומת 8.8 במערב.

לגבי תושבי הפריפריה, אלה שמעניינים את נתניהו בזמן הבחירות אבל רגע לאחר מכן הם כבר משעממים אותו, בדו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהתפרסם לפני מספר חודשים נמצא כי 37% מתושבי הפריפריה נמצאים בסיכון לעוני, לעומת 22% במרכז.

אגב, האיש שלנתניהו אמור למנות לעשות את כל הרפורמות האלו הוא ניר ברקת, מי שהיה ראש עיריית ירושלים במשך עשר שנים. ברקת הוא אמנם איש עשיר מאוד אבל ההישג העיקרי שלו בירושלים הוא הורדת הדירוג הסוציו-אקונומי של העיר, עיר בת כמעט מיליון תושבים, מ-4 ל-2, ולהפוך אותה לאחת הערים העניות ביותר בישראל.

אז במחשבה שנייה, אולי זה דווקא טוב שלנתניהו אין באמת שום כוונה לקיים את ההבטחות שלו.

----

לקריאת התוכנית הכלכלית של נתניהו וברקת: http://bit.ly/38Dij65

לקריאת דבריו של נתניהו לגבי יוקר המחיה בעשור האחרון: http://bit.ly/2HxzQAKhttp://bit.ly/3bMvu6Whttp://bit.ly/2SYDJEa

על עליית המחירים בשנות נתניהו: http://bit.ly/2UZd8JMhttp://bit.ly/2SQdtvM

על מצב הפריפריה: http://bit.ly/2SQdyQ6