שתי מדינות


הבוקר אישר שר האוצר, יובל שטייניץ, את רשימת יישובי הפריפריה שיהיו זכאים להטבות ב-2013. כן ברשימה: 87 התנחלויות, חלקן במצב כלכלי מעולה. לא ברשימה: אף אחת מהערים שספגו מאות רקטות בסבב הלחימה האחרון וסובלות ממצב כלכלי-חברתי קשה

הבוקר פורסם כי ברשימת יישובי הפריפריה שיזכו להטבות ב-2013 לא נמצא מקום כמעט לאף אחד מהיישובים שספגו ירי טילים בשנה האחרונה – אבל ל-87 התנחלויות דווקא כן. בסך הכל, מהוות ההתנחלויות 13 אחוז מרשימת היישובים, בזמן שחלקם היחסי של המתנחלים באוכלוסייה הוא 4 אחוז בלבד.

מדובר בהטבות ברכישת קרקעות, שמקלות מאוד על פיתוח מגורים ותעשייה באיזורים בעלי מעמד של עדיפות לאומית. שר האוצר, יובל שטייניץ, הוא שאישר אישית את הרשימה. במשרד האוצר נטען בתגובה כי ההחלטה מקצועית ולא פוליטית, אלא שמספיק להציץ בפרופיל החברתי-כלכלי של היישובים שברשימה כדי להבין שמדובר בשקר גמור.

כך, למשל, בין היישובים שיזכו בהטבות ניתן למצוא את ההתנחלויות אריאל ואפרת – שזוכות לדירוג הכלכלי הגבוה 6 – וכן התנחלויות מבודדות כמו יצהר, איתמר ואלון מורה. לעומת זאת, בולטות בהיעדרן ערים כמו קרית מלאכי, אשדוד ואשקלון, שסובלות ממצב כלכלי קשה וגם ספגו בסבב הלחימה האחרון מאות רקטות. הדירוג הכלכלי של שלושתן הוא 4, 5 ו-5 (בהתאמה). כלומר, על-פי הנתונים הרשמיים של מדינת ישראל, הן זכאיות להטבה יותר מרבות מההתנחלויות שנכללו ברשימה.

מספיק לערוך השוואה פשוטה בין קרית מלאכי ואשקלון – שנעדרות מהרשימה – לבין ההתנחלות אפרת, כדי להבין עד כמה נועדה ההחלטה הזאת לקרוץ לקהל הבוחרים בשטחים ואין בינה לבין היגיון חברתי דבר וחצי דבר.

• אפרת - שכר ממוצע לשכיר: 10,664 שקל, אחוז אבטלה: 1.3%

• קרית מלאכי – שכר ממוצע לשכיר: 5,954 שקל, אחוז אבטלה: 11.6%

• אשקלון – שכר ממוצע לשכיר: 7,500 שקל, אחוז אבטלה: 7.4%

הנתונים לקוחים מהדו"ח העדכני ביותר של שירות התעסוקה ומנתוני השכר של הביטוח הלאומי.