רק שלא יחטפו שם עכברת


אזרחי ישראל קיבלו תזכורת נוספת לסדר העדיפויות של הממשלה בשבוע שעבר, כשפורסם כי משרד הבריאות מתנגד להקמת חדר מיון בקריית שמונה. אז אולי בעיר הצפונית ביותר בישראל יש כבר ארבעה קניונים, אבל בית חולים אין, מה שמחייב את עשרות אלפי תושבי העיר והיישובים שסביבה לנסוע לבית החולים הקרוב ביותר, שנמצא בצפת, במרחק של כ-40 דקות. אבל למה לקפוץ מעל הפופיק ולהתפנק בבית חולים כשמשרד הבריאות לא מוכן להקים אפילו חדר מיון בעיר הצפונית? "קריית שמונה לא תקבל חדר מיון קדמי בלי לשלם את חלקה כמו כל רשות אחרת", איים סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על ראש העיר ניסים מלכה, בפגישה עם ראשי רשויות בצפון לפני כשבועיים. אז נכון, רק לפני שנה הודיעו חגיגית ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון וסגן השר ליצמן על הקמת חדר המיון, לאחר שנים של מאבקים במסגרת מסע הבטחות לתושבי הצפון. אבל כפי שכבר שלמדו תושבי הדרום על ההבטחות של נתניהו במקרה שלו – הבטחות לחוד ומציאות לחוד.

אז עכשיו ליצמן דורש מקריית שמונה לשלם על חדר המיון שהובטח לה, ובמשרד הבריאות אומרים שהקמת בית החולים "לא עולה בקנה אחד עם הקריטריונים הקבועים בתקנות בריאות העם". מה לעשות, אומרים במשרד הבריאות, להקים בית חולים זה לא זול – 400 מיליון שקל. אגב, בזמן שליצמן חוסך בבריאות תושבי קריית שמונה, חבריו דאגו להביא את תקציב הישיבות לשיא של כל הזמנים ועומד על 1.3 מיליארד שקל – יותר מכפליים מהתקציב בשנת 2014. יכול להיות שהממשלה מעדיפה שבחורי הישיבות ימיתו את עצמם באוהלה של תורה, ושתושבי קריית שמונה והצפון פשוט ימיתו את עצמם בבית: עד שמשרד הבריאות יואיל לזרוק איזו עצם לקריית שמונה, תושבי מחוז הצפון יסתפקו ב-2,038 מיטות אשפוז לעומת 3,700 במחוז המרכז, וימשיכו לחיות בממוצע 6-8 שנים פחות מתושבי המרכז. בקריית שמונה, אגב, מתים בכל שנה 10% יותר מבשנה הקודמת.

אז כבר למדנו שבריאות תושבי הצפון לא בדיוק עומדת בראש סדר העדיפויות של הממונה על משרד הבריאות, ובכן מה כן מעסיק את סגן השר ליצמן

בחודש שעבר פורסם בחדשות 2 כי ליצמן נתן חיזוק רציני למערכת הבריאות כשסידר למגוון מקורבים ג'ובים שונים ומשונים במחלקות הרבנות והכשרות של בתי החולים. לא ידוע על קשר מיוחד בין חסידות גור, שבה חבר ליצמן, לעולם הבריאות (אם כי קשר בין החסידות לעולם הג'ובים דווקא מוכר היטב), אך מתברר שגם רב בית החולים אסותא באשדוד, גם מתאם קשרי הקהילה – תפקיד חיוני לכל הדעות – וגם משגיח הכשרות, כולם חסידי גור. אחד מהם, משגיח הכשרות, הוא במקרה לגמרי אחיינו של ליצמן. משפחת ליצמן כידוע חשה קשר מיוחד לעולם הבריאות ובתי החולים, ולכן גם גיסו של ליצמן משמש כרב בית חולים בירושלים.

מה עוד מדריך את מנוחתו של סגן השר ליצמן? העומס הבלתי נסבל בבתי החולים או הצפיפות המסוכנת? פחות. בחודשים האחרונים, לקראת הבחירות המקומיות בירושלים, ליצמן הקדיש את מרצו למען מטרה חשובה - סגירת מתחם המסעדות והברים בשוק מחנה יהודה. ליצמן הבהיר באחרונה כי מדובר ב"מוקד הוללות וחינגאות" וב"מטרד סביבתי וחינוכי".

בינתיים, עד שסגן שר הבריאות יסיים לסגור מתחמי בילוי בירושלים ולמנות משגיחי כשרות מחצרו בבתי חולים, תושבי הצפון ייאלצו לחכות. מי יודע? אולי הכל בכלל חלק מתוכנית של הממשלה להשוואת תנאים בין מצוקת חייהם של תושבי הדרום ועוטף עזה, על ידי יצירת מצוקה לתושבי הצפון. כנראה שלזה הם התכוונו כשדיברו על שוויון בנטל.

---

לקריאה נוספת על סירוב ליצמן להקים חדר מיון בקריית שמונה: https://bit.ly/2wgFh0T 

על סירוב משרד הבריאות להקים בית חולים בקריית שמונה: https://bit.ly/2N0kMNb

על חלוקת הג'ובים של ליצמן: https://bit.ly/2nkN0qS

על ניסיונו של ליצמן לסגור את שוק מחנה יהודה: https://bit.ly/2vp3HWo