חוסר עניין בציבור


"כולם יודעים שהתנגדתי התנגדות נחרצת לחוק 'ישראל היום'... גם ידוע שלאחר שהחוק עבר ברוב גדול, פירקתי את הממשלה והלכתי לבחירות" (בנימין נתניהו, ינואר 2017, על חוק ישראל היום והסיבות לפירוק הממשלה הקודמת)

"את פשוט לא מעניינת, את משעממת אותנו. אנחנו רוצים לדון בדברים שמעניינים אותנו" (נתניהו, אוקטובר 2018, קרית שמונה).

זו הייתה תגובת נתניהו הבוקר לאזרחית, תושבת קרית שמונה בשם אורנה פרץ, שמחתה במהלך דבריו על סגירת חדר המיון הקדמי היחיד שפעל בעיר עד 2013 ולא נפתח מחדש לאחרונה כפי שהתחייבו בשנה שעברה נתניהו ושריו, על אף הפצרת התושבים. הסיבה? היעדר תקציב.

ראש הממשלה, שרק אתמול נאם בגאווה על ההתקדמות בצמצום הפערים בין מרכז לפריפריה ושוויון ההזדמנויות המשגשג בפתיחת מושב החורף של הכנסת, לא התבלבל ונתן לנו הצצה כנה לסדר העדיפויות האמיתי שלו ואיפה נמצאים האזרחים ברשימה הזאת.

את ראש הממשלה, למרבה הבושה והסלידה, לא כל כך מעניינים תושבי הפריפריה, שחיים פחות בממוצע מתושבי המרכז וסובלים מהזנחה במגוון חזיתות – בהן כמובן גם בשירותי הבריאות. חילופי הדברים התרחשו בעת פתיחת מרפאה עירונית, שאמורה להחליף את חדר המיון שנסגר – בעוד תושבים רבים מתנגדים ומסבירים שמרפאה אינה תחליף לצרכים של העיר הצפונית בת עשרות אלפי התושבים, המרוחקת מבית החולים הקרוב בצפת 40 דקות נסיעה.

"אנחנו רוצים שיהיה לנו חדר מיון קדמי, שבגליל תהיה רפואה מתקדמת כמו במרכז הארץ ושלא נאלץ לחכות בתור לרופא מומחה מעל לחצי שנה", פרץ קראה – ונתניהו סירב להקשיב. פשוט לא מעניין אותו.

אז למקרה שאותכם זה דווקא כן מעניין, הנה כמה נתונים:

• במחוז הצפון ישנן 1.8 מיטות אשפוז פנימי לאלף איש לעומת 2.7 בתל אביב

• שיעור הרופאים עומד על 5.1 לאלף נפש בתל אביב לעומת 2.3 לאלף איש בצפון

• הבדלים בתוחלת החיים: בממוצע חיים תושבי הדרום והצפון כ-3 שנים פחות מתושבי המרכז, כאשר הפער מגיע עד לכדי 6 עד 8 שנים בתוחלת החיים בין תושבי המרכז לגליל המערבי.

• בעוד שבמחוז תל אביב ישנן 0.22 מיטות לשיקום כללי למאה אלף איש, בצפון השיעור עומד על 0.009 מיטות שיקום למאה אלף איש

• במחוז הצפון ישנה מיטה אחת לשיקום או לגריאטריה שיקומית לכל 3,200 קשישים – כשהממוצע הארצי הוא מיטה לכ-486 קשישים

• בעוד שבמרכז ספר המטפלים הפארארפואיים (אנשי מקצוע בתחום הבריאות שאינם רופאים, כמו פראמדיקים, למשל) הוא 1,238 במרכז, ישנם רק 703 מטפלים כאלה בצפון.

• תמותת התינוקות עומדת על שיעור של 4.8 לאלף איש במחוז צפון לעומת 2.5 לאלף איש במרכז

מזועזעים? גם אנחנו. אבל כנראה שנתניהו וסגן שר הבריאות ליצמן, שלא הקשיב לזעקת התושבים והחליט שלא להקדים מחדש את חדר המיון אך לא מזמן, פחות. ראש הממשלה הרבה יותר מתעניין בטיולים בעולם, בחוק ההמלצות, בהגנה על שלדון אדלסון וישראל היום, ובעיקר בעצמו ובכסאו. מצבם הבריאותי של תושבי הפריפריה - הצחקתם אותו. אולי אם הם במקרה היו בין 700 מתנחלי חברון הוא היה דואג לסדר להם איזה תוספת של כ-22 מיליון ש"ח לבנייה כמו שהועברו השבוע (בחסות קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה) אבל סתם אזרחים, אפילו לא מתנחלים? שיעממתם אותו. 

----

להרחבה על התקרית בין נתניהו ואורנה פרץ: https://goo.gl/PcJqLa

להרחבה על סגירת חדר המיון הקדמי בקרית שמונה: https://goo.gl/2zvgkq

לקריאה נוספת על הפערים בבריאות בין המרכז לצפון: https://goo.gl/ACnziA https://goo.gl/gopJcQ