עושים שכונה


בחודש אפריל השנה גילו אזרחי ישראל שגם החלטות מדיניות ברמות בינלאומיות הגבוהות ביותר נתונות לשינויים פתאומיים בהתאם למצב הרוח. שעות בודדות לאחר החתימה המשותפת של ממשלת ישראל עם האו"ם על תוכנית הקליטה של מבקשי המקלט מדרום תל אביב, ביטל נתניהו את התוכנית, לטענתו תחת לחץ של "תושבי דרום תל אביב" – שהם כביכול הנפגעים העיקריים ממנה. במציאות, קומץ של פעילי ימין אלמוניים למדי מדרום תל אביב הצליחו להבהיל את ראש ממשלת ישראל, גרמו לו לעשות סיבוב פרסה מול העולם ולעורר מבוכה דיפלומטית רבתי. התקשורת חזרה באופן אוטומטי על מסרי הימין, ולפיהם אלה תושבי דרום תל אביב שמתנגדים בהמוניהם לתוכנית ותומכים בגירוש מבקשי המקלט – ולא, חלילה, קבוצה קטנה של פעילי ימין קיצוני שלא נבחרה לשום דבר ושאינה מייצגת את כלל אוכלוסיית השכונות.

והנה הגיעו הבחירות לעיריית תל אביב השבוע, וסיפור "נציגי השכונות" קרס לחלוטין. בעוד שעיקר תשומת הלב התקשורתית הופנה לבחירות לראשות העיר, בשקט בשקט, בבחירות למועצה, נקבעו עובדות חשובות לא פחות: רשימת "דרום העיר", שרצה על טיקט של גירוש מבקשי המקלט, בתמיכת ובהובלת פעילי הגירוש המרכזיים, אפילו לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה ולהכניס ולו נציג אחד למועצת העיר. רשימת הליכוד, שרצה תחת קמפיין "אנחנו או הם" שכוון באופן ברור נגד מבקשי המקלט, התכווצה בחצי והכניסה נציג בודד אחד בלבד. לעומתן, דווקא רשימת "אנחנו העיר", שמורכבת מפעילי שמאל המתגוררים ביפו ובדרום העיר ושהובילו את ההתנגדות לגירוש, נבחרה לסיעה השלישית בגודלה במועצה והכניסה לא פחות מ-4 נציגים – כאשר אחת מהם, שולה קשת משכונת נווה שאנן, היא הפעילה הבולטת ביותר במאבק נגד גירוש מבקש המקלט.

בשורה התחתונה, השבוע למדנו שממשלת ישראל לא רק מזניחה את דרום ת"א במשך שנים, שולחת לשם עשרות אלפי מבקשי מקלט מבלי לספק לשכונות שום תנאים ותשתיות – לראש הממשלה ולחברי הקואליציה שלו גם אין שום בעיה לטעון שהם בעצם עושים את כל זה למען תושבי השכונות ולדבר בשמם, ללא שום אחיזה במציאות.

-----

לקריאה נוספת על תוצאות הבחירות בתל אביב: https://bit.ly/2ACb682

על תוכנית קליטת מבקשי המקלט וביטולה: https://bit.ly/2yM4F0L