כשבעל הבית משתגע


ביום שני האחרון אמור היה להתקיים במשכן הכנסת כנס בנושא פינוי ההתנחלות בחברון, שיזמו חברי כנסת מהאופוזיציה. אבל חופש הביטוי וריבוי דעות זה אולי נחמד ברמת ההצהרה ומתאים לנאומים, אבל הכנסת זה כבר סיפור אחר וממשלת הימין לא תעבור בשתיקה על אירוע הקורא לפינוי התנחלות בלתי חוקית שמצריכה הגנה של מאות חיילים – כמעט חייל על כל מתנחל שגר שם.

מפלגות השמאל ניסו מראש למנוע את ביטול הכנס והגדירו אותו כ"מפגש" שלא ניתן לבטל. אך ברגע האחרון התעורר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, והכריז כי הוא מבטל את הכנס-מפגש. כדי שלא להיתפס כמי שחורג מהממלכתיות נתלה אדלשטיין בתירוץ טכני למדי: נשיא צ'כיה בדיוק מגיע לביקור ביום שני ולכן חייבים לבטל את כל המפגשים כי אין מקום. כנראה שאדלשטיין בנה על זה שנשיא צ'כיה יבוא עם פמליה של אלפי אנשים שימלאו את כל חדרי המשכן. בסוף, אגב, הנשיא הגיע עם כמה עוזרים בודדים - מי היה מאמין.

גיוס האומה הצ'כית לצורכי הפריימריז של אדלשטיין לא בלבל את אנשי הימין המתנחלי, שמיהרו לצהול. "הגעתו של נשיא צ'כיה מחזקת את מעמדה של עיר האבות", קרא ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי. "הוא גרם לביטול כנס השמאל הקיצוני שרצה לקרוא להחרבת היישוב היהודי בחברון". ואילו אדלשטיין עצמו האשים את חברי הכנסת מהאופוזיציה בניסיון לגרוף "רווחים פוליטיים זולים" – כנראה בניגוד לפוליטיקאי מסוים מהליכוד שמבטל כנס שמאל בלי שום קשר למעמדו בפריימריז המתקרבים.

בהזדמנות זו מעניין להיזכר בכמה כנסים ודיונים שיו"ר הכנסת לא מצא לנכון לבטל בחמש שנותיו בתפקיד.

ב-2015 התקיים בוועדת הפנים של הכנסת דיון בנושא ארגון להב"ה, שפעיליו וראשיו מסיתים לאלימות, גזענות והומופוביה. את הדיון ניהל ח"כ בצלאל סמוטריץ', הידוע בחיבתו לארגון להב"ה, בהשתתפות יו"ר הארגון בנצי גופשטיין. במהלך אותו דיון החליט סמוטריץ' להגן דווקא על כבודו של גופשטיין ושלח החוצה לא פחות מ-10 חברי כנסת מהאופוזיציה. ואדלשטיין? הוא תירץ שאין לו כל מה לעשות בנושא ושהוא לא יכול למנוע כניסת אזרח ישראלי שהוזמן לכנסת.

אגב, אותה ועדת פנים ממש ביטלה השנה דיון על פשיעה בחברה הערבית – דווקא סוגיה שהפוליטיקאים מימין נהנים לעסוק בה כשצריך לתקוף את הערבים – כי את הכנס יזם איימן עודה, אזרח ישראלי ואף ראש המפלגה השלישית בגודלה בכנסת ישראל. דווקא כאן לא נרשם כל זעזוע מצד יולי אדלשטיין.

ב-2017 הושקה בחגיגיות "השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית", שם מכובס לפעילות למען הקמת בית המקדש והחרבת מסגד אל-אקצא וכיפת הסלע. בכנס ההשקה אף הצהיר פעיל המקדש, הרב מנחם מקובר: "לא צריך להתבלבל ולפחד – צריך להיערך ולדבר בריש גלי על הקמת בית המקדש". אורח הכבוד בכנס, שהתקבל בתשואות בתוך כנסת ישראל, היה הטרוריסט המורשע יהודה עציון מהמחתרת היהודית, שאף תכנן להטמין מטעני חבלה במבנה כיפת הסלע ולהקים תחתיו את בית המקדש. משום מה, יו"ר הכנסת אדלשטיין לא מצא כל פסול בכנס או בכל אחד מהאירועים האחרים של השדולה למען הר הבית, שלפי הדיווחים קיימה לא פחות מ-150 שעות דיונים מאז הוקמה.

בפברואר האחרון קיימה שדולת ארץ ישראל בכנסת כנס מיוחד הקורא להחלת הריבונות בכל שטחי יהודה ושומרון, כלומר סיפוח השטחים. לא רק שיולי אדלשטיין לא חשב שצריך לבטל כנס בעד סיפוח, הוא אף היה אחד מבכירי המשתתפים בו והביע תמיכה נלהבת בסיפוח יהודה ושומרון.

לעומת זאת, בשנה שעברה ביטל אדלשטיין כנס בנושא "50 שנות כיבוש", כי מדובר בחוסר רגישות וב"יוזמה מתריסה" לקיים את הכנס דווקא בתקופה שבה מציינים 50 שנה ל"שחרור ירושלים ויהודה ושומרון" – אכן צירוף מקרים מופלא. אדלשטיין אף ציין כי לא ניתן לקיים כנס בנושא זה תחת גוף רשמי של מדינת ישראל.

יכול להיות שיו"ר הכנסת חושב שהשיח הפוליטי והכנסת שייכים לאבא שלו?

-------

לקריאה נוספת על ביטול הכנס בכנסת: https://bit.ly/2QgeEVS

עוד על פעילותה של שדולת הר הבית בכנסת: https://bit.ly/2JML7fd,https://bit.ly/2Tz5CCr

על הכנס למען סיפוח השטחים בהשתתפות אדלשטיין: https://bit.ly/2DP20Yt