הביטחוניסטים נגד הטוקבקיסטים


לממשלת הימין של בנימין נתניהו היו לא מעט היתקלויות עם מערכת הביטחון בשנים האחרונות, וזה לא מקרי: נתניהו, כמו גם חבריו לממשלה שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט, מתעקשים להתעלם שוב ושוב מאזהרות מערכת הביטחון, שמים פס על הערכותיהם לגבי המצב בשטח, ומאיימים ברעש גדול בפני הציבור לנקוט בצעדים תוקפניים ובומבסטיים כדי להבטיח ביטחון – מלחסל את הנייה ולמוטט את החמאס, להפציץ נערים משגרי עפיפונים ועד לכבוש את עזה – והכל, כדי לקושש עוד קולות ימין לקראת הבחירות ובגלל שאין להם פתרונות של ממש להציע – ולבסוף אזרחי ישראל וחיילי צה"ל הם אלו שמשלמים את המחיר.

השבוע ראש הממשלה נתניהו נתן אור ירוק לקידום הצעת חוק עונש מוות למחבלים של מפלגת ישראל ביתנו אחרי כמעט עשור כראש ממשלה ושנתיים של ליברמן כשר ביטחון. מדוע החליט נתניהו שכדאי דווקא עכשיו לקדם את הצעת החוק השנויה במחלוקת שהימין אוהב לנפנף בה מדי פעם בפעם, ושהוא בעצמו בעבר התנגד לה והסיר אותה מסדר היום? יכול להיות שהבחירות המתקרבות.

לאור הניסיונות לקדם את הצעת החוק התייצב אתמול בוועדת חוץ וביטחון ראש השב"כ נדב ארגמן והביע את התנגדותו הנחרצת לחוק. "אני חד-משמעית מתנגד לעונש מוות למחבלים, החוק לא יועיל לדבר", אמר והוסיף כי מהלך כזה עלול לחמם את השטח. ראש השב"כ, שאמר את אותם הדברים כמעט מילה במילה בדיון שנערך לפני כשנה בנושא, הוסיף כי בניגוד לתפיסה המקובלת של שקט יחסי, השב"כ סיכל בשנה האחרונה בלבד 480 פיגועים ותיאר את המצב בה כנפיץ –אולי לא הזמן הכי טוב לעשות ניסויים על חשבון ביטחון תושבי ישראל.

זאת לא הפעם הראשונה, כאמור, שארגמן מביע את העמדה הזאת, והוא כמובן לא הראשון: בכירי מערכת הביטחון, משורות השב"כ, המוסד וצה"ל, מזהירים כי הוצאה להורג של מחבלים פלסטינים תצית את השטח בגדה וברצועה – והתוצאות עלולות להיות הרסניות. הם מזכירים כי מסיבה זאת, למרות שכבר היום קיימת בחוק הצבאי האפשרות להוציא להורג מחבלים, ישראל לא עושה זאת בפועל. אינספור דיונים נערכו בנושא בעשורים האחרונים, ובהם הגיעו אנשי מערכת הביטחון למסקנה כי לא רק שעונש מוות לא ירתיע את מי שמוכן לאבד את חייו בפיגוע – אלא רק יגביר את המוטיבציה ויצית את השטח סביב כל הוצאה להורג.

ביום שלפני הדיון בוועדת חוץ וביטחון נערך דיון אחר, במועצה לביטחון לאומי, על יוזמה פופוליסטית אחרת של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, להחמיר את תנאי כליאת האסירים הביטחוניים שבכלא ולבטל את ההפרדה בין אסירי חמאס ופתח. נציגי גופי הביטחון – בהם צה"ל, השב"כ והמשטרה – התנגדו להצעה והזהירו מפני הסלמה ותסיסה שתחל בתוך אגפי הכלא – ותמצא את דרכה אל הציבור הפלסטיני, שעד כמה שקשה לנו לקבל את זה, תופס את האסירים הביטחוניים כלוחמי חופש.

העימותים הללו בין מערכת הביטחון לממשלה ביומיים האחרונים אינם, כמובן, הפעם הראשונה שמערכת הביטחון והדרג המדיני לא רואים עין בעין: מי יכול לשכוח את תקרית המגנומטרים בהר הבית בשנה שעברה, בה התעלמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן מאזהרות השב"כ וצה"ל לגבי הצבת אמצעי האבטחה במקום הרגיש בתקופה מתוחה, בדיוק לאחר התקרית הדיפלומטית עם ירדן, רק כדי שיוצתו מהומות וישראל תצטרך להתקפל לאחר זמן קצר ולהסיר אותם - בדיוק כמו שייעצו מלכתחילה ראשי מערכת הביטחון.

וכמובן חשוב לזכור כי ראשי מערכת הביטחון גם התריעו מזה שנתיים מהמצב המחמיר ברצועת עזה, הפצירו בראשי הדרג המדיני לפעול ולהקל על האסון ההומניטרי ברצועה ולאפשר הקלות כלכליות או שהמצב יתפוצץ לנו בפרצוף – אך ללא הצלחה, עד שהחלו בחודשים האחרונים הפגנות המחאה ברצועה, לצד שיגורי רקטות ליישובי הדרום ושיגור בלתי פוסק של עפיפוני תבערה שמצית מדי יום אש בשדות הדרום. כעת נראה שבממשלה קצת השתתקו בנושא – ומאפשרים לסיוע להיכנס לרצועה, בדיוק כמו שאנשי מערכת הביטחון דרשו שייעשה מלכתחילה.

בסוף נתניהו וליברמן מתיישרים עם אנשי מערכת הביטחון כי הם יודעים שלהתלהמות שלהם על מיטוט החמאס או כיבוש עזה אין שום קשר למציאות, וכי הם יודעים שאנשי מערכת הביטחון המנוסים יודעים דבר או שניים על המצב בשטח ועל האופן הטוב ביותר לפעול בו וכי שפיכות דמים המונית היא לא מה שבאמת יביא ביטחון. אבל הבטחות מתלהמות להרוג מחבלים ולחסל את החמאס מצליחות להביא להם קולות בפריימריס ובבחירות. אז מה אם בינתיים השטח יתחמם וביטחון אזרחי ישראל ייפגע? העיקר זה הפוליטיקה.

-----

לדברי ראש השב"כ בוועדת חוץ ובטחון: https://goo.gl/aQagBT

להרחבה על התנגדות גופי הביטחון להרעת תנאי האסירים: https://goo.gl/H8N54s

לקריאה נוספת על התנגדות מערכת הביטחון לחוק עונש מוות: https://goo.gl/UoQhSU https://goo.gl/aFZZJ2https://goo.gl/VDvkND

לאזהרות מערכת הביטחון על המצב בעזה – וההתעלמות של השרים: https://goo.gl/jAUX9F

https://goo.gl/VikYyg https://goo.gl/cNRVnz