חשש לפיצול אישיות


"שיפסיקו לחיות באליטה שהם חושבים שמותר להם למחוק את המזרחיים בהינף יד. אני מתביישת בהם, ואני גאה במזרחיות שלי. לא אתנצל בפני אף אחד מהאליטיסטים האלה... צריך להוקיע את האנשים האלה, לחשוף את הפנים האמיתיות של אותם אשכנזים צבועים". כך התבטאה בזמנו שרת התרבות מירי רגב בחריפות נגד האפלייה והגזענות שהן מנת חלקם של מזרחים בישראל. והנה עברו להן כמה שנים ורגב גילתה שהודרה מהסלפי המתוקשר של צמרת הליכוד לפני כשבוע. התגובה שלה לכך הייתה קצת פחות לוחמנית: "ראש הממשלה התקשר אליי והסביר לי. זה לא סוד שדפוס ההצבעה בחברה הישראלית הוא דפוס הצבעה לגברים אשכנזים מהשבט הלבן", אמרה בתגובה לכך השרה רגב בטון דיבור אקדמי ומפויס.

אלא שבינתיים הימים עברו ובמערכת הפוליטית התחילו לתקוף את נתניהו על התמונה בטענה לגזענות. אבי גבאי מהעבודה וגבי אשכנזי מכחול לבן תקפו את נתניהו, לא רק על הסלפי עם צמרת הליכוד שבו לא היה אף נציג מעדות המזרח אלא גם על משפט שאמר בזמנו על פי פרסומים לעיתונאי אנגלי על חיילי גולני "המרוקאים והתימנים", שהם "בסדר כל עוד יש להם מפקדים לבנים". ומירי רגב? היא מצדה הצליחה, בתוך שבוע, להפוך לגמרי את הגרסה, והיום היא כבר טוענת ש"ראש הממשלה מעולם לא דיבר איתי על הנושא המזרחי ועל כך שאני לא בתמונה בגלל שאני מזרחית". 180 מעלות בתוך שבוע.

מעניין שדווקא רק אחרי שנחשפו עוד כמה מהפנינים של נתניהו על בני עדות המזרח – אותו אחד שאמר בזמנו לכחלון, לפי פרסומים, ש"רק אני יודע להביא את המצביעים המזרחיים", ואותו אחד שאשתו שרה אמרה, לטענת מני נפתלי, ש"אנחנו האירופים עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמו המרוקאים" – דווקא אז מירי רגב מחליטה לשנות גרסאות ולהצהיר שמעולם לא הייתה גזענות. האם ייתכן שמירי רגב שינתה את עמדתה לטובת צרכי הקמפיין? למירי רגב הפתרונים.

אז תחליטי מירי, ביבי הסביר לך למה הוציאו אותך מהתמונה או שהוא לא ידע עליה בכלל? יש דפוסי הצבעה או אין דפוסי הצבעה? והאם זו גזענות? שפטו בעצמכם. מה שחשוב הוא שדווקא בימים שבהם השיח העדתי מרים את ראשו והגזענות הפנימית בחברה הישראלית הופכת לנושא בבחירות, חשוב שהשרה רגב תבהיר את עמדתה בנושא.

-----

לקריאה נוספת על מלחמת הגרסאות של מירי רגב: https://bit.ly/2TZgWvD

עוד על ההתבטאויות של נתניהו והליכוד: http://sixtyone.co.il/articles/408, וכאן:https://news.walla.co.il/item/3137504