מי שמאמין לא מאמץ


בקיץ האחרון העבירה הכנסת את חוק הפונדקאות, שמפלה לרעה זוגות הומוסקסואליים ועורר גל מחאה נרחב מצד הקהילה הלהט"בית ותומכיה, לרבות שביתה כללית של קהילת הלהט"ב ועצרת ענק כנגד החוק והזלזול של הקואליציה בחברי הקהילה. 80 אלף איש הגיעו להפגנה בכיכר רבין והפכו את זכויות הלהט"ב לסוגייה לאומית, כשחברי הכנסת המבוהלים מבטיחים לקדם את התיקון לחוק מיד עם תחילת מושב החורף, כשהכנסת תחזור לפעילות, וראש הממשלה מתחייב לתמוך בו. אפילו אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, מצאה לנכון להפציר בחברי הקהילה: "חבר'ה, קצת סבלנות. ראש הממשלה מאוד תומך וצריך לתת לו זמן וסבלנות והכל יהיה בסדר".

אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. נתניהו קיבל לא מעט זמן וסבלנות, הקיץ עבר וכך גם החגים, ומושב החורף של הכנסת צפוי להיפתח בשבוע הבא – אבל מתברר שהתיקון לחוק הפונדקאות ממש לא עומד לעלות בקרוב. לפי הדיווח ברשת ב' מתחילת השבוע, בקואליציה "אין עדיין הסכמות" – כידוע, הסכמות זה עניין של זמן וסבלנות – ובתרגום לעברית: הדרמה נרגעה, המחאה שככה, השביתה נגמרה וקהילת הלהט"ב שוב חשובה לקואליציה כקליפת השום, אז מה בוער?

על מה יש הסכמות בקואליציה? ובכן, במושב הכנסת הקרוב תעלה שורה אחרת לגמרי של חוקים. למשל, חוק הנאמנות בתרבות של השרה מירי רגב, שיאפשר לה לשלול תקציבי תרבות מכל אמן שלדעתה לא יהיה נאמן מספיק למדינה; פסקת ההתגברות על בג"ץ של נפתלי בנט ואיילת שקד, שאמורה להשלים את המלאכה שחוק הלאום התחיל ולבטל למעשה את סמכויותיו של בית המשפט העליון; והחוק ל(אי)גיוס חרדים, שלפי המתווה שהציע השר ליברמן בחודשים האחרונים צפוי לנפץ לרסיסים את רעיון השוויון בנטל.

אבל האמת היא שמה שבאמת יעסיק את הקואליציה בזמן הקרוב, יותר מכל חוק כזה או אחר, הוא לא עבודת החקיקה בכנסת אלא פירוק הכנסת ויציאה לבחירות, כשכל מפלגה מחפשת את הרגע הנכון עבורה ונתניהו יגשש אחרי תזמון נכון, בין המשפט של שרה שחשודה בלקיחת מאות אלפי שקלים מהמדינה למשפט שלו בתיקי השוחד. ככה זה בממשלת ישראל: הבטחות שמושמעות בקיץ נשכחות לחלוטין עם בוא הסתיו ולקראת הבחירות, והבטחות לפני הבחירות שוות אפילו פחות – או כמו שאמר רק לאחרונה מקורבו של נתניהו, השר צחי הנגבי, על ראש ממשלתו נתניהו: "לא צריך לייחס משמעות לדברים שפוליטיקאים אומרים לפני בחירות. מה שנאמר בשעתו חסר משמעות".

------

לקריאה נוספת על דחיית העיסוק בחוק הפונדקאות: https://bit.ly/2IM0kOS

על דרמת הלהט"ב בקיץ: https://bit.ly/2QDkXj8

על כוונת מירי רגב לקדם את חוק הנאמנות בתרבות: https://bit.ly/2QDV4zD

על כוונת בנט לקדם את פסקת ההתגברות: https://bit.ly/2RzaO8t