פרצופה של ממשלה


בשלושת השבועות האחרונים, בנימין נתניהו, רגע אחרי שנכשל בהרכבת ממשלה חדשה, החליט שהוא חייב לבצע מתיחת פנים לממשלה הנוכחית שלו ולהתחיל לבנות את התשתית למממשלה שהוא מתכוון להקים על בסיס השותפות הטבעיות והאדיאולוגיות שלו. לכבוד כך טרח נתניהו לפטר שרים ולמנות שלושה שרים חדשים למשרדי החינוך, התחבורה והמשפטים. אותם שרים, אמיר אוחנה כשר המשפטים, בצלאל סמוטריץ' כשר התחבורה ורפי פרץ כשר החינוך לא המתינו לרגע ומיד לקחו את הבמה וחשפו את החזון שלהם למדינת ישראל.

בעידן בו ראש הממשלה מתעקש לרוץ לבחירות ללא פירסום מצע ומסרב להתייצב לעימות מול מתחריו ולהציג את תפיסת עולמו אין לנו ברירה אלא לחפור עמוק יותר ולברר מהו החזון שלו למדינת ישראל. השרים הממונים ועמדותיהם הם צילום רנטגן למדינה אחרת ממה שאנחנו מכירים, הישראל שהם מכוונים אותנו אליה.

אז מה תפיסת העולם, האדיאולוגיה והחזון של שלושת השרים החדשים שהיה דחוף לנתניהו למנות? מה היה הדבר שהיה הכי חשוב להם להכריז לעם מיד עם כניסתם לתפקיד? קיבצנו עבורכם מקצת מהאמירות הנבחרות של החודש האחרון, כדי לעזור לייצר מושג לגבי מהי פרצופה של הממשלה.

שר התחבורה וחבר הקבינט החדש בצלאל סמוטריץ':

"מדינת ישראל... תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך" (3.6.2019)"רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות"(3.6.2019)

"אני עובד אצל הקדוש ברוך הוא" (17.6.2019)

רגע לפני שהפך לחבר קבינט ושר התחבורה החדש, חשף בצלאל סמוטריץ' את היעדים שלו למדינת ישראל. סמוטריץ', אחד האנשים שבהם תלוי נתניהו לשרידותו הפוליטית לאור כתבי האישום המאיימים, הבהיר שהוא אינו עובד בשביל הציבור אלא עובד עבור "הקדוש ברוך הוא". האיש שאמור להתמודד עם משבר התחבורה הענקי שמדינת ישראל מצוייה ולמצוא פתרונות לעומס חסר הפרופורציה על כבישי ישראל לעומת יתר מדינות המערב מראש מודיע שזה בכלל לא מעניין אותו, שהוא בא לממשלה בשביל להחזיר את ישראל לימי התנ"ך ולכפות על הציבור היהודי והערבי בישראל לחיות לפי חוקי התורה. זה החזון, זה היעד. ככה זה כשעובדים בשביל אלוהים. 

תזכורת: עמדת סמוטריץ' על הכפפת מדינת ישראל לחוקי התורה אינה דבר חדש בקרב הנהגת הימין המתנחלי וחזונם המשיחי.

שר החינוך רפי פרץ:

"אם יש קשיים, יש הורים ויש מורים פרטיים" (18.6.2019)

"שמעתי שמדברים על הדתה. זו כמעט פיקציה. אין הדתה. אם כבר, בחברה הישראלית יש קצת החלנה" (18.6.2019)

גם לחבר מפלגתו של סמוטריץ', השר החינוך החדש, רפי פרץ, יש חזון מאוד ברור לאיך ישראל צריכה להראות ומה צריך ללמד את ילדי ישראל. השר החדש כנראה גם פחות מודע לפערים ואי השוויון ההולכים וגוברים במערכת החינוך הישראלית ולמשמעותם. שיוויון במערכת? הצחקתם אותו. השר פרץ לא מוטרד מהפערים החברתיים במדינה. את אלו שקשה להם הוא שולח ברגע לדאוג לעצמם עם מורים פרטיים, ולא ממש אכפת לו מכל אלו שלא יוכלים לממן את זה. השר החדש מסיר את אחריות משרדו מטיפול בבעיה הזאת. כנראה שלא בשביל זה הוא בא לפוליטיקה ולממשלה. אז מה כן? מה בראש סדר העדיפויות של השר הנכנס? את זה ניתן למצוא ביוזמה החדשה שהוא כבר מקדם - טקסי קבלת ספר תורה בכותל לכל תלמיד בישראל. פרץ מתייחס בביטול לכל נושא ההדתה. לכל זה הוא קורא פיקציה. ככה מתייחס השר להחדרת התכנים והנחלת ערכי ואידיאולוגיית הימין הדתי מתנחלי לילדים חילונים במערכת החינוך הממלכתית, לתמיכה העצומה שמעניק משרד החינוך לגופים העוסקים ב"תרבות יהודית", שמקנים "מושגי יסוד וערכי יהדות בסיסיים" ופועלים "לפתח רגשי הזהות עם העם היהודי, הארץ והמורשת היהודית", בעיקר דרך עמותות ימין הקשורות למפלגתו, הבית היהודי. התקצוב הישיר של משרד החינוך למקצועות המדע והאזרחות לעומת היהדות, שלפי השר היוצא בנט בעצמו עצמו, הושקעו רק 360 מיליון ש"ח בשנה בלימודי אזרחות ודמוקרטיה לעומת 780 מיליון שקל בלימודי יהדות, דת ותנ"ך. או להשקעה הלא שוויונית בתלמידים דתיים לעומת חילוניים, שיצרה מצב שב-2018 התקציב לתלמיד החינוך הממכתי דתי עמד על 37.7 אלף שקלים לשנה לעומת 29 אלף שקל לתלמיד בחינוך החילוני. ועוד לא דיברנו על מסדרי לבוש ללתמידות בבתי ספר, אירועים של הדרת בנות, טקסי סיום עם הצגה של בניית בית המקדש ועוד.

שר המשפטים אמיר אוחנה:

הממשלה לא חייבת למלא אחר פסיקות בג"ץ, "נערך לאפשרות שיתפרו לי תיק" (12.6.2019)

ביומו הראשון בתפקיד, בראיון ראשון כשר המשפטים, הסביר השר אוחנה את תפיסת עולמו מתוקף תפקידו, ועל ההתחלה הראה שתהום פעורה בין תפקידו לבין תפיסתו אותו – הוא הסביר כי הממשלה לא חייבת למלא אחר כל פסיקות בג"ץ – אמירה כל כך מופרכת שמיד גונתה על ידי אישי ציבור רבים. מנשיאת העליון והיועץ המשפטי ועד ראש הממשלה עצמו שלא יכל שלא להגיב. 

אוחנה המשיך ללבות את אש ההסתה שנתניהו ושלוחיו החלו לשלח כשנודע על האישומים הפליליים נגדו, כנגד מערכת המשפט. לא מאוד קשה לראות מהי מטרת המינוי, מה היעדים ומה החזון של הח"כ הזוטר שהפך לשר בממשלת המעבר. אוחנה באותו ראיון הוסיף שהוא "נערך לאפשרות שיתפרו לו תיק" בפרקליטות. נראה שכל עניינו של השר החדש הוא מלחמה במערכות החוק. הפיכתם לאויב שתופר תיקים ושלא צריך להקשיב לו, הכל קשר בקרב נגד מערכת החוק והמשפט שעתידה לחרוץ את דינו של ראש הממשלה אליו הוא כל כך קשור.

וכך, רגע לפני בחירות 2019 מועד ב' קיבלו אזרחי ישראל הצצה נוספת לסדר העדיפויות והיעדים החדשים של ממשלת נתניהו לעתיד מדינת ישראל. ושיהיה לנו בהצלחה.

---

להרחבה על הבעייתיות במינויי ממשלת מעבר: http://bit.ly/2ZzwrZ8 http://bit.ly/2XY82MHhttp://bit.ly/2RmRnzX

לדברי סמוטריץ' – עובד בשביל הקב"ה: http://bit.ly/31EAl4Y

לדברי פרץ על ה"החלנה" במערכת החינוך:http://bit.ly/31JqJ9h ועל השיעורים הפרטיים:http://bit.ly/2WQLtYP

לראיון המלא עם אמיר אוחנה: http://bit.ly/2RofDSnלבדיקת הארץ על פסיקת בג"ץ שלא הייתה: http://bit.ly/2Ip9vq2