בחירות או לא להיות


"אני אומר לכם מנסיוני שאנחנו באחת התקופות המורכבות ביותר מבחינה ביטחונית בתקופה כזו לא מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות. זה חוסר אחריות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה", הכריז נתניהו בשכנוע עמוק. "ביטחון המדינה הוא מעבר לזה. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות". התקופה ההיא הייתה רק בחודש האחרון, ונתניהו אמר את הדברים בסבר פנים חמור – כאילו מדובר במלחמה בכל החזיתות שמאיימת לפרוץ.

"אסור להפיל ממשלת ימין", הוא צייץ במקביל כשסכנת פירוק הממשלה נראתה קרובה. כעבור מספר ימים גילה הציבור שהדרמה הגדולה הייתה עבודות ההנדסה לפירוק וחשיפת מנהרות חזבאללה בנות כמה שנים בגבול לבנון, עבודת שכונו משום מה בתואר המרשים 'מבצע צבאי'. "רב הנסתר על הגלוי", רמז נתניהו בעיצומן של העבודות, שותה קפה שחור ומסייר בצפון כאשר הוא עטוף מעיל יוניקלו כנדרש מכל מצביא דגול. 

אלא שהיום, פחות מחודש אחרי, ממש בשעה שגילוי המנהרות עוד נמשך ושום דבר לא באמת השתנה, נתניהו פתאום נראה מחויך ומבודח כשבישר על פירוק הממשלה והקדמת הבחירות. התקופה הרגישה והמסוכנת חלפה לה פתאום, הנסתר כבר לא רב על הגלוי ונראה שלהפיל ממשלת ימין זה כבר לא כזה סיפור – כשהנסיבות הפוליטיות מאפשרות זאת. חזבאללה על הגדרות? ניצחנו אותם מזמן. הצבא האמריקאי יוצא מסוריה? שטויות. העיקר הפוליטיקה.

אז מה נשתנה? אולי העובדה שבין ההצהרה חמורת הסבר של נתניהו על תקופה רגישה להחלטה הנמהרת להקדים את הבחירות, המשטרה הספיקה להמליץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו ואשתו על עבירות שוחד בתיק 4000, פרקליטות המדינה הצטרפה למשטרה והמליצה ליועמ"ש להעמיד את ראש הממשלה לדין בשלוש פרשות שחיתות ומסביב נשמעות הערכות שלפיהן אין כל סיכוי שמנדלבליט לא יגיש כתב אישום נגד נתניהו? ייתכן. אין לדעת. רב הנסתר על הגלוי. מה שבטוח זה שלפני חודש זה היה "חוסר אחריות" להביא לפירוק הממשלה, ואילו היום ההחלטה להקדים את הבחירות באה מתוך "אחריות תקציבית ולאומית".

מדהים כל כך לראות שוב כיצד נתניהו מצליח לשנות את המצב הביטחוני הרגיש בהתאם לצרכיו הפוליטיים ולמצבו הפלילי, ונחמד לגלות איך ממשלת ישראל מקבלת החלטות בנושא החיים עצמם. ניתן רק לקוות שראש הממשלה לא שומר לנו בשרוול עוד כמה משברים ביטחונים לתקופה הקרובה – בכל זאת יש יותר משלושה חודשים עד הבחירות.

-----

לקריאה נוספת על הקדמת הבחירות: https://bit.ly/2SjShwT

לקריאת דברי נתניהו לפני חודש: https://bit.ly/2A7pP9j