דיבה להצהיר


אם בימי השגרה חברי ממשלתנו נוטים לשנות גרסאות ולסתור את עצמם, בימי הקמפיין הבחירות הפך מנהג זה לבוטה וחביב עליהם במיוחד. חשוב לשים לב ולזכור את אותם הסילופים – ואת הזלזול של אותם פוליטיקאים בזכרון, ובאינטליגנציה, של קהל בוחריהם... הנה כמה סתירות וזגזוגים מהתקופה האחרונה:

רק לפני שבוע וחצי נתניהו הכריז בשידור מול כל האומה שיגיש תביעת דיבה על סך מיליון ש"ח נגד ראשי מפלגת כחול-לבן, לאחר שאלו דרשו לחקור את הגילויים לפיהם נתניהו קיבל 16 מיליון ש"ח ממניות של חברה הקשורה ישירות לעסקת הצוללות במה שכינו "פרשת השחיתות אולי החמורה ביותר בתולדות ישראל". בראיון הטלוויזיוני, נתניהו המזועזע מ"עלילת הדם" שהפיצו עליו, חזר שוב ושוב על המסר כי יתבע את ראשי המפלגה: "הם מעלילים כאן עלילה... הם התחילו להמציא את השקרים האלה, שאני תובע אותם עליהם... זה שקר, לכן אני תובע אותם דיבה... זה הכל יתברר כשקרים ואני גם לוקח אותם למשפט על זה, הם יצטרכו לעמוד למשפט דיבה על הדיבה החמורה – הם מציגים אותי כבוגד", אמר נתניהו במהלך הראיון.

אבל בפועל, אחרי שיצא מהאולפן, לפי הפרסומים החליט נתניהו לרדת מעניין התביעה שפרקליטיו הסבירו לו שמדובר ב"מלכוד בעייתי ומיותר". וכך יצא כל האוויר החם יצא מבלון ה"תביעת הדיבה" הבומבסטי.

בכלל בשבועות האחרונים ביבי נתפס בשינויי גרסה מתמיהים והסתבכויות שהוא נאלץ לנסות ולצאת מהם על רקע הממצאים החדשים הקשורים לכאורה לפרשת הצוללות. לפני שנתיים הכחיש נתניהו כל קשר לחברת גראפטק, ספקית הפלדה של טיסנקרופ וטען שלא החליף מילה עם בן דודו מיליקובסקי עליה וכי מעולם לא דיבר בן דודו על עסקיו. בחודש שעבר, בעקבות בקשת נתניהו לקבל תרומה ממילקובסקי להגנתו המשפטית מוועדת ההיתרים, נתניהו כבר הציג גרסא אחרת לגמרי וטען שרכש את המניות כאזרח פרטי ב-2002. לאחר מספר ימים, כשהתברר כי העובדות לא מתיישבות לצדו, אמר שהפך לבעל מניות כשכיהן כחבר כנסת ויו"ר האופוזיציה ב-2007 עד נובמבר 2010 (תקופה הכוללת את תחילת כהונתו כראש הממשלה). 

נתניהו גם טען לאחרונה כי עדכן את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וראשי המל"ל יעקב עמידרור ויעקב נגל על אישור מכירת הצוללות המתקדמות למצרים, לאחר שהסביר שמשום מה, לא ראה סיבה לעדכן בדבר את הרמטכ"ל או שר הביטחון. מיד לאחר מכן מיהרו מנדלבליט ונגל להבהיר שהדבר לא נכון ונתניהו לא שיתף אותם מעולם בסוד הכמוס שרק הוא יכול לדעת.

אבל נתניהו ממש לא היחיד מבין יושבי שולחן הממשלה שמתגלה כבעייתי בכל מה שקשור לשמירה על עקביות. בואו ניקח את שר החינוך נפתלי בנט, שלא מדגים יציבות מדהימה לאור הדשדוש בסקרים, ובכל יום כמעט סותר את עצמו.

הבוקר, בנט קרא ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להתערב ולחייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס ישיבת קבינט בעקבות ירי הטילים על הדרום. כן כן, אותו בנט שמתלונן כמעט בכל יום במשך שנים – כולל במהלך הקמפיין של "הימין החדש" – על ההתערבות הפסולה של מערכת המשפט בעבודת הממשלה, שאיים להחרים ישיבות ממשלה והצבעות אם לא תעבור פסקת ההתגברות, ושהתלונן בנובמבר האחרון על "עודף משפטיזציה", פתאום קורא ליועץ המשפטי לממשלה להתערב משפטית כדי לכנס את הקבינט. פתאום כן צריך לעזור לממשלה "למשול" כשזה עוזר לקמפיין הבחירות של המפלגה שלך.

גם עמדתו של בנט באשר לאיחוד הבית היהודי עם תומכי כהנא וכניסת האחרונים לכנסת השתנתה מספר פעמים בחודשיים האחרונים. ב-5 בפברואר אמר בראיון כי "חיוני שסמוטריץ' יתאחד עם עוצמה יהודית". שלושה שבועות לאחר מכן, אמר בראיון רדיו כי "תהום פעורה" בין עמדות מפלגתו לעוצמה יהודית, וכי "אנשים שרואים בכהנא מודל לא ראויים לשבת בכנסת". שבועיים וחצי לאחר מכן, בנט כבר התרעם על בית המשפט העליון שפסל את מועמדותו של מיכאל בן ארי לכנסת – בעוד שבאותה עת הקמפיין שלו ושל שקד חגג את הצלחותיה של האחרונה במאבקה במערכת המשפט – כולל מינוי שופטים שמרנים, ששניים מהם פסקו נגד בן ארי. אז הצלחתם או לא? קשה לעקוב.

וזה עוד בלי שאנחנו נכנסים לעמדתו המשתנה של השר בנט ושותפתו למפלגה שקד בקשר לעמדתם על תפקודו של נתניהו והליכוד. תפקוד שרגע אחד הם תוקפים בחמת זעם ושניה אחרי זה מתחייבים שימליצו עליהם מכל הלב להנהגה. 

מסתבר שבבחירות הכל מותר.

---

להרחבה על ההתקפלות מתביעת הדיבה: https://goo.gl/Cysqop

לראיון המלא של נתניהו בו הבטיח שוב ושוב לתבוע דיבה: https://goo.gl/uLKvQR 

להרחבה על נתניהו ופרשת המניות: https://goo.gl/VsstRAhttps://goo.gl/uf8je2

להרחבה על טענת שיתוף דבר מכירת הצוללת: https://goo.gl/hvHS3g

על הזגזוג של בנט בתמיכתו בכהניסטים: https://goo.gl/egZD4j