כשהממשלה משועממת מהאזרחים


כותרות מהימים האחרונים לא מבשרות טובות לאזרחי ישראל שמתקשים להתמודד עם יוקר המחייה ההולך וגובר. בקרוב אמורים להתייקר תעריפי החשמל והמים, מוצרי מחירים רבים במגמת עלייה וגם הארנונה תתייקר. התחזית קודרת פי כמה וכמה עבור 2.3 מיליון ישראלים, רבע מהאוכלוסיה כולל מאות אלפי ילדים, שלפי דו"ח העוני של ארגון "לתת" שפורסם ממש השבוע חיים בעוני, גם ככה לא מצליחים לסגור את החודש וצריכים לוותר לעיתים על מזון או על תרופות בשביל לשרוד.

ומה קורה בינתיים אצל נבחרי הציבור שלנו? הייתם מצפים אולי מהממשלה, מראש הממשלה, מחברי הכנסת שינסו, איכשהו, למנוע את רוע הגזירה או לפחות להקטין את עוצמת הפגיעה שלה, לעשות הכל ולקדם חקיקה שתעזור לחלשים בחברה, משהו. אז ציפיתם.

בפועל, בזמן שהקואליציה של בנימין נתניהו דחפה בכל הכח השבוע לאשר את חוק גדעון סער לטובת הישרדותו הפוליטית של ראש הממשלה, ואת חוק סינון האינטרנט, חוק הדגל הביזיוני של הצמד מיקי זוהר מהליכוד ושולי מועלם מהבית היהודי שיעלה למדינה עשרות מליונים בשנה, הממשלה הפילה חוקים חברתיים חשובים, שכל פשעם הוא שמקורם באופוזיציה. לא רק זאת: בנוסף, הממשלה דחתה שוב את חוק האיזוק האלקטרוני לגברים מכים, חוק מהותי במסגרת המלחמה באלימות נגד נשים, כשמספר הנרצחות על רקע אלימות במשפחה עלה השבוע ל-25 מתחילת השנה. עוד בלמה השבוע הממשלה חוק שיטיל מאסר עולם על גברים שירצחו את נשותיהם. אז מה עם רק לפני שבוע נתניהו קרא לרצח נשים מעשה טרור? את הכותרת הוא כבר קיבל, אז מה אכפת לו.

הנה כמה הצעות חוק שחברי הקואליציה הפילו השבוע והוכיחו, שוב, שאזרחי ישראל – בעיקר אלה ביניהם שמתקשים כלכלית – פשוט משעממים אותם:

חוק סיוע לרשויות חלשות.

אחת העוולות הגדולות במדינת ישראל מכונה שיטת המאצ'ינג. מה זה אומר? על כל סכום כסף שהממשלה מקצה לטובת שירות ממלכתי, הרשות המקומית צריכה להשלים חלק קבוע מהסכום. על כל שלושה שקלים שהממשלה שמה על שירותי הרווחה ברשות מקומית, למשל, על הרשות לשים שקל, כלומר להשלים 25 אחוז מסך מהמימון מתקציבה. הרשויות החלשות המתקשות, הנאבקות לשרוד ושאין להן כמעט תקנים, יקבלו פחות – בהתאם לכמה שהן מסוגלות להוציא. עולם הפוך. כך יוצא שבערים חזקות כלכלית, ההוצאה למטופל בשירותי רווחה עומדת על 9,095 שקלים לתושב, בעוד שברשויות שבתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי, שבהן שירותי הרווחה נחוצים במיוחד, ההוצאה עומדת על 3,387 בלבד – לפי דו"ח של מרכז טאוב מ-2017. כך, למשל, לרשויות החלשות ובפריפריה יש פחות תקציבים להפעלת תכניות למען נוער בסיכון ולמען ילדים עם צרכים מיוחדים.

ההצעה של חברי האופוזיציה לתקן את החוק ולאסור התניית מימון שירותי רווחה ברשויות החלשות ביותר נפלה, כש-58 חברי ממשלה וקואליציה התנגדו אליה.

חוק לקיצור תורים לטיפולים רפואיים, בדגש על הפריפריה.

זה לא סוד גדול שמערכת הבריאות הציבורית במצב רע מאוד, במיוחד בפריפריה. בין היתר, זמן ההמתנה הממוצע לרופא מומחה עלה ב-42.7 אחוזים בחמש שנים האחרונות, המצב הולך ומחמיר ולעיתים זמני ההמתנה לרופא מומחה יכולים להגיע למספר חודשים.

כדי להתמודד עם המצב, יזמו חברי הכנסת יואל חסון מהמחנה הציוני ומאיר כהן מיש עתיד חוק, הקובע כי המתנה לטיפול רפואי לא תעלה על שלושים יום מההפניה ועד לקבלת הטיפול – ו-14 ימים לטיפול שהוגדר דחוף.

אבל לחברי הממשלה שלנו כל זה לא דחוף. גם הצעה זו נפלה, כש-50 מחברי הקואליציה הצביעו נגדה.

חוק שיאפשר לנכים לקבל גם קצבת זקנה

כיום החוק קובע כי כאשר אדם נכה נעשה קשיש, הוא אינו יכול לקבל גם קצבת זקנה וגם קצבת נכה, אלא נאלץ לבחור רק אחת מהן. כנראה כי לדעת המחוקק, אם אתה גם נכה וגם קשיש כנראה יש לך עוד המון הכנסות אחרות וההוצאות שלך רק מצטמצמות משום מה. ישנם 80 אלף נכים שהגיעו לגיל זקנה במדינת ישראל, אבל הם לא יוכלו ליהנות מהצעת החוק של ח"כ רויטל סוויד מהמחנה הציוני שמבקשת להעניק לקשישים נכים את שתי הקצבאות ולא לחיות בעוני על קצבה של פחות מ-3,000 ש"ח בחודש. לא פחות מ-60 חברי כנסת מהקואליציה והממשלה התגייסו כדי להצביע נגד החוק, נגד הנכים ונגד הקשישים, 60 ח"כים שכל אחד מהם יושב על משכורת של יותר מ-40 אלף ש"ח בחודש.

חוץ מהצעות החוק אלו, גם חוק שאוסר על פעילות שיש בה שנאה על רקע נטייה מינית, גזענות והדרת נשים והדרה במוסדות חינוך נפל, וכמוהו חוק השואף לאגד שוויון זכויות חברתי ומדיני לכל אזרחי ישראל, שנגדו הצביעו 71 חברי כנסת שכנראה לא ממש מחשיבים את הקטע הזה במגילת העצמאות שחתמו עליה מייסדי המדינה.

אז מה למדנו השבוע, ולא בפעם הראשונה, על סדר העדיפויות של ממשלת נתניהו וקואליציית הימין? שוב גילנו שאזרחי ישראל, על אחת כמה וכמה החלשים שבהם, קצת משעממים ולא כל כך מעניינים את ראש הממשלה, לא את השרים וחברי הכנסת מהקואליציה, שמעניינים אותם רק חוקים שיקדמו אותם אישית. כנראה שהפריפריה, הקשישים, הנכים ונשים מוכות – כל אלו מעניינים רק בנאומים ובתעמולת הבחירות. במציאות – קצת פחות.

-----

לקריאת דו"ח העוני של ארגון לתת: https://goo.gl/FRQuzC

להרחבה על עליות המחירים: https://goo.gl/sZfJRV

לקריאה נוספת על שיטת המצ'ינג: https://goo.gl/RFaixm

לפרוטוקול ההצבעות הכנסת: https://goo.gl/wRcbSo