המיליונים זורמים מאז ולתמיד


מרגש לראות שגם בימים טרופים אלה, כשראשי מפלגות הקואליציה עסוקים בעיקר בתכנון הבחירות הקרובות, ממשלת נתניהו מצליחה לשתף פעולה בהרמוניה לטובת מטרה משותפת, ומשרדי הממשלה השונים מוותרים בקלילות על מיליוני שקלים מתקציביהם. כמו במקרים אחרים, למקרה שתהיתם, המטרה המדוברת היא לא עזרה לקשישים ונכים, סיוע לדרום ת"א או השלמת קו הרכבת המהיר לירושלים – כרגיל, הנהנים מהתגייסותם הנלהבת של משרדי הממשלה, על חשבון משלמי המיסים כמובן, הם המקורבים מההתנחלויות.

היום החליטה הממשלה על הקמת 31 יחידות דיור בחברון, בעלות של כ-22 מיליון שקלים - כלומר, כ-700,000 שקל סיבסוד דירה לכל משפחה. כיוון שכסף לא צומח על העצים וצריך לקחת אותו ממישהו, מיהרו משרדי הממשלה השונים לקצץ בתקציביהם, שני מיליון פה, שלושה מיליון שם – כל מה שנדרש בכדי להוציא לפועל את התוכנית.

כך, למשל, משרד החקלאות יצ'פר את מתנחלי חברון במיליון וחצי ש"ח במקום להקצות אותם לטיפול בשדות השרופים בעוטף עזה; בזמן ש-9,000 משפחות היום ממתינות לדיור ציבורי ולא מקבלות קורת גג, משרד השיכון החליט להשקיע 2 מיליון ש"ח דווקא ב-31 דירות חדשות להתנחלות בחברון; והגדיל לעשות שר החינוך נפתלי בנט, שתורם מכיסיהם של ההורים והתלמידים 3 מיליון ש"ח לחברון, ולא להורדות תשלומי הורים או פיקוח על פעוטונים חס וחלילה. גם משרד האוצר ומשרד הביטחון קיצצו כל אחד 2.8 מיליון ש"ח למען הפלג הקיצוני ביותר ביהודה ושומרון: מתנחלי חברון.

וזה לא הכל: לצורך הקמת ההתנחלות החדשה בחברון, הממשלה מפנה חלקית בסיס צבאי – מוצב המתקנים – שהשטח שעליו נבנה נתפס בשנות השמונים לצרכים צבאיים, לאחר ששימש כתחנת האוטובוסים המרכזית של חברון. ייתכן ששר הביטחון ליברמן, שהודיע בסוף השבוע שעבר בהתלהבות על התוכנית בחשבון הטוויטר שלו, חושב שלהכניס עוד 31 משפחות להתנחלות של 1,000 איש בעיר פלסטינית בת מאות אלפי תושבים יסייע ביטחונית יותר מאשר בסיס צבאי בחברון.

זה כנראה סדר העדיפויות של ממשלת ישראל: כשמדובר בסוגיות שוליות ולא בוערות כמו העלאת קצבת הנכים, פיקוח על פעוטונים, שיקום שכונות דרום ת"א וטיפול בניצולי השואה, הממשלה דוחה וטוענת שוב ושוב להיעדר תקציב; אבל כשמדובר בהזרמת כספים להתנחלויות – ועוד על חשבון בסיס צבאי – המיליונים האבודים מופיעים להם לפתע וכל המשרדים מוכנים לתרום. כך, בדומה, מצאה הממשלה בחודש שעבר 3.5 מיליון ש"ח שהוקצו כלאחר יד ל"הגברת המודעות ולהנחלת המורשת היהודית בחברון ובקרית ארבע", והשרה לשוויון חברתי הכריזה כי תקים מעליות במערת המכפלה במאות אלפי שקלים.

בשורה התחתונה, אכן המסורת והמורשת הן מה שחשוב לממשלת ישראל – חבל רק שזאת מסורת ההתחנפות בפריימריז של הליכוד ומורשת הזרמת הכספים למקורבים בהתנחלויות.

-----

לקריאה נוספת על הקיצוץ במשרדי הממשלה לטובת הקמת התנחלות בחברון: https://bit.ly/2ygHyLF

לקריאה נוספת על דברים שהממשלה לא מצאה להם תקציב השנה: https://bit.ly/2NG5o8u