המרוץ לביזבוז


מסתבר שכנסת ישראל נמצאת בתחרות קשה מול בתי הפרלמנט האחרים בישראל. אחרת לא ברור מדוע בוחרת כנסת ישראל לשלם כ-1.7 מיליון שקלים לשילוב של תוכן שיווקי שיקדם אותה בתכנית הריאליטי "המירוץ למיליון" בערוץ מסחרי.

היום נסגר משכן הכנסת למבקרים, אגפים וקומות שלמים נסגרו כדי שצוות תכנית הריאליטי יוכל לצלם את הפרק, והגדילו לעשות אנשי משמר הכנסת אשר גויסו כולם לתפעול ההפקה וגירשו מבקרים אפילו מגן הוורדים, שנמצא מחוץ לכנסת – הכל כדי שחס וחלילה לא יחשפו לספוילרים לתכנית.

בנוסף, כאמור, שולמו 1.7 מיליון שקל מכספי הציבור להפקת התכנית בכדי שבמהלכה ישולבו, באופן שחוקיותו אינו ברורה, תכנים שיווקים לכנסת. הסיבה הרשמית? מדובר בחלק מתוך ה"אירועים החגיגיים לציון 70 שנים להיווסדותה של הכנסת".

זה הזמן להזכיר שקודם כל, נאסר בפעול על גופי שידור לשלב בתכניותיהם תוכן שיווקי. על פי כללי הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו מותר רק להזכיר בשידור מפרסמים המשתתפים במימון פרסים ותו לא. כלומר, או שבית המחוקקים מעורב במעשה לא חוקי או שיולי אדלשטיין התחיל לחלק פרסים למתמודדי ריאליטי. וזה עוד לפני הטעם לפגם בסגירת הפרלמנט הישראלי לצרכי הפקת תכנית ריאליטי – ובכלל, לשלב את המוסד בתוך הריאליטי. 

אבל מעל כל זה עומדת השאלה הגדולה - מדוע זקוקה הכנסת להשקיע את כספי ציבור נוספים בפרסום עצמי בערוצים מסחריים? 

נזכיר – מדינת ישראל משקיעה ומחזיקה את השידור הציבורי, בצורת שלוש תחנות טלוויזיה ועוד מספר תחנות רדיו, שתקציבן נכון ל-2018 עמד על מעל ל-740 מיליון שקלים, ובנוסף לכנסת עצמה יש את ערוץ הכנסת, ערוץ פרטי משלה שתקציבו השנתי עולה על 25 מיליון שקלים בשנה. כל זה כנראה לא מספיק לח"כ אדלשטיין שרוצה כנראה להיות גם כוכב הריאליטי.

ייתכן וכבוד יו"ר הכנסת קיבל השראה משימוש פרטי אחר במשכן הכנסת. אי שם בשנת 1991, טרקלין שאגאל של הכנסת שימש כאולם קבלת פנים חגיגי לאירוח מסיבת חתונה נוצצת של זוג אמריקאי העונה לשם שלדון ומרים אדלסון. אדלסון, שהיה אז מיליונר אנונימי למדי מבוסטון, זכה לכבוד כאשר על הפקת החתונה וארגון האירוע היה אמון לא אחר מסגן שר החוץ באותו הזמן, פוליטיקאי צעיר ומבטיח מהליכוד העונה לשם בנימין נתניהו. מאז, הידידות ביניהם רק ממשיכה לפרוח.

בעוד שתקנון הכנסת אסר על קיום אירועי פרטיים בשטח המשכן – ועל אחת כמה וכמה בטרקלין שאגאל, בו נערכים טקסים ממלכתיים רשמיים וקבלות פנים למנהיגי העולם, את נתניהו שלנו זה פחות עניין. האירוע קיבל אישור בתואנה שמדובר באירוע הוקרה לתורמים – בעוד שהאמת היא שמדובר בחתונה פרטית שהתקיימה בלב בית הנבחרים של מדינת ישראל.

נראה שכמו יתר מוסדות המדינה,טקסי יום העצמאות והממלכתיות הישראלית באופן כללי גם הכנסת נהפכה לדבר שניתן לסחור בו לטובת מקורבים והטבות אישיות. הכל שאלה של כסף.

----

להרחבה על צילומי המירוץ למיליון בכנסת: https://goo.gl/CftqG5 

לפרטים נוספים על חתונתו של אדלסון בכנסת: https://goo.gl/sj7LYd