אחד שיודע (איך לרמות)


כיום ידוע לכל כי הבחירות לנשיאות ארצות הברית לפני שנתיים הושפעו באופן משמעותי מהתערבות של האקרים רוסיים שפעלו ברשתות החברתיות והטו את התוצאות לטובת דונלד טראמפ. בחודשים הקרובים, לקראת הבחירות, גם אנחנו כאן בישראל הולכים להיות מוצפים בפוסטים ברשתות, סרטונים ויראליים ופרסומים נוספים של פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית. אבל בעוד שברור מי עומד מאחורי סרטוני תעמולה בטלוויזיה והסרטונים בעמודי המפלגות ומועמדיהם, כלל לא ברור מה קורה כשהתעמולה, בעיקר ברשתות החברתיות, מתחזה להיות משהו אחר ומבצעת מניפולציה להשפעה פסולה ומסלפת את דעת הציבור, ממש כפי עשתה רוסיה בבחירות בארצות הברית. איך נדע שפרסומים של אנשים תמימים למראה בפייסבוק או תגובות ומידע שכלול בהן הם אכן של אנשים פרטיים – ולא מטעם?

אז כנראה שבעיני ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רק שהמניפולציות על הציבור אינן בעיה, אלא אולי אפילו להפך - הן יתרון.

הבוקר פורסם כי נתניהו בלם את שינוי חקיקת תעמולת בחירות וכך מנע, בעצם, החלת חובה לשקיפות על שלל פרסומים באינטרנט, ביניהם, בין היתר, טוקבקים בתשלום. החקיקה שעמדה על הפרק הייתה מחייבת לציין מיהו האדם או הגוף או המפלגה שעומדים מאחורי הפרסום, להגן על הציבור ולסגור את הפרצות בחוקי התעמולה המיושנים שנכתבו לפני המצאת האינטרנט. לדברי גורמים פוליטיים, נתניהו עשה זאת משום שהחשש שהדבר ייפגע לו בקמפיין.

זאת לא תהיה הפעם הראשונה שנתניהו וצוות העובדים האחראים על המדיה הדיגיטלית נחשפו בניסיונות לבצע מניפולציות ברשתות חברתיות, וראש הממשלה ומפלגתו נתפסו לא פעם ולא פעמיים בפעולות שעוברות על חוק תעמולת הבחירות ועושות שימוש בשלל אמצעים יצירתיים ומפוקפקים כדי להשפיע על השיח ברשתות, תוך ניצול ציני של הפרצה בחוק התעמולה הלא רלוונטי. נתניהו כבר בעצמו צוחק על כך שהוא מפעיל טוקבקיסטים בתשלום מאינדונזיה, אם גם אתם לא יודעים למה זה מצחיק כנראה שהבנתם שהבדיחה היא על חשבוננו.

רק לפני שנה וחצי נחשף כי במערכת הבחירות הקודמת בשנת 2015, מימן הליכוד מכספי המפלגה פרסומים אנונימיים ברשת שהציגו בין היתר את יו"ר המחנה הציוני דאז בוז'י הרצוג בבגדי נשים ואת ציפי לבני כחברה של ארגוני הטרור חמאס והחיזבאללה. החומרים הועברו למבקר המדינה ופורסמו באופן חלקי בלבד באמצעי התקשורת. כמו כן, בחודש שעבר חשפו חוקרי רשת מאגר של עשרות עד מאות בוטים וחשבונות מזוייפים בטוויטר שהפיצו תוכן שתומך בנתניהו במשך לפחות שנה וחצי, שככל הנראה הופעלה באמצעות גורם זר מחוץ למדינה.

גם כשהדברים נעשים בגלוי בשמו של ראש הממשלה והליכוד, לא נראה שנתניהו וחברי מפלגתו בוחלים בלעבור על חוק התעמולה. רק אתמול הורה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי נתניהו יסיר מהפייסבוק הפרטי שלו סרטון שנערך בידי עובדי לשכת העיתונות הממשלתית, עובדי ציבור ה"כוללים היבט תעמולתי דומיננטי" בניגוד לחוק.

כמי שדואג להתלונן יום וליל על קונספירציות של התקשורת נגדו, של המשטרה והפרקליטות, על מקורות המימון של ארגוני השמאל ועל הפייק ניוז, המופרח, כביכול, לאוויר – בעיקר בכל הקשור לחקירות המשטרה נגדו בחשד לשחיתות –היה ניתן לצפות שראש הממשלה יטרח לנהוג בשקיפות הגדולה ביותר ותוך מנהל תקין וחוקי עד לפרט האחרון. כמי שנטען כי נהנה מפופולריות כה עצומה בזכות פועלו, הייתם מצפים כי לא יצטרך להתחבא ולהסתתר מאוחרי בוטים ומניפולציות נסתרות ברשת. אבל גם במקרה הזה, הציפיה מנתניהו מתרסקת בצורה כואבת על קרקע המציאות. 

-----

להרחבה על ניסיונות נתניהו לבלום את הרפורמה בחוק: https://goo.gl/qg8yQD

לתחקיר על רשת הבוטים בטוויטר: https://goo.gl/EmF8TD

להרחבה על הוראת היועמ"ש להסיר את סרטון לע"מ מחשבון נתניהו: https://goo.gl/6hTzpU