ניכרים דברי אמת


ביממה האחרונה מיהרו פוליטיקאים ועיתונאים מהימין להפיץ שקרים לגבי דברים שכביכול אמר אמש ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. אם הייתם קוראים את דבריהם, הייתם מקבלים את הרושם שברק הסית לרצח ראש הממשלה בנימין נתניהו - לא פחות - תוך השוואה בינו לבין ניקולא צ'אושסקו, הרודן הרומני. לא לקח הרבה זמן עד שהתברר שמדובר, כמובן, בשקר גס ובעיוות המציאות, ולא בפעם הראשונה. למה בימין מפיצים פייק ניוז? כרגיל, כדי לפזר מסך עשן ולהסיט את מוקד השיחה מהדיון על ההתנהלות הכושלת של נתניהו וממשלתו. 

כשירות לציבור, הרי לפניכם קטעים מלאים מתוך נאומו של ברק, שבימין לא רצו שתשמעו: 

"בתום שלוש וחצי שנים של ממשלת ימין מלא-מלא, התמונה ברורה: נתניהו מוביל את שקיעתה של ישראל אל הוויה של מדינה אחת עם רוב מוסלמי, טובעת באלימות, מדינה שתהיה בהיפוך גמור מחזון האבות המייסדים ומהכרזת העצמאות – לא יהודית, לא ציונית ולא דמוקרטית. וזאת בהשראת חזון משיחי, גזעני, לאומני ואפל, שמקורו במיעוט זעיר וקיצוני – זנב שמכשכש בכלב.

"בשירות החזון ההזוי הזה, שחותר בהמשך הדרך אל חוקי הפרדה, גזע וטרנספר, מתנהלת מזה שלוש שנים מתקפה שיטתית, פרוטו-פשיסטית במובהק, על יסודות ומוסדות הדמוקרטיה הישראלית; איומים על בית המשפט העליון, סתימת פיות בתקשורת החופשית ובארגוני החברה האזרחית והתנכלות בוטה לערכי צה"ל ולסמכות הערכית-מוסרית של מפקדיו. זה קורה בצעדים קטנים שנועדו לתעתע ולהרדים את החושים הבריאים של החברה, אבל זהו סילוף עמוק של הציונות והיהדות כאחת, וזהו האיום הקיומי היחידי בעת הזאת על עתידה, זהותה ובטחונה של ישראל.

"ביום הכיפורים הזה, בפתחה של שנה חדשה וגורלית, ניצבת בפנינו בחירה בהירה, אכזרית אבל הכרחית בין שקיעה למשיחיות לאומנית, גזענית, סגורה ואפלה, מסיתה ומרסקת, משותקת ומפוחדת מ'עמלקים' מבחוץ ומבוגדים מבית, לבין, במקום השקיעה הזאת, המראה מחדש מעמדה של כוח וביטחון עצמי אל החזון הדמוקרטי-ציוני של מדינה יהודית בארץ ישראל חזקה ופורחת, בחזית המדינות המובילות בעולם, נאורה ופתוחה ברוח החירות והשוויון של הכרזת העצמאות ושל מוסר הנביאים.

"קריסתו המוסרית של נתניהו מולידה גם חוקים שתכליתם היחידה היא סיוע למילוט ראש הממשלה מפרשיות השוחד, המרמה והפרת האמונים שהוא חשוד בהם: החוק לחסימת המלצות המשטרה והחוק למניעת חשיפת הסיבות לסגירת תיקים, והחוק הצרפתי, והתקדים הבריטי, שלא לדבר על חוק ההקלות במיסוי – כולם שיבושים מכוערים, תפורים בתפרים גסים של עקרון השוויון בפני החוק, וביטוי להידרדרות ערכית שעוסקת לא בטובת האזרחים, אלא בסגידה למנהיג מושחת לכאורה, מזכיר סיפורנו את ילנה וניקולאו צ'אושסקו, יותר מאשר את החברה למופת או האור לגויים. ולאן נוליך את הבושה? העם, והאזרחים שהעלו את נתניהו לשלטון - הם שיורידו אותו משלטון שמבזה את העם ואת האזרחים. הכוח הוא אצלנו, אצל האזרחים, והאזרחים הם אלה שישימו קץ לביזיון הזה.

"תחת מסך העשן וההפחדה מה'עמלקים' ומהבוגדים מתקיים תעתוע שמאיים להסתיר מהעם ומהאזרחים את כוחם והישגיהם, ולתלות את הכל במנהיג, במרכאות, שאין בלתו. אין דבר הבל גדול מזה. שקר ואחיזת עיניים. הישגי 8200 והמוסד, הסייבר והסטרט-אפים, החקלאות המודרנית, מוסדות המחקר, עדה יונת ודן שכטמן, הכלכלה והייצוא, כיפת ברזל, מוביל-איי וסודה סטרים – אינם בזכות נתניהו, אינם בזכות בנט, אינם בזכות לפיד או בזכותי – אלא בזכות רבבות אנשים ונשים, ביניהם גאונים יצירתיים בתחומם, אלה הישגים של האזרחים והעם. וכיוון שההישגים והכוח שנובע מהם הם של האזרחים והעם, ההנהגה איננה רשאית מבחינה מוסרית ליטול מן העם את פירות הישגיו ולהעבירם בחסות תעתועים, מסכי עשן והפחדות לקיצוניים ביותר.

"אין שום סיבה לכך שזוגות צעירים, ששני בני הזוג בהם עובדים, לא יוכלו להגיע לדירה משלהם, ושהוריהם לא יוכלו להתבגר בכבוד, אחרי שעבדו קשה כל חייהם. אין שום סיבה מלבד מחדלי הממשלה ועזות המצח שמקופלת בגזילת מה שמגיע לאזרחים והעברתו אל הקיצוניים או המקורבים או מי שמיטיב לסחוט. ממשלה חייבת לאזרחיה איכפתיות, אחראיות, הגנה על גופם, רכושם וזכויותיהם, ואחרון חביב, העצמתם. הזדמנות לכל ילד ודרישת אחריות מכל אזרח וקבוצה. הממשלה אמורה לעבוד בשבילנו, בשבילכם – הממשלה הזאת וראשה שכחו את זה מזמן. לכן האזרחים מופקרים: בעוטף עזה הבוער, הפקרת ניצולי שואה ונוער בסיכון, בפערי ההכנסה, בפערי הזדמנויות בחינוך, ביוקר המחיה המטורף, במסדרונות בתי החולים. בפרוזדורי הבירוקרטיה, בפריפריה ובשכונות. הממשלה הזאת וראשה הם מאחזי עיניים שבוגדים באחריותם לאזרחים, רווחתם וטובתם, כשהם מסתירים מתחת למסך של ברברת, סיסמאות, פייק ניוז וספינים את אטימותם ואדישותם לגבי כולכם. ואת התמקדותם בעצמם, בהישרדותם ובהענקת הטבות מקוממות לקומץ קיצונים, למי שיכול ללחוץ עליהם, ולמקורבים".

אנחנו חותמים על כל מילה. 

לצפייה בנאום המלא של אהוד ברק (החל מ-0:43):https://goo.gl/Hn86zi