הגיון מושחת


ליו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, יש הגדרות ייחודיות משלו למונחים "דמוקרטיה" ו"הפיכה". בראיון לרשת ב' אתמול הציג אמסלם, אותו אמסלם שרק לפני שנה ניסה לחוקק חוק שאוסר חקירה של ראש ממשלה – רעיון חדש. על פי אמסלם, גם אם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו, יפעל לקידום סעיף בחוק השומר על חסינותו של חבר כנסת גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, במידה שכתב האישום "הוגש שלא בתום לב או בתוך אפליה" – כלומר, אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, מיד יקבע שמנדלבליט והמשטרה רדפו את נתניהו, ולכן הוא זכאי לחסינות מפני כתב האישום. דמוקרטיה במיטבה.

ואיך מנמק אמסלם את כוונתו לפעול נגד כלל מערכת אכיפת החוק, במידה שתגיע למסקנה ששלושה עדי מדינה עם הרבה מה לספר ולפחות שלוש פרשיות שונות שבהן נחשד נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים עומדים על קרקע יציבה מספיק על מנת להביא את ראש הממשלה לבית המשפט? "אני חושב שהפיכה במדינת ישראל זה הרבה יותר גרוע", הסביר יו"ר הקואליציה אמסלם. כלומר, לדעת אמסלם, פרקליטות המדינה, המשטרה ובעיקר היועץ המשפטי לממשלה – מקורבו של נתניהו ששימש זה לא מכבר כמזכיר הממשלה שלו ונוהג בו במשך שנים בכפפות של משי – גם אם אלה עומדים מול ראיות מוצקות ושלושה עדי מדינה ומחליטים להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה שטובע בפרשות שחיתות מסואבות ומסועפות, מדובר בלא פחות מניסיון "הפיכה". 

"הדמוקרטיה בישראל בסכנה עצומה ולכן צריך לעשות משהו שהוא באמת קיצוני כדי לעצור את זה", הסביר אמסלם, שכנראה התבלבל וחושב שדמוקרטיה היא מצב שבו ראש הממשלה נמצא מעל החוק, ופעולתה של מערכת אכיפת החוק לשמירת חוקי המדינה היא סכנה עצומה לדמוקרטיה. "אם היה מדובר על זה שראש הממשלה גנב, קיבל כספים או שדד בנקים או פגע בביטחון המדינה – אבל אתה יודע שאתה לא שם", הוסיף יו"ר הקואליציה, שאין לנו אלא להמליץ לו לפתוח מהדורת חדשות מדי פעם ולהתעדכן בדיווחיהם של כתבי המשפט והפלילים.

נזכיר שוב שזה ממש אותו אמסלם הוא מי שיזם לפני כשנה, בצורה עצמאית לחלוטין ולא קשורה לבוס כמובן, את החוק הצרפתי ואת חוק ההמלצות – חוקים שנועדו, בהתאמה, למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן ולאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה. כזכור, אמסלם התעקש שלא מדובר בחוקים פרסונליים שנועדו לגונן רק על נתניהו, המדינה געשה, הקואליציה נכנסה למשבר ובסוף שני החוקים נבלמו או רוקנו מתוכן.

אבל נראה שאמסלם הוא לא היחיד שמגלה חיבה להגיון מפותל ועקום: הבוקר הואילה שרת המשפטים, איילת שקד, להתייחס לפרשת אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין שחשוד שניסה להעביר "מקורבת" בגבול הישראלי בלי להחתים דרכון – ובחזרה. נוה הוא אחד האנשים המשפיעים ביותר בעולם המשפט הישראלי וחבר בוועדה לבחירת שופטים, שבראשה עומדת שרת המשפטים, ואמורה לערוך סבב מינויים בחודש הבא. הוא עצמו הודה בחקירת המשטרה בחשדות שיוחסו לו אך עדיין לא השעה את עצמו מתפקידו כיו"ר הלשכה או מהוועדה – מה שכנראה לא ממש מטריד את השרה שקד. "כמו שיש ראש ממשלה שמכהן תחת חקירה, אין סיבה שנוה לא יוכל לעשות זאת", אמרה הבוקר שקד בראיון ברדיו – מה שמראה שגם אם נתניהו הוא יחיד במינו שמותר לו מה שאסור לכל השאר, בכל זאת יש עוד כמה שלוקחים ממנו דוגמה מוסרית ומיישמים בעצמם.

אבל למה כבר אפשר לצפות מאיילת שקד, שרק לפני מספר חודשים הכריזה בדיון בכנסת: "צריך לסמוך על הדרג הפוליטי, אנחנו לא עבריינים"? אבל גם אם הם כן – לפחות אם שואלים את שקד ואת אמסלם – זה לא נורא.

-----

לקריאת דברי דודי אמסלם: https://bit.ly/2yrsNF5

לקריאת דברי איילת שקד: https://bit.ly/2C6PEsJ