מחיר הכיסא


התעקשותו של ראש הממשלה היוצא נתניהו לא לפנות את הבמה ולנהל את ענייניו הפליליים כאזרח או כחבר כנסת מהשורה, ולא מלשכת ראש הממשלה, גוזרת על מדינת ישראל שיתוק כבר כמעט שנה. למעשה, מאז סוף השנה שעברה, כאשר הכנסת ה-20 פוזרה, מדינה שלמה נמצאת בהמתנה ובהיעדר שלטון יציב שזוכה לתמיכת הציבור. מצב זה החריף בעקבות שתי מערכות בחירות בשנה אחת, וההתעקשות של נתניהו לקבל את כתב האישום כראש ממשלה כופה על כולנו את המשך המציאות הזאת, ומאיימת לשלוח את כולנו לבחירות שלישיות. אבל האמת היא שלא מדובר רק בחוסר הנוחות ובזבוז הכספים שכרוכים במערכת בחירות שלישית. אזרחים רבים בישראל מרגישים את השיתוק השלטוני שנתניהו ממיט על המדינה כולה – על בשרם. תקציבים תקועים, ועדות בכנסת שלא מתכנסות ושירותים חברתיים לא מתפקדים – זאת המשמעות האמיתית של הקיפאון הפוליטי.

תקציב המדינה לשנה הבאה רחוק מלהיות מוכן וקיימת הסכמה בקרב מומחים שאין שום תרחיש ריאלי – אפילו אם השבוע תושבע לפתע ממשלה – שבו התקציב יועבר בזמן. המשמעות היא מיליארדי שקלים שלפי שעה פשוט לא יגיעו לכתובת שלהם. כך, למשל, 100 מיליון שקלים שהיו אמורים להיות מושקעים בקיצור זמני התורים בחדרי המיון, לא יגיעו ליעדם והחולים ימשיכו להתייבש בתור. כיוון שתקציב הבריאות לא נקבע ולא ידוע איזה סכום יושקע בסל התרופות, גם לא ניתן יהיה לעדכן אותו – כלומר, חולים רבים שהיו יכולים ליהנות מתרופות חדשות חינם למחלות שונות כמו סרטן, מחלות כבד, מחלות כלי דם וגם מחלות נפש, יצטרכו לשלם עליהן מחיר יקר.

400 מיליון שקלים שאמורים לעבור לטובת סבסוד צהרונים לא יעברו, ומציאת מסגרות לילדים תמשיך לעלות להורים סכומים בלתי סבירים. גם החינוך המיוחד ימשיך להיפגע, כאשר מיליונים שהיו אמורים לסבסד סייעות לחינוך המיוחד וכן מסגרות לסופי שבוע – פשוט לא יגיעו.

תוכנית הממשלה לעידוד השימוש ברכב חשמלי וייבוא מכוניות חשמליות, שעליה אחראי משרד האנרגיה, נכון מאוד – גם היא תקועה בגלל השיתוק השלטוני. אפרופו אנרגיה, גם מהפכת הגז הטבעי שהממשלה שמחה להכריז עליה רק לפני כמה שנים ממשיכה להידחות, כאשר 200 מיליון שקלים שמיועדים לחיבור מפעלים בפריפריה לגז טבעי ממשיכים לעמוד באוויר (או להיות קבורים באדמה, תלוי את מי שואלים) והמפעלים ממשיכים להשתמש באנרגיה מזהמת.

העלאת קצבת הנכים תמשיך להיתקע לאחר שהפעימה השלישית בתוספת הקצבה, שהייתה אמורה להתרחש ב-1 בינואר, לא תגיע – כמובן, גם זאת בגלל התקציב התקוע. 150 מיליון שקלים שיועדו למעוני יום לילדים עם מוגבלויות גם הם לא יגיעו, והילדים ייאלצו להמשיך לחכות ליום שבו בנימין נתניהו יסכים לתת למדינה להתנהל, גם אם הוא לא יהיה ראש הממשלה. גם ניצולי שואה ימשיכו לחכות לסכום לא מבוטל של 150 מיליון ש"ח לטובתם, וכן, מאותה סיבה.

אפילו תקציב הביטחון עשוי להיפגע, כאשר התוכנית הרב-שנתית שצה"ל החל ליישם תלויה באוויר ולא ברור מהיכן תמומן. בתקופה ביטחונית כל כך "רגישה ונפיצה", כפי שרק השבוע אמר ראש הממשלה היוצא, לא מדובר בהתנהלות אחראית במיוחד.

גם ועדות כנסת חשובות אינן פעילות כרגע, וכל זה כי אין קואליציה, אין אופזיציה, אין ממשלה ואין שלטון. ועדת הכלכלה, ועדת הפנים והגנת הסביבה, ועדת החוקה, חוק ומשפט, ועדת החינוך, התרבות והספורט, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, הוועדה לקידום מעמד האישה, הוועדה לזכויות הילד – ועדות שבימים כתיקונם עוסקות בנושאים בוערים על סדר היום – כל אלה לא פעילות כרגע בשל ה"פלונטר".

אגב, בזמן שהכל תקוע, בטח תשמחו לדעת שממשלת המעבר הצליחה בכל זאת לעשות דבר אחד, והעבירה תקנות האוסרות לייבא לארץ בשר לא כשר – כנראה שזה סדר העדיפויות הלאומי של ממשלת המעבר.

מילארדי שקלים תקועים. נכים, קשישים, חולים וילדים מכל רחבי הארץ יאלצו לחכות עוד ועוד עד שפוליטיקאי מסויים יסכים לקבל את רצון הבוחר ולשים את טובת המדינה מעל טובתו האישית ולשחרר את המדינה מהפלונטר האישי שהוא הכניס אותה לתוכו.

לקריאה נוספת על התקציבים התקועים: http://tiny.cc/uj1mfz, http://tiny.cc/vk1mfz

לצפייה בכתבה על הפגיעה במערכת הבריאות: http://tiny.cc/eo1mfz

לצפייה ברשימת ועדות הכנסת שאינן פעילות: http://tiny.cc/mn1mfz

לצפייה בדיווח על האיסור לייבא בשר לא כשר: http://tiny.cc/1u1mfz