מקצצים ונהנים


אתמול בצהריים הצביעו חברי ממשלת המעבר של בנימין נתניהו בעד קיצוץ רוחבי של 1.2 מיליארד שקלים מתקציבם של משרדי ממשלה שונים - בהם 66 וחצי מיליון שקלים מהמשרד לביטחון פנים, כ-44 מיליון שקלים ממשרד החינוך, 24 מיליון שקלים ממשרד הרווחה, 167 מיליון שקלים ממשרד הביטחון, ו-29 מיליון שקלים מתקציב משרד הבריאות.

כמובן שזה לא כל כך נעים לראות קיצוץ בתקציבי הממשלה, מה עוד שנחוש אותו בקרוב מאוד על בשרנו בכל היבט בחיי היומיום שלנו - מחדר המיון העמוס, הכיתות הצפופות ועד לפקקים המשתקים ומקרי האלימות המרובים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים ש"קיצוצים זה דבר קשה" אבל הסביר שאין ברירה, חייבים לקצץ מתקציבי המשרדים כדי להסיט כספים למטרות אחרות, עליהן הוכרז בישיבת הממשלה: השלמת בניית מכשול ליד גבול רצועת עזה, פיצוי התושבים שבתיהם נשרפו באזור מודיעין ולסבסוד צהרונים. כל זה, כמובן, על רקע הגירעון העצום שנכון לחודש מאי עמד על 3.8 אחוז מהתמ"ג, כלומר, כ-50 מיליארד שקלים.

כשממסגרים את זה ככה, שחייבים לקצץ ברווחה, בחינוך, בבריאות ובביטחון, למען מטרות חשובות, זה אולי נראה מתקבל על הדעת. אבל מדובר בהולכת שולל,מאחר ולדעתנו יש עוד הרבה מאוד שומנים אחרים שאפשר לחתוך בהם לפני שמגיעים לחינוך, בריאות ורווחה - מתוספות השכר הבומבסטיות של השרים וראש הממשלה מהשנים האחרונות, מכמעט מיליארד השקלים שאושרו להשקעה במטוס ראש הממשלה, שלא נדבר על המיליארדים שהולכים בכספים קואלציונים כבונוסים להתנחלויות ותקציבי ישיבות.

אז כדי לספק לכם תמונה קצת יותר מלא, הנה כמה הצעות שלנו למקומות שהממשלה השקיעה בהם, ושהיה אפשר לקצץ:

תוספות שכר לשרים ובכירים - בין 2017 ל-2019, עלה שכרם של שרי וראש הממשלה ב-16 אחוז וכעת שכר ממוצע של שר בממשלה עומד על 45,423 ש"ח - סכום הגבוה פי 8 וחצי משכר המינימום בישראל, העומד על 5,300 ש"ח. הממשלה מצאה נכון להקצות 100 מיליון ש"ח בשנה להעלאת שכר ראש הממשלה והשרים ולהעניק מתן פטור ממס לראש הממשלה.

מטוס רה"מ וחגיגת הביזבוזים של נסיעותיו לחו"ל - הממשלה אישרה בסוף השנה האחרונה להקצות 580 מיליון שקלים לשדרוג מטוס רה"מ (כשנחשף כי עוד ב-2015 אישרו השרים סכום כולל של 729 מיליון ש"ח לשם כך) בנוסף ל-52 מיליון ש"ח לכיסוי נסיעות נתניהו לחו"ל, עקב "גידול בעליות". דוגמה אחת לעלויות המנופחות היא תשלום של מעל ל-12 מיליון ש"ח לטיסה אחת של רה"מ ואשתו בספטמבר 2017 בביקור בדרום אמריקה.

שירותי דת, הדתה וישיבות - תקציב המשרד לשירותי דת הכפיל את עצמו בחמש השנים האחרונות, מ-376 מיליון שקלים ב-2014 ל-736 מיליון ב-2019. לפי בדיקת כלכליסט הזרמות נוספות של כספים קואליציוניים הביאו את כלל התקציב לעמוד על לא פחות מ-1.1 מיליארד שקלים. תקציבה של מנהלת זהות יהודית שהקים נפתלי בנט במשרד הדתות עמד על 14 מיליון שקלים ב-2014 והגיע ל-91 מיליון בסוף שנת 2018. תקציבי הישיבות החרדיות הכפילו את עצמם מ-2014 והגיעו לכדי שיא של 1.3 מיליארד שקלים ב-2018. כמו כן, בתקציב האחרון נהנו המועצות הדתיות מ-100 מיליון שקלים נוספים לתקציב. בנוסף תקציב האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך הגיא לשיא כל הזמנים של 218 מיליון שקל, עליה תלולה מאוד בתקציב שרק לפני עשור עמד על 97 מיליון.

בונסים ומענקים להתנחלויות - מעבר לתקציבים הקבועים, הועברו רק בשנה האחרונה מעל ל-200 מיליון ש"ח במענקים ובונוסים נוספים להתנחלויות ולמתנחלים - מי שהשלטון חפץ ביקר. במהלך שמונת החודשים הראשונים של 2018, הסתכמו המענקים המיוחדים להתנחלויות במעל ל-125 מיליון ש"ח, שהועברו דרך ועדת הכספים, לצד 37 מיליון ש"ח שאושרו באוגוסט. כמו כן, 14 מיליון ש"ח אושרו בסוף 2018 לפצות את מפוני המאחז הלא חוקי מגרון (שפונה ב-2012) ובאוקטובר קוצצו 22 מיליון ש"ח ממשרדי הממשלה כדי לסבסד 31 יחידות דיר בחברון. 60 מיליון ש"ח הלכו לפיצוי 15 משפחות שגרו במאחז הבלתי חוקי נתיב האבות, ולקינוח, סכום חביב של 3.5 מיליון ש"ח הלכו לקמפיין ל"הגברת המודעות ולהנחלת המורשת היהודית בחברון ובקרית ארבע.

בחודשים הקורבים שוב ושוב יספרו לנו הפוליטיקאים וחברי הממשלה על מה חשוב להם, על כמה הם חברתיים, כמה הם דואגים לפריפריה, לחינוך, לביטחון ולבריאות של אזרחי ישראל. אך עם זאת, ברגע האמת, כשהיו צריכים לבחור חברי הממשלה במה לקצץ ומה להשאיר, תזכרו במה הם בחרו לקצץ ובמה לא לגעת.

-----

לקריאה נוספת על הגירעון: http://bit.ly/2x8AW0Dhttp://bit.ly/2XCiug4

להרחבה על סדר העדיפויות התקציבי של הממשלה, למי קיצצו ואת מי צ'יפרו: http://bit.ly/2X3AGiV