צמד חמד


לא מעט פוליטיקאים רוצים להיות שר החינוך הבא. מועמדים מהימין ומהשמאל, מהליכוד וממרצ וגם מכחול לבן כבר סימנו את משרד החינוך כיעד שלהם לממשלה הבאה. אפשר להבין אותם: זה לא רק התקציב, אחד הגדולים אם לא הגדול שבין משרדי הממשלה – זאת היכולת להשפיע על מאות אלפי תלמידים, מגן חובה ועד ללימודים גבוהים, ולעצב את החברה הישראלית בצורה הדרמטית ביותר.

שניים מהמועמדים שהיו שמחים להיכנס כבר השנה ללשכת שר החינוך הם בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין ומשה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות – בדיוק מהסיבות האלה. "תיק החינוך הוא תיק מאוד חשוב, אפשר לעשות בו המון", אמר סמוטריץ', מי שהוביל בזמנו את מצעד הבהמות נגד הקהילה הגאה ונעצר בשנת 2005 על ידי השב"כ. "חינוך הוא באמת היסוד של הקיום שלנו כאן וכל ילד וילדה צריכים להיות מחוברים לשורשים ולזהות היהודית שלהם". גם פייגלין כבר הביע יותר מפעם אחת את רצונו להשתלט על משרד החינוך בממשלה הבאה ולעצב אותו בדמותו.

אז רצינו להביא לידיעת הציבור את עמדותיהם של שני שרי החינוך בפוטנציה, סמוטריץ' ופייגלין, על דמותה של החברה הישראלית. "מצעד הגאווה הוא התרסה נגד אורח החיים הנורמטיבי", אמר בזמנו משה פייגלין והוסיף כי "החברה החילונית משלמת מחיר על השתלטות ההומואים על השיח התקשורתי. כשילד רואה בטלוויזיה זוג גברים מתנשק הוא מבין שזה לגיטימי ורוצה גם להתנסות". עוד אמר על מצעד הגאווה ש"לתושב תל אביב או ירושלים שכל הגועל הגאה הזה צועד לו פתאום בפתח ביתו, אין לאן לברוח". בהזדמנות אחרת אמר פייגלין ש"יש לי פחד גדול מתופעת ההומוסקסואליות כשזו יוצאת מן הארון, מקבלת לגיטימציה ציבורית רחבה ומפוררת את הצבא והלאום. אם זו הומופוביה, אני הומופוב גאה".

ואילו סמוטריץ', שכאמור הוביל את מצעד הבהמות נגד הקהילה הגאה, התבטא פעם אחר פעם נגד הקהילה ובפרט נגד מצעד הגאווה. "מצעד הגאווה יותר גרוע ממעשי הבהמות, הם סוטים", אמר פעם בראיון וכינה את מצעד הגאווה "מצעד התועבה". בהזדמנות אחרת רמז לכך שמי שמקיים אורח חיים הומוסקסואלי נוטה לאנוס, וש"גבר שרוצה להפוך לאישה זו הפרעה נפשית".

אבל לא רק הקהילה הגאה מפריעה לצמד המחנכים. "זה לא רק ההומואים, זה גם חלק ניכר מהמאבק הפמיניסטי ומהמאבק נגד צער בעלי החיים. המכנה המשותף לכולם הוא הערבוב... להשיב את העולם לתוהו ובוהו", הסביר פייגלין. ואילו בעיניי סמוטריץ', "הפמיניזם הרדיקלי מבקש להעלים את הנשים והנשיות", וקמפיין מי טו הוא קמפיין "שקרי, מגמתי ומסוכן", ולא, נגיד, שתופעת ההטרדות והאלימות נגד נשים היא תופעה מסוכנת.

ובכן, מעניין לראות שבזמן שרבים בציבור הישראלי מעוניינים לראות אותה מתקדמת לעבר קבלה של אוכלוסיות שהודרו לאורך השנים, לשני הפוליטיקאים השאפתניים שרוצים לעמוד בראש משרד החינוך ולעצב את החברה הישראלית יש רעיונות קצת שונים לגבי החברה.

חומר למחשבה בדרך לקלפי. אתם תחליטו.

לדברי פייגלין על הלהט"ב: https://bit.ly/2YoYLhm

להתבטאויות סמוטריץ' על הלהט"ב: https://bit.ly/2uvNX34

לדברי סמוטריץ' על להט"ביות כהפרעה נפשית שאף מובילה לאונס: https://bit.ly/2UcsVoK

|לדברי סמוטריץ' על קמפיין MeToo: https://bit.ly/2Ud9XhD