המועצה להדתה גבוהה


רק בשבוע שעבר הצביע שר החינוך נפתלי בנט בעד קיצוץ של 100 מיליון שקל בתקציב משרדו, כנראה כשחשב שעוד רגע הוא צפוי לעזוב את משרדו ולהתמנות לשר ביטחון, וברגע של נדיבות החליט לתרום מתקציב משרדו לטובת הפנסייה לשוטרים. אחרי הדרמה הפוליטית תהו רבים מה גרם לבנט ולשקד לחזור בהם בכזאת קלות מהאולטימטום שהציבו ומהאיום להתפטר ולפרק את הממשלה. והנה, היום התבשרנו על ביטול העברה של 47.5 מיליון שקלים, שהיו אמורים להיות מוקדשים לטובת מלגות לתלמידים ולסטודנטים ולסייע לאוכלוסיות מוחלשות ברכישת השכלה. אבל לא משנה כמה מקצצים בתקציב ואילו מטרות לאומיות נאלצות להמתין לתורן, תמיד יש מגזר אחד שלא נפגע אלא להיפך – רק נהנה מצ'ופרים ותוספות. האם יש קשר בין הדברים? יחליטו הקוראים.

כפי שפורסם הבוקר, במקום מיליונים לסטודנטים ותלמידים, יעברו לא פחות מ-25 מיליון שקלים ילכו למגוון פעילויות הדתה ושטיפת מוח מטעם הבית היהודי. למשל, הממשלה תוסיף 3 מיליוני שקלים לטובת הגרעינים התורניים, 2 מיליון לעמותות הזהות היהודית המקיימות פעילויות הדתה בבתי הספר הממלכתיים, 3 מיליון לתקציב המדרשות ליהדות ולימודי ארץ ישראל, לא פחות מ-7 מיליון שקל לקרן למורשת הכותל המערבי ואף 6 מיליון ל-"מערכי למידה לאור תורת הרב קוק וגשרים וקשרים בין קהילות החינוך הממלכתי דתי". 4 מיליון שקלים נוספים יועברו לתוכנית מסע ישראלי, המשמשת גם היא להעברת מסרי הימין הדתי לנוער החילוני. כל המספרים האמורים, יש לציין, נוספים לתקציב הקיים (והנדיב מאוד) שמשרד החינוך מקצה לטובת המטרות האמורות.

בקיצור, שאלתם את עצמכם למען מה הסכים להשאר השר בנט במשרד החינוך? ובכן, הבוקר קיבלנו הצצה קטנה לסדר העדיפויות החינוכי שלו וכיצד הוא תמיד נוטה לכיוון הימין הדתי וההתנחלויות. שר החינוך בנט התגאה בשבוע שעבר בכך שהביא למשרד החינוך רוח של חדשנות, רעננות והיי-טק. בינתיים נראה שהחדשנות של בנט באה לידי ביטוי בעיקר בדרכים חדשות לקמבן מקורבים ולהעביר מיליונים לחברים ממרכזי הזהות היהודית.

-----

לקריאה נוספת בכלכליסט על העברת הכספים למפעלי הדתה: https://bit.ly/2KCg9J7

על הקיצוץ בתקציב משרד החינוך: https://bit.ly/2SdsINA