אבו אמרה


כשיש פריימריס וצריך להתחנף למתפקדי הליכוד - כנראה שאין ברירה וצריך לשקר. ולכן, אתמול, כהרגלה בקודש, שיחררה שרת התרבות והספורט מירי רגב עוד איום בומבסטי כדי לתפוס כמה כותרות: רגב איימה כי תקצץ באופן חד את תקציב הקולנוע הישראלי מ-80 מיליון שקלים בשנה ל-30 מיליון ש"ח בלבד אם לא יאושר עד דצמבר תיקון "נאמנות בתרבות" לחוק שהיא מקדמת.

בראיון שנתנה אתמול רגב לתכניתו של אראל סג"ל בתחנת 103FM, הוסיפה רגב כי במקום הגופים והסרטים שיעברו על החוק האוסר את אזכור הנכבה, היא מעוניינת לחלק את התקציב מחדש כדי לראות יותר "סרטים חברתיים, ציוניים, יהודיים, סרטים מהפריפריה ומיהודה ושומרון".

סג"ל המראיין, שגם ככה לא ריסן את התלהבותו מהמרואיינת, חגג על הכותרת, וזו מצאה את דרכה, כאמור, לכלי התקשורת – וברשתות החברתיות מיהרו לשתף ולהגיב.

רק מה, בינתיים, במציאות, מסתבר שהסיפור שמכרה רגב לסג"ל הוא פשוט עבודה בעיניים. בפועל, לרגב אין כל אפשרות לממש את איומה, כי למעשה תקציב הקולנוע לשנת 2019 העומד על 80 מיליון שקלים מעוגן כבר בחוק התקציב שאושר בחודשים האחרונים בכנסת. כרגע, היחיד שיכול בפועל לשנות את התקציב הוא בכלל שר האוצר משה כחלון ולא השרה רגב. קשה להאמין שדווקא שר האוצר יילחם נגד הקולנוע הישראלי ועבור הכותרות של מירי רגב על נאמנות בתרבות. למעשה, רק היום דווח כי משרד האוצר דחה לא פחות מ- 98 פניות מצד משרדה של רגב לאכוף את חוק הנכבה בקרב גופי תרבות ולקצץ לגופים שונים את התקציב – בהתאם למצב רוחה של שרת הנאמנות הלאומית.

סג"ל, שראיין את רגב, כמו עיתונאים רבים, לא היה בקי בעובדות, ואיפשר לשרה לעשות עליו עוד סיבוב בדרך לכותרת שתקרוץ לחברי מרכז הליכוד. רגב, שכבר זמן רב מנסה להעביר את התיקון לחוק – ומבלה זמן לא מועט בלדבר עליו בתקשורת – לא מצליחה להזיז דברים במציאות, אבל מה זה משנה, להגיד ברדיו לא עולה כסף.

כמובן שזאת לא הפעם הראשונה שרגב מנפנפת בסמכות שאין לה ומייצרת פייק ניוז להנאתה ולהנאת בוחרי הליכוד. ביוני בשנה שעברה, הוציא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מכתב ובו נזף ברגב על יצירת מצג שווא כאילו יש בכוחה לפגוע בתקציב פסטיבל ישראל, לאחר שטענה רגב שתשלול תקציבים מהפסטיבל לאור קיום מופע בעירום במסגרתו. חודש לפני כן גינתה עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי, את פניותיה של השרה לרשויות מקומיות שיתערבו באירועים תרבותיים בשטחן. "עליה להבחין בין הבעת עמדתה האישית לבין פניותיה לרשויות מתוקף תפקידה ולכאורה מתוך סמכות להשפיע על תקצוב מוסדות – אף שאין לה כל אפשרות חוקית להפעיל סמכות שכזו", כתבה המשנה ליועמ"ש.

לצערנו, זאת גם לא הפעם הראשונה – ובטח שלא האחרונה – שעיתונאים, שאינם יודעים את העובדות ואינם זוכרים שטובת הציבור צריכה לעמוד כנגד עיניהם – נותנים במה לפוליטיקאים לקדם את עצמם ולשחרר הצהרות והבטחות חסרות שחר, המכוונות לאוזני הבייס הפוליטי של רגב ויתר חבריה מהימין.

עוד דבר שחשוב לזכור, אפרופו השתלחויותיה ואיומיה חסרי הבסיס של רגב: בעוד השרה דיברה בראיון עם סג"ל על החשיבות של הקצאת תקציבים לקולנוע בפריפריה, בפועל, דווקא היא זו שפגעה בשנים האחרונות ללא היכר במוסדות תרבות בפריפריה – בניגוד מוחלט לדיבורים היפים.

בין היתר, בית הספר היחיד לאמנות בדרום המצוי במכללת ספיר עלול להיסגר לאחר שבמשרד התרבות לא נמצאו 150 אלף ש"ח, תקציבו השנתי של בית הספר, להעביר לו; משרד התרבות צמצם את התמיכה שלו באמנים עצמאיים בפריפריה הניתנת באמצעות קרן יהושע רבינוביץ' וקיצץ בתקציבי תיאטראות באר שבע וקרית שמונה והרשימה נמשכת. זאת בזמן שעל צילומי הקליפ והחידוש לשיר "הללויה" לרגל חגיגות ה-70 למדינה הוציאה רגב מעל לחצי מיליון שקלים מכספנו וכמעט 100 אלף שקל שולמו לאייל גולן על הופעה בת שבע דקות בפסטיבל "כתר המזרח" היח"צני של רגב.

ככה זה עובד: רגב צועקת ומאיימת, משיגה כותרת, ואז מתברר שמדובר בבלוף ובלון מלא באוויר חם. התקשורת – ברובה – לא טורחת לעמת פוליטיקאים עם המציאות, והם חוגגים כל הדרך לפריימריז במפלגותיהם על כותרות ריקות במקום לעבוד למען אזרחי ישראל.

-----

להרחבה על איום רגב ותקציב הקולנוע: https://goo.gl/xPT7TS

על איום רגב לשלול תקציב מפסטיבל ישראל ופנייתה לרשויות המקומיות: https://goo.gl/rhacvY https://goo.gl/j3ykzi

לפרטים נוספים על דחיית הפניות של משרד התרבות ליישום חוק הנכבה: https://goo.gl/pVfgK5

להרחבה על פגיעת רגב בפריפריה: https://goo.gl/1Bw3AR