חזון בלהות


רגע לפני מצעד הגאווה, ובחלוף ארבע שנים מאז נרצחה הנערה שירה בנקי באותו המצעד, התמלאו רחובות ירושלים בשלטים בעלות של עשרות אלפי שקלים נגד משפחות להט"ביות, בהן נכתב: "אבא ואמא = משפחה. האומץ להיות נורמלי". כן, אין ספק שהרבה יותר מפחיד להיות כמו כולם מאשר להיות שונה. מי שחתום על הקמפיין השנאה הזה היא תנועה המתכנה בשם "חזון", ששמה לה ליעד "להציב סדר יום יהודי" לקראת הבחירות והעלתה קמפיין קודם לקראת הבחירות הקודמות.  אך מי ומה באמת עומדים מאחורי התנועה שהשקיעה כסף רב כל כך בהבהרה לילדים של משפחות חד-הוריות שהם לא נורמליים?

מסתבר ש"חזון" היא לא תנועה חרדית אלא דווקא בעצם שילוב של עמותות ימין מתנחלי, עם אג'נדה שמרנית ודתית-אורתודוכסית למדינת ישראל, המהווה עוד פיסה בפאזל במאבקם של רבני ומנהיגי הימין הדתי. המאבק כמובן הוא לא רק כנגד הומוסקסואלים ולסביות, אלא נגד קידום מעמד האישה, ובפרט שילוב נשים בתפקידים קרביים בצבא, נגד הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בישראל ונגד קיום אורח חיים חילוני. בקיצור - נגד כל מי שלא מתיישר ואינו שואף לבסס את המדינה על פרשנות דתית-אורתודוקסית משלהם של היהדות – כפי שחשף סמוטריץ' בעצמו כשהכריז על שאיפתו לחזור לימי שלטון התורה של דוד המלך.

מבדיקה שערכנו עולה, שהתנועה ממומנת וקשורה לאנשי מפתח בארגוני הימין המתנחלי. התארגנויות כמו "אחים לנשק" ומרכז ליב"ה, שפועלים לסכל את גיוסן של נשים לתפקידים קרביים בצבא למשל. אבל ההפתעה הצפויה ביותר בסיפור הוא שמי שחתום כעורך דין על מסמכי רישום אחת העמותות שאחראיות על פעולת "חזון", עמותת דרור משימות לאומיות, הוא לא אחר ממי שעד לפני רגע ראה בעצמו שר המשפטים המיועד, ח"כ בצלאל סמוטריץ'. ואיך לא להיות מופתעים כאשר מגלים שמשרד החקלאות תחת אורי אריאל העביר לאותה עמותה, אחת הזרועות שמאחורי "חזון״, כ-200,000 שקלים מכספי המיסים שלנו בשלוש השנים האחרונות.

רוצים להכיר קצת יותר לעומק את זרוע הקמפיינים ההומופובית של הימין המתנחלי? בבקשה:

"חזוןמדינת הלכה

הקמפיין שהשיקה "חזון" מתמקד במשפחות להט"ביות, אך מייסדי ה"תנועה" אינם פועלים רק נגד מניעת הכרה בהומוסקסואלים. תחת הכותרת "האומץ להיות נורמלי", חברי התנועה שואפים "להביא לידיעת הציבור סיטואציות בעייתיות ולא נורמליות" כמו כותל בו מתפללים יהודים רפורמים, חילול שבת – ומשפחות להט"ביות. "הגיע הזמן שהחברה בישראל תחזור להיות מי שהיא באמת – כזו שרואה ביהדות את הבסיס לקיומנו ועושה זאת בלי פחד ובראש מורם". הרב דרור אריה, ממייסדי התנועה, הסביר כי: "הקמנו את התנועה שלנו לקראת הבחירות כדי להציב במוקד סדר היום את הזהות היהודית כנגד גורמי קיצון שמנסים להסיט את מדינת ישראל, שקמה על בסיס התנ"ך, חזון הנביאים, ועשרת הדיברות, למקום שלא מתאים לאופי היהודי...". בעבר סיפר כי הוא "נלחם שנים על הצביון היהודי של המדינה", שלדבריו עבר "מהמאבק המדיני למאבק על הזהות של המדינה". מייסד נוסף, חיים טייטלבוים, אמר לגבי קמפיין "חזון": "היהדות מפסיקה לשתוק, שתקנו שנים וזה הביא למצב לא נורמלי ולפגיעה קשה באופייה היהודי של המדינה. אנחנו בעזרת השם נחזיר את היהדות לשיח, את הנורמליות לרחוב ונביא את החזון של כולנו לסדר היום של מדינת ישראל". בהזדמנות אחרת אמר טייטלבוים, כי הומוסקסואלים ולסביות הם "חולים" שצריכים להכיר את "התסמינים" שלהם, ושיש להם תרופה – "התורה". זהו סדר היום, וזהו החזון שלהם למדינת ישראל.

הבייבי של עמותות הימין המתנחלי

כאמור, "תנועת" חזון מופעלת באמצעות שלל זרועות של הימין המתנחלי חרד"לי. אתר התנועה רשום תחת תחת עמותת "דרור משימות לאומיות", ותחת שמו של אריאל פופוביץ', רכז פעילות בעמותת דרור משימות לאומיות ופעיל במרכז ליב"ה, ארגון ימין מתנחלי עליו יורחב בהמשך, שאף הוא מאחורי הקלעים בהפעלת התנועה. עמותת "דרור משימות לאומיות" נוסדה ב-2012 כדי "לעודד התיישבות, לעסוק בפעולות הסברה לצורך חיזוק ההתיישבות, בעיקר ביישובים בפריפריה, ולסייע באיתור תעסוקה ומוסדות חינוך". בפועל, לפי דו"חות העמותה, חיזוק ההתיישבות התרחש רק בהתנחלויות. מטרה רשמית שנוספה לפעילויות העמותה היא "הפעלת אתרי אינטרנט לקידום התודעה הציונית והדתית בציבור". המייסדים שלה הם אלישר מאיר מההתנחלות בבקעת הירדן, ששימש כמנכ"ל ישיבת הר המור, שאנשיה אף הם מעורבים במאבק נגד שילוב נשים בתפקידים קרביים בצבא, ואלקנה באב"ד, מנכל ליב"ה, שהוא גם במקרה שותפו העסקי של בצלאל סמוטריץ' בחברה פרטית. אותו סמוטריץ' כאמור חתום כעורך דין על מסמכי ייסוד העמותה "דרור משימות לאומיות". בקיצור הכל נשאר במשפחת הימין המתנחלי.

מאבק בשירות נשים בקרבי – הארגונים הקשורים

מקים תנועת חזון הוא חיים טייטלבוים, תושב מגרון ובוגר מכינת עלי, שכיהן כיו"ר ארגון אחים לנשק. אחים לנשק היא תנועה שקמה במטרה לסכל את מגמת ההשתלבות של נשים בתפקידים קרביים בצה"ל. התנועה משתמשת בשלל פרקטיקות, כמו חלוקת חומרי תעמולה מחוץ לתיכונים כדי לשכנע תלמידות שמסוכן ולא כדאי להן להתגייס לקרבי, תוך שימוש בנתונים מסולפים שהצבא כופר בהם במטרה להפחיד את התלמידות. דובר צה"ל הגדיר את התעמולה אותה הם מפיצים כ "הצגה שקרית ומסולפת". הארגון נוסד על ידי "קצינים קרביים במילואים" שאינם חושפים את זהותם, ועמותת "דרור משימות לאומיות" אף אספו עבור הארגון כסף לקמפיין נגד שילוב נשים בצבא. כך אמר טייטלבוים בכנס לאחרונה: "מהלך הכנסת נשים ליחידות לוחמות הוא מהלך לא הגיוני... המהלך מחליש את צה"ל והחברה הישראלי, הוא אנטי דמוקרטי" והוסיף: "אני שואל את עצמי מי דוחף את המהלך הזה ולמה... והאמת המצערת היא שתחת יחידת היוהל"ן, פעלו בעבר ופועלות בהווה נשים ששייכות לשמאל הרדיקלי". הוא הסביר כי צריך "להעצים את הנשיות, לתת מקום לתכונות שהן נשיות יותר לרגישות, לעדינות, לאימהות". אולי התכוון שהכנת קפה למפקדים זהו מקומה הטבעי ביותר של האישה בצבא ההגנה לישראל. אין לדעת.

הארגון "אחים לנשק" קשור גם לישיבת הר המור, שמנכ"ל העמותה שלה לשעבר הוא מייסד "דרור משימות לאומיות". ראש הישיבה, הרב ישראל טאו, קיים שיחות מוטיבציה עם פעילי "אחים לנשק" והכינם לקראת חלוקת חומרי הסברה. הוא קרא לתהליך שילוב נשים בקרבי "הרסני", קרא לרמטכ"ל וראש אכ"א "חונטה" וטען שצה"ל פוגע ביכולתן של נשים ללדת. כל זה לא הפריע לעמותת הר המור לקבל 28 מיליון שקלים בשלוש השנים האחרונות מקופת המדינה. ארגון נוסף שקשור ל"אחים לנשק" ול"דרור משימות לאומיות הוא מרכז ליב"ה, אף הוא מוקדש לסיכול שירות נשים בקרבי. הרב יגאל לוישנטיין ממכינת עלי, שזכור בנאום ה"סוטים" שלו על הקהילה הלהט"בית, נאם בפני חברי ליב"ה והזהיר מפני הסכנות הטמונות לנשים בגיוסן לצה"ל: "שיגעו לנו את הילדות, הן לא יצאו יהודיות מהצבא...כל מערכת הערכים שלהן תשתבש". אכן נראה שמשהו פה משובש.שאלת מיליון הדולר

העמותות שעומדות מאחורי חזון בורכו בשפע רב. דרור משימות לאומיות למשל הגדילה בצורה מרשימה את נפח מחזור הכספים שלה מכ-30 אלף שקלים בלבד ב-2013 למעל ל-2 מיליון שקלים ב-2017. כ-200 אלף שקלים הגיעו ישירות דרך משרד החקלאות בראשות אורי אריאל, שותפו המפלגתי של סמוטריץ', והיתר מגיע בעיקר מתרומות של קרנות וגורמים הקשורים לארגוני ימין מתנחלי נוספים כמו קרן מרומים שקשורה לבעלי ערוץ 20 וגרעינים תורניים נוספים. One Israel Fund שמממנת ארגונים המטיפים לכלכלת קפיטליסטית כמו קרן תקווה, חברת הבנייה "באמונה" לקהילה הדתית ועוד

עמותה נוספת מאחורי חזון, לפי בדיקת ארגון "הבלוק הדמוקרטי", היא גוונים, שקשורה לרשת עמותות המסועפות לגרעין התורני ברמת השרון ונוסדה על ידי איש מפתח מהגרעין, נתנאל סימנטוב, שמשמש כדירקטור בערוץ 20. לפי "דה מרקר" תקציב גוונים ב-2017 עמד על 7.6 מיליון ש"ח, מתוכם 1.8 תרומות – כשזהות התורמים נותרה חסויה. גוונים קיבלה ב-2014 חמישה מיליון שקלים מקרן מרומים, שתרמה גם לדרור משימות לאומיות, בבעלות יצחק מירילשווילי, בעלי ערוץ 20. בקיצור מערכת מסועפת מרובת זרועות של קרנות וארגוני ימין דתי, תורמים חסויים ואנונימים וכמובן גם תקציבים ממשלתיים בזכות קרבתו לצלחת של הימין המתנחלי שכל כולה מגויסת למלחמת תרבות נגד משפחות ישראליות וחלקים גדולים בציבור הישראלי.

"תנועת חזון" והקמפיין "האומץ להיות נורמלי" הוא רק קצה הקרחון של מערכת ארגונים וכספים ששואפת, ממש כפי שהגדיר זאת בדיוק סמוטריץ' השבוע כשהשתוקק לחזור לימי שלטון התורה בימי דוד המלך, להפוך את ישראל למדינת הלכה דתית, להילחם בכל החזיתות נגד כל מה שאינו מתיישר עם הגדרתם הקיצונית ליהדות, וכל מי ששואף לישראל דמוקרטית, ליברלית ומתקדמת

להרחבה על דברי מנהיגי "חזון"בראיון לאתר כיפה: http://bit.ly/2v4BKmn

לקריאה נוספת על ארגון "אחים לנשק" וארגונים קשורים: http://bit.ly/2WMZmv5 http://bit.ly/2wFEEig

להרחבה על טייטלבוים, ממייסדי "חזון" ודבריו על שירות נשים: http://bit.ly/2Mvwyn6 http://bit.ly/2Z9EP1u

למסמך אחת העמותות התומכות בחזון עם חתימת סמוטריץ(עמ' 5 במסמך): http://bit.ly/2WQImnY

להרחבה על "חזון" בתחקיר "הבלוק הדמוקרטי": http://bit.ly/2WtE5Y4