קשיים בהבנת המציאות


ריח הבחירות שלח את השרה רגב למצוא אשם חדש בכישלונות הממשלה ברצועת עזה, והפעם האשם התורן הוא הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ.

למרות שהקדמת הבחירות נדחתה בינתיים, ולמרות שמפלגות הימין נלחמות יותר בינן לבין עצמן מאשר בשמאל, כמה סקרים שנערכו בימים האחרונים הצליחו בכל זאת להוציא את ראשי מפלגת השלטון משלוותם וגרמו להם לסמן אויב חדש: הרמטכ"ל לשעבר. אם הסקר שפורסם במוצאי שבת, והראה כי המחנה הציוני עם גנץ נושף בעורפה של הליכוד ומכווץ אותה, לא הספיק בשביל להלחיץ את נתניהו וחבריו – שלשום התברר שלמרות נאום הכניסה של ראש הממשלה למשרד הביטחון, שבו התפאר בכך שהוא האיש המתאים ביותר לתפקיד (איכשהו זה ממש לא הפריע לו לתת לאביגדור ליברמן למלא את התפקיד במשך שנתיים וחצי), הציבור לא השתכנע מהמילים הנרגשות ובכלל מעדיף את גנץ בתפקיד – 28% מהנשאלים רוצים לראות את הרמטכ"ל לשעבר נכנס למשרד בקריה, לעומת 7% בלבד שמרוצים מבעלה של שרה מקיסריה כשר הביטחון החדש.

אז מה עושים בליכוד בתגובה? כרגיל, שולחים את מירי רגב להתקפה. "אני לא הייתי רוצה לראות את בני גנץ כשר הביטחון. אני חושבת שהציבור עושה הנחות ליוצאי צבא וחושב שיש כאן איזה מושיעים", חיוותה את דעתה שרת התרבות והפרשנית הביטחונית לעת מצוא שכנראה הפעם לא כל כך מתרגשת מרצון העם, ושכחה שהיא עצמה הגיעה לפוליטיקה יותר בגלל הדרגות על הכתף ופחות בגלל בקיאותה ביצירתו של צ'כוב או בסרטיו של טרנטינו. "אני לא רוצה כרגע לדבר על גנץ אם הוא היה רמטכ"ל טוב או לא. ראינו את הסיום של אקורד הרמטכ"לות שלו עם 'צאו לדרום, קטפו כלניות' ודניאל טרגרמן הילד הקטן בן 4 שנהרג". אחרי שהאשימה את הרמטכ"ל לשעבר בלא פחות מאשר מותו של ילד במבצע צוק איתן וניצלה את אבלה של משפחת טרגרמן, נזכרה רגב לומר ש"אני לא רוצה כרגע להביע את עמדתי בעניין גנץ". מזל שאמרה.

רצינו לרענן את זכרונה של השרה רגב בכמה פרטים שאולי נשכחו ממנה במהלך הראיון שנתנה אתמול ובו אמרה את הדברים: פרט קטן שרגב הצליחה לשכוח הוא שאת מבצע צוק איתן, שבמהלכו נהרג הילד דניאל טרגרמן כביכול באשמת הרמטכ"ל גנץ, ניהלה למעשה ממשלת ישראל ולא הרמטכ"ל, ושראש הממשלה אז היה אחד, בנימין נתניהו. כנראה שהשרה רגב סובלת מזיכרון היסטורי סלקטיבי: בזמן אמת קראה רגב להמשיך בלחימה נגד חמאס בצוק איתן, ופתאום בימים האחרונים גילינו שצוק איתן בכלל היה כישלון שהביא להרוגים רבים – והכל, כמובן, באשמת הרמטכ"ל גנץ, ולא חלילה ממשלת נתניהו.

אגב, אותה מירי רגב יחד עם רבים בימין טוענת שנים שההתנתקות הייתה משגה ביטחוני. לא ברור איך הדרישה ליישב אזרחים, וביניהם ילדים בני 4, בלב רצועת עזה בטווח ישיר של ירי פצמ"רים ונשק קל, מתיישבת עם הביקורת שלה על הרמטכ"ל לשעבר, שלטענתה אשם מותו של ילד כי עודד אותו לצאת לקטוף כלניות בעוטף עזה.

מה שמדהים במיוחד הוא שבפועל, גנץ מעולם לא קרא לאזרחי ישראל לקטוף כלניות. ב"נאום הכלניות" הזכור שלו מה-5 באוגוסט 2014 (שבועיים וחצי לפני האירוע שבו נהרג טרגרמן), רמטכ"ל צוק איתן טעה לחשוב שהפסקת האש עם חמאס תחזיק מעמד, וצפה שכשהשקט ישוב, הכלניות יפרחו שוב בשדות הדרום. "יש פה קיץ חם. הסתיו יבוא אחריו. הגשם ישטוף את אבק הטנקים. השדות יוריקו, ו'דרום אדום' במובן החיובי של המילה, של כלניות, פרחים ויציבות, יהיו פה". כך אמר.

בשום שלב הוא לא קרא לאזרחי ישראל לצאת לשדות הדרום ולקטוף כלניות – אגב, חשוב לדעת כי לפי חוק ערכי הטבע המוגנים, הכלנית היא צמח מוגן שקטיפתו אסורה. אבל למה לבלבל את מירי עם עובדות כאשר היא יכולה להמציא לעצמה ולציבור סיפורים.

----

לצפייה בדברי רגב: https://bit.ly/2DTCiSu

לקריאת סקרי דעת הקהל על גנץ: https://bit.ly/2DwRl3D,https://bit.ly/2DRM6MV