ברוכים הבאים לסמוטריצ'סטן


הבוקר, ח"כ בצלאל סמוטריץ', אחד המועמדים המובילים לתפקיד שר המשפטים המיועד של נתניהו, והאיש שהישרדותו הפוליטית של ראש הממשלה תלויה בו, גילה עוד טפח מחזון הימין המתנחלי-דתי למדינת ישראל.

"מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי, בעזרת השם, תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך" אמר בראיון לרדיו, חזון שיחזיר את ישראל אחורנית אלפי שנים, ויכונן בה שלטון דתי. עוד אמר סמוטריץ כי "רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זו מדינה יהודית". סמוטריץ' הבהיר כי לא יסקלו אנשים, אלא יתאימו את חוקי התורה ועונשיה ל-2019. כזה הוא סמוטריץ' - איש שכולו קידמה, והוסיף ש"לא סוקלים אנשים שמחללים שבת כל כך מהר". מעודד, נכון?

בקיצור, אל תדאגו – השינוי יהיה הדרגתי ולא נהפוך לערב הסעודית במכה אחת - אבל היעד ברור ומסומן. לא מדובר בשום דבר חדש, אגב, בכל הקשור לתפיסות של סמוטריץ' והזרם המשיחי אליו הוא משתייך. דוגמה ברורה לכיוון ולדרך אליה רוצה חבר הכנסת לקחת את ישראל ניתן לראות בהצעת חוק מהשנה שעברה של סמוטריץ' לחייב התקנת מנגנון שמירת שבת על משאבות המים בכל בניין חדש, גם במחיר של עליית מחירי הדיור, או בהצעת חוק נוספת של סמוטריץ המתירה אפליה במתן שירותים ללהט"בים, בין היתר, עקב אמונה דתית. כל אלה הם צעדים קטן של בצלאל בדרך הארוכה אל היעד של כינון מדינת ההלכה היהודית.

אז מה יכלול השינוי הזה? כיצד תיראה מדינת ישראל לפי סמוטריץ' בה כולנו נחיה ונגדל את ילדינו? כיצד זה ישפיע על כל אחד ואחת מאיתנו, באמת, ביומיום? סמוטריץ' הסביר ש"מי שרוצה יכול ללמוד מה זה אומר דיני תורה" ובטוח שמהרגע שהציבור ייחשף לכך – יחיל את זה על עצמו. אז בעוד סמוטריץ' לא מפרט יותר מדי מה הוא מתכנן עבורנו, הנה חמישה דברים שישתנו בישראל שתנהג לפי תורה, בהתבסס על דברים שאמר ועשה סמוטריץ' ופרשנותו, כמו של רבנים אחרים, ובהשוואה לנעשה במדינות אחרות בעולם תחת שלטון דת.

הקהילה הגאה

לפי חוקי התורה וההלכה היהודית, וכפי שכבר ניתן לראות שנעשה בפועל במדינות תחת שלטון דת אדוק כמו ערב הסעודית, הנאשמים במשכב זכר דינם מוות בסקילה. אז אולי הסקילה לא תגיע, לפחות לא כל כך מהר, אבל תהיו בטוחים שלהט"בים לא יוכלו לחיות כאזרחים שווי זכויות במדינת ההלכה של סמוטריץ'. גם אם הומוסקסואליות לא תוצא מחוץ לחוק (המצב ששרר בישראל עד לשנת 1988), הומוסקסואליות וודאי תוגבל לתחומי הבית בלבד. בקיצור – הומואים הביתה. כפי שהסביר הרב אבי גיסר מההתנחלות עפרה: "תהיה הפרדה בין רשות הרבים לרשות היחיד... מצעד גאווה, אני מניח שלא יתקיים". וזוגות הומוסקסואלים שחולמים, נניח, על פונדקאות? שימשיכו לחלום. אם סמוטריץ', שארגן את מצעד הבהמות ב- 2006 כשהיה חבר בתנועת הימין הקיצונית "קוממיות", יוציא לפועל את חזונו, הם יחוו אפליה יומיומית, ממש כפי שנכתב בהצעת החוק שלו מיולי האחרון המתירה לנותני שירותים לסרב לפי אמונתם לשרת אנשים. כשדיבר על הצעת החוק, התייחס להדפסת הזמנות לחתונה של בני זוג ללהט"ב, ואמר כי "להדפיס הזמנות לחתונה להט"בית זו עבירה" וקיום מצעד הגאווה הוא תחת סעיף "סיוע לדבר עבירה" מבחינת היהדות.

מעמד האישה

אם ישראל אירחה השנה את האירוויזיון אחרי שניצחה עם שיר בו שורת המחץ היא I'm not your toy, סמוטריץ' מכוון למקום קצת אחר. למשל, אם חוזרים לימי דוד ושלמה המלך, ברור מה המשמעות כלפי נשים, חצי מהאוכלוסייה, שבאותם הימים ובפרשנות ההלכה הן בגדר רכוש של בעליהן ונאסר עליהן לנהל חיים עצמאיים משלה – כמו שאפשר לראות בימים אלה בערב הסעודית, בה רק לאחרונה הותר לנשים לנהוג ברכבים, או באפגניסטן, שם עד נפילת שלטון הטליבן נאסר על נשים ללמוד בבתי ספר . רמזים נוספים לתפיסת מעמד האישה ניתן למצוא בקרב התבטאויות של רבני הימין המתנחלי, רבניהם של סמוטריץ' וחברי מפלגתם "נשים רוחניות - קשקוש, דעתן קלה", כפי שהצהיר הרב קלנר ממכינת עלי, והוסיף: "בגלל ששולחים אותן בהמוניהן לאוניברסיטאות אז נהיו גאונות גדולות? לא!... מנכ"ליות יש פה ושם, בחורילות כאלה". כל זה במסגרת שיעור שמטרתו להכין את התלמידים הצעירים לחיי משפחה תחת הכותרת "יתרונות האישה בהכרה אינטואיטיבית ובתפקוד יום יומי". רב נוסף, אלי סדן, ראש מכינת עלי ומי שקיבל מנפתלי בנט פרס ישראל על מפעל חיים, הצהיר כי "הפמיניזם פושע בחינוך האישה לעצמאות" כן, מסתבר שיש מי שבטוחים שלנשים אין מה לחפש השכלה אקדמית אלא הן צריכות לשרת את בעליהן בבית כי ולפעול לחיזוק המשפחה היהודית. כך לפחות מפרשים רבני הימין המתנחלי את התורה והמסורת. דוגמאות לתהליך שכבר מתהווה בלחץ הימין המתנחלי הוא המאבק האגרסיבי שהוא מנהל נגד שירות נשים בצה"ל ושירות משותף של גברים ונשים בתפקידים קרביים. סמוטריץ' עצמו קרא במאמר לסרב להתגייס כל עוד השירות המשותף בתוקף.

מוסדות השלטון והדמוקרטיה הישראלית

מתוסכלים מזה שיש שוב בחירות פעם אחר פעם? אל תדאגו, בקרוב זה כבר יתבטל. כשיש תורה וחוקים אלוקיים שמתווכים אלינו דרך שליטי הדת, יש פחות דמוקרטיה והכרעת עם. כפי שהצהיר בעבר יו"ר ועד מתיישבי שומרון ומנהיג הימין המתנחלי בני קצובר: "תפקידה של הדמוקרטיה להתפרק ולהתכופף בפני היהדות". גם סמוטריץ' וחלק מהרבנים שאומרים שישראל תישאר מדינה דמוקרטית על שלל רשויותיה, קובעים כי הן יהיו כפופות לשלטון הדת. מודל קרוב לשלטון מסוג זה ניתן למצוא באיראן, שם מתקיימות בחירות ונבחרת ממשלה, אבל למעשה שלטון אנשי הדת, האייתוללות, נמצא מעל לכל וסמכותו מוחלטת. בחודש האחרון כבר נחשפנו לעובדה שלסמוטריץ' אין סנטימנטים יתרים לדמוקרטיה – הוא הראשון שהתנדב לעבוד על חבילת חוקי חילוץ נתניהו מאימת בית המשפט עם תחילת המגעים הקואליציוניים, שכשלו לבסוף. סמוטריץ' והימין המתנחלי הם כמובן גם החזית במאבק להחלשת בתי המשפט החילוניים. כפי שהצהיר שר המשפטים המיועד "יש לחזק את בתי הדין הרבניים". מי שעוד מגלה לנו חלק מהחזון הוא הרב גיסר מעפרה: "(נבחרי הציבור) יתקנו את החוקים ובלבד שהם יהלמו את חוקי התורה. חוק הסותר את חוקי התורה ייפסל". 

מלחמת קודש

בכל הנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרט, וליחסים עם מדינות ערב בכלל, מה שמתווה את תפיסותיהם של סמוטריץ' אינו בטחון ישראל ואזרחיה – זה ממש לא בראש הרשימה. העקרון המנחה הוא תפיסות דתיות-משיחיות המכתיבות, בין היתר, מלחמות קודש עקובות מדם בשם חזון לגאולת וכיבוש כל הארץ – ומעבר לה. בראיון מ-2016 עם דנה וייס, דיבר סמוטריץ' על התפשטות ירושלים עד לדמשק על פי המקורות. בפגישה מלפני שנתיים עם אנשי הציונות הדתית, הסביר סמוטריץ' את תכניתו לפלסטינים: לגדוע את התקווה הלאומית ושיינתנו שלוש אפשרויות – לעזוב את הארץ, להתגורר במעמד גר תושב ש"צריך להיות קצת נחות", לפי סמוטריץ', או לא לקבל את שתי האפשרויות – ואז "צה"ל ידע מה לעשות". כשנשאל האם זה כולל הרג נשים וילדים, השיב "במלחמה כמו במלחמה", ונתן כאסמכתה את ספר יהושע, בו מוצגות לתושבי הארץ אותן ברירות ואלה המסרבים לקבלן "אין מניחים מהן נשמה" – כלומר: הורגים את כולם. אפשר ללמוד עוד על תפיסה זו מדבריו של הרב אליעזר קשתיאל מהמכינה הקדם צבאית בהתנחלות עלי, שהסביר באחת מהרצאותיו כי הכיבוש הוא "מצוות עשה מפורשת" ללא עוררין ושיש לפתוח במלחמת כיבוש להחזרת שטחים, גם אם המלחמה "לא תעזור להצלת אף יהודי וגם אם אף יהודי לא היה נמצא בסכנה... ואפילו אם הפלסטינים היו מגישים לנו פרחים'". הרב, אגב, גם לוטש עיניים צפונה ורוצה לכבוש "לפחות עד ביירות, עד גבול טורקיה/סוריה שם בצפון" מאחר ויש "את נחלת אשר מחכה לנו שם". כל זאת במסגרת חינוך צעירי הימין הדתי לפני הצבא. 

שבת

אם חשבתם שכל הסיפור עם העבודות בגשר יהודית בשבת, שהובילו להתפטרותו של ליצמן בזמנו מהממשלה, היה ביג דיל, או שחוק סגירת המרכולים עורר סערה, אז כנראה שחוקי השבת מבית מדינת ההלכה של סמוטריץ' לא ימצאו חן בעיניכם. תחבורה ציבורית ודאי שלא תהיה אבל כנראה שגם על תחבורה פרטית היו הגבלות , המסחר יושבת לחלוטין וחוקי עזר עירוניים שמתירים אותו יבוטלו, ערוצי השידור יודממו בשבת כפי שכבר היום קורה בערוץ 20 למשל. שום דבר ציבורי לא יכול לפעול בשבת. ראיות לשאיפות אלו ניתן למצוא כבר כיום בהצעות חוק והצהרות של חברי הכנסת ממפלגתו של סמוטריץ'. אבל מעבר לכך – יתכן כי גם התשתיות יוכפפו בהתאם. אולי חברת החשמל תוריד את השלטר בשבת. חושבים שזה הזוי? אז מה תגידו על הצעת החוק של סמוטריץ' מפברואר בשנה שעברה שדרשה לחייב כל בניין ציבורי ובניין מגורים שנבנה מחויב בהתקנת במנגנון "פיקוד שבת" שאחראי על הפעלת משאבות המים בבניין, ושאם לא יהיה כך, לא יאושרו הליכי הבנייה? למעשה ייתכן וכי כל מה שמוכר לנו מישובים דתיים יועתק לרמה הלאומית, ולכל מי שאינו חולק את אותה תפיסה לא תהיה ברירה אלא לציית. נזכיר גם שסמוטריץ' דרש למנוע שירותים ציבוריים מעיריית גבעתיים, שהכריזה על חוקי עזר לפתיחת עסקים בשבת לפני שנחקק חוק המרכולים.

לסיכום: הרבה פעמים השיחה על מדינת הלכה גולשת לפסים שנשמעים כמו מדע בדיוני, והלוואי וזה יימשך כך, אבל לצערנו זה קורה לא מעט במדינות אחרות הסמוכות לנו. אפילו באיראן עד סוף שנות ה-70 הייתה חברה דמוקרטית וחילונית. נשים שהיו יכולות ללבוש בגדי ים ולהסתובב בשיער פזור, כיום מכוסות מכף רגל ועד ראש על פי חוק. לרוב מוחלט של הציבור הישראלי מציאות כזאת נשמעת היום רחוקה מאוד ובלתי נסבלת, אבל מסתבר שיש מי שיושב ממש בהנהגה, חולם בשקט בשקט על עתיד איראני בישראל ומתכנן להוציא לפועל את תכניתו בהדרגה, צעד אחר צעד, שלב אחר שלב. 

----

להרחבה על דברי סמוטריץ' בראיון הבוקר: http://bit.ly/313Hxr5 http://bit.ly/317ULmu

לראיון של סמוטריץ' עם דנה וייס: http://bit.ly/2JSX0Fd

לדברי סמוטריץ' על "פשעי" מצעד הגאווה והדפסת הזמנות לחתונה להט"ב: http://bit.ly/2wxuqAf

לדברי הרב אבי גיסר מעפרה על חזון מדינת ההלכה: http://bit.ly/2JTnGWa

לדברי הרב קשתיאל על חובת כיבוש הארץ: http://bit.ly/2LkIYNR

על יוזמת סמוטריץ' להתקנת מנגנון פיקוד שבת בכל הבתים: http://bit.ly/2XngPrf