סנטה מחלק כספים לקואליציה


ביום בו נוצרים בכל רחבי העולם חוגגים את חג המולד, קיבלו גם חברי הקואליציה שלנו שלל מתנות משלהם – מכספנו.

בצהריים אישרה ועדת הכספים בכנסת את ההעברה של למעלה ממיליארד שקלים למטרות שונות ומשונות, פחות מ-24 שעות לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על פיזור הקואליציה והליכה לבחירות.

בין הנהנים מהתקציבים של מכירת סוף החיסול אפשר למצוא תוספת של 74 מיליון שקלים למשרד ראש הממשלה (שקוצצו מתקציבי משרדים כמו הרווחה, התיירות, התחבורה, החקלאות וביטחון הפנים, בין היתר), שאמורים לכסות הוצאות שונות. ארבעה מיליון שקלים מתוכם מיועדים לכיסוי טיסותיו התכופות של רה"מ לחו"ל "עקב הגידול בעלויות הנסיעות לחו”ל”.

נזכיר שרק לפני פחות מחודשיים, בתחילת נובמבר, אישרה ועדת הכספים תוספת של 48 מיליון שקלים לתקציב הזה. כך, תוך פחות מחודשיים, הלכו 52 מיליון נוספים לכיסוי נסיעותיו התכופות של נתניהו. וזה כמובן בלי קשר ל- 729 מיליון השקלים שאושרו לרכישת מטוס רה"מ. ראוי להזכיר שבינתיים, טרם הועברו לתוכנית הלאומית למניעת אלימות במשפחה, שאושרה לפני למעלה משנה וחצי, 50 מיליון ש"ח בשנה. לו רק טיסות היו יכולות למנוע רצח נשים ואלימות במשפחה מצבנו היה טוב בהרבה.

מה עוד ברשימת המתנות? 7 מיליון שקלים נוספים שהועברו למשרדו של נתניהו מיועדים להגדלת תקציב השכר של שרי הממשלה. למי שלא זוכר, בשנה שעברה אישרה ועדת הכספים להגדיל את שכרו של נתניהו ב-5,500 ש"ח ואת של השרים ב-5,000 ש"ח ברוטו. כמו כן הועברה תוספת של 2.4 מיליון שקלים לתגבור האבטחה על נתניהו. כנראה ככל שלקח על עצמו יותר משרדים בממשלה כך יש יותר צורך באבטחה.

בנוסף גם 14 מיליון ש"ח מכספנו יעשו את דרכם אל משרד רה"מ כדי לממן עוד פיצויים למפוני המאחז הבלתי חוקי מגרון, שנבנה באופן לא חוקי על קרקע פלסטינית ופונה כבר ב-2012. אחרי שבממשלה הבטיחו הבטחות שווא לתושבים על הסדרת מגורי קבע והעתקת היקב שהיה במקום, ואז הודו שלא היה בסמכותם לעשות זאת. המתנחלים תבעו את משרד רה"מ על הבטחות הסרק שלו – ועכשיו כולנו משלמים על אותה אחיזת עיניים.

ואלה הם רק חלק מהפנינים שמצאנו בהררי המסמכים הרבים שהציפו את הוועדה, כשחלק מההעברות נוספו ממש ברגע האחרון ללו"ז. בערבוב בין העברות של כספים למטרות בריאות ותחבורה, הוכנסו העברות רבות שיעדיהן אינם ברורים בכלל. כנראה שהעובדה שאלו כספי ציבור לא אומרת שהציבור צריך לדעת לאן הלך הכסף שלנו, מה שכן ברור זה שש"ס ויהדות התורה קיבלו היום 28 מיליוני שקלים שהועברו כחלק מהסכמים קואליציוניים, ממש שניה לפני שהכנסת מתפזרת. 

אז רגע לפני שסוגרים את הברזים, בזמן שתכנית למניעת אובדנות בקרב בני נוער עדיין מוקפאת כי חברי הקואליציה לא מצאו 10 מיליון שקלים כדי שתוכל להמשיך לפעול, בזמן שלפריפריה קיצצו רק בתחילת חודש נובמבר 90 מיליון שקלים, ואחרי שרק לאחרונה קיצצו 47.5 מיליון שקלים למלגות לסטודנטים, נראה שבוועדת הכספים לא ממהרים לעצור את החגיגה ולהפסיק את ההעברות למקורבים לצלחת. 

----

להרחבה על ההעברות שאושרו היום בוועדת הכספים: https://bit.ly/2rTgpdS https://bit.ly/2CxIvl0

להרחבה על התוספות לתקציב טיסות נתניהו: https://bit.ly/2BDdzhH

להרחבה על תשלום הפיצויים למפוני מגרון: https://bit.ly/2CxLji9 https://bit.ly/2RezWE2