צמד רעים


ראש ממשלתנו בנימין נתניהו נכנס ללחץ במהלך השבוע האחרון. לא בגלל הקיצוץ הענק בתקציבי הבריאות, החינוך והרווחה. גם לא לא מסבלם של תושבי עוטף עזה, שכבר התרגלו לחיות באווירת מלחמה. אפילו לא הנכים והזקנים שקצבותיהם נשחקות הוציאו את נתניהו משלוותו. מה שהטריד את ראש הממשלה הוא כמעט כרגיל – פוליטיקה והשאלה האם יוכל להמשיך להחזיק בכיסאו.

לכן, לאחר ששר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע על התפטרותו, ובעוד השרים שקד ובנט מאיימים שיעזבו את הממשלה, נתניהו נכנס לנוהל קרב, קיבץ את אנשיו ויצא למערכה נוספת למען הישרדותו הפוליטית.

ומי אלה אותם אנשים שדאגו לחבר ולשמר את ממשלה מאחורי הקלעים? מי הם טובי בנינו המושכים בחוטי המהיגים? ובכן, לפי הדיווחים בתקשורת, נתן אשל, לשעבר ראש הסגל של ביבי ומקורבם של בני הזוג נתניהו, שנאלץ לעזוב את תפקידו ולהתחייב לא לשרת יותר את הציבור לאור הטענות נגדו על הטרדות מיניות, שלח בשם הבוס את ראש המטה לביטחון לאומי כדי שזה ישפיע על הרב חיים דרוקמן, מבכירי רבני הימין המתנחלי ומקורב לבנט ולבית היהודי, כדי שדרוקמן ימנע מבנט ושקד למוטט את הממשלה. ככה זה כשעורכי הדין מולכו ושמרון כבר לא פנויים למשימות האלו.

מעבר לעצם העובדה הבעייתית ביותר שראש המטה לביטחון לאומי הופך לנער שליחויות למילוי צרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה, בדיקה קצרה על השניים האחרים שפעלו מאחורי הקלעים מלמדת אותנו על סביבתו הקרובה של ראש הממשלה ושריו, ועל האנשים שמשפיעים עליהם.

המקורב של בנט: הרב דרוקמן

הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים של הימין המתנחלי ומקורבו של שר החינוך המזוהה עם מפלגת הבית היהודי. סקירה קצרה של פועלו מראה אדם השונא את הקהילה הגאה, לא חושב שצריך לתת לערבים לחיות ביישובים של יהודים, מאמין שההפגנות נגד השחיתות הן השחיתות האמיתית, תומך בסירוב פקודה, טען שאסור לשמוע נשים שרות, ואם כבר עושים פיגועים נגד ערבים – עדיף לעשות את זה בגדה. הנה כמה מאמירותיו ותפיסותיו הבולטות:

• לפי דברי הרב דרוקמן, יחסים הומוסקסואליים הם "שחיתות מוסרי חמורה וגילוי עריות מהסוג השפל ביותר, המצורפים לעושק, עושק ורשעות נוראה". משפחות גאות הן דבר "לא נורמלי" ו"הרס המשפחה"

• הרב דרוקמן היה אחד הרבנים שנפגשו עם נתניהו בעיצומן של חקירות השחיתות בעניינו והפגנות הענק נגדו. אחרי הפגישה – ורגע לפני מענק להתנחלויות של 40 מיליון שקלים שהגיע ביום המחרת – התגייס דרוקמן כל כולו למטרה וטען כי "ההפגנות נגד השחיתות הן שחיתות בעצמן".

• דרוקמן הוא גם מחנך, ראש שיבת אור עציון ויו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, שקרא לאלפי בני נוער להצטרף לצעדה של תנועת ימין קיצוני בניגוד מוחלט להנחיות שר החינוך דאז שי פירון. 

• דרוקמן אף קרא לסרב פקודה ואמר כי במקרה של פינוי התנחלות או מאחז, לא רק שמותר לסרב – "זה אסור" למלא אחר הפקודה.

• לפי ספרו של חגי סגל, לאחר מעצר חברי המחתרת היהודית והפיגועים נגד ראשי ערים ערבים בישראל, דרוקמן אמר: "אם היה נעשה רק המעשה של הפגיעה בראשי הערים הערביות ביו"ש – הכל היה נראה אחרת".

• הרב דרוקמן מאמין כי אסור לאפשר לערבים לגור ליד יהודים באותו יישוב וכי יש לשמור על יישובים יהודים טהורים, כי לטענתו "יהודי שרוצה לחיות עם גויים שישב בברוקלין ובלונדון"

• הרב דרוקמן מתנגד חריף לשירת נשים ומאמין שיש לאסור על נשים להופיע.

המקורב של נתניהו: נתן אשל

מי שדווקא פחות מתנגד לצפייה בנשים הוא מקורבו של נתניהו, נתן אשל, שיצא לו לככב לא מעט בכותרות – ובהקשרים שליליים למדי:

• אשל, ראש לשכתו של נתניהו לשעבר ומקורב לבני הזוג נתניהו, סיים את עבודתו בלשכה לפני כשש שנים בעקבות טענות על הטרדות מיניות שכללו צילום עובדות בלשכת ראש הממשלה מתחת לחצאיתן והתנהגות שתוארה על ידי אחת המתלוננות כ"חולנית ומופרעת". מי שדיווח על התנהגותו של אשל מצא עצמו מחוץ ללשכת נתניהו.

• המקורב, שכיהן באופן מקרי גם כסמנכ"ל בעיתון ישראל היום, נאלץ במסגרת עסקת טיעון להתחייב שלא ישוב לעבוד בשירות המדינה.

• כל אלה לא מנעו מביבי לרתום את אשל למשימות שונות, ובהן ניהול המשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה ב-2015. תנועת אומ"ץ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה לאור הידיעות המתרבות על כך שאשל ממשיך לבצע משימות בשליחות נתניהו – אך ללא מענה.

• רק לאחרונה נחשפנו להתבטאות שמגלה לא מעט על אשל, תפיסותיו הדמוקרטיות וחיבתו לדרוזים, כשזה קרא לדרוזים שהפגינו נגד הממשלה בעקבות אישור חוק הלאום ללכת לסוריה. "אסור לשנות אף מילה בחוק הלאום. מי שלא מתאים לו, יש קהילה דרוזית גדולה בסוריה. הוא מוזמן להקים שם את מדינת דרוזיה".

• בזמן שנתניהו שולח אותו למשימות, הוא גם עושה לביתו וקרוב לוודאי נהנה מהסטטוס שלו כמקורב לראש הממשלה. בין היתר עבד כמתווך עבור חברה בת של מקורות וגזר עמלה של 856 אלף שקלים בתמורה לתיווך בעסקה במקסיקו ששווייה המוערך הוא 4 מיליון דולר. כמו כן, אשל פועל להקמת חברה לקמפיינים פוליטיים בחו"ל.

מצד אחד רב ימין קיצוני ששונא הומואים וקורא ליישובים טהורים מערבים, מצד שני אדם בעל היסטוריה של הטרדות מיניות ועסקים מפוקפקים. כמה כיף לגלות שאלו האנשים המקורבים ביותר והמשפיעים ביותר על מנהיגי ממשלת ישראל.

----

להרחבה על העדויות נגד נתן אשל: https://goo.gl/Pyp1zs/

להרחבה על הרב דרוקמן והקריאה לסירוב פקודה: https://goo.gl/jkzwdE/ 

ואמירות על הקהילה הגאה: https://goo.gl/hD8hKUhttps://goo.gl/bL2M2n