בזמן שאתם סופרים דגלים, יש מי שסופר שקלים


הנה רענון קצר לגבי חלק מהדברים שהממשלה לא מצאה תקציב לממן אותם בתקופה האחרונה:

1. קצבאות קשישים: בחודש מרץ האחרון "זכו" קשישי ישראל לתוספת מהדהדת של שישה שקלים בחודש לקצבה חודשית עלובה של 1,531 ש"ח. הצעת חוק מאוקטובר האחרון של הקואליציה והאופוזיציה הציעה להעלות את הקצבה ל-5,000 ש"ח אך היא נעלמה מסדר היום. נזכיר שבישראל 23% מהקשישים בישראל חיים מתחת לקו העוני ו-28% מצויים בסיכון לעוני; לפי מחקר מכון ברוקדייל, 40% מהקשישים הודו שהם מוותרים על חימום או קירור הבית, 43% לא יכולים לממן טיפולי שיניים ו-6% מוותרים על רכישת תרופות עקב קשיים כלכליים.

2. שיקום דרום תל אביב: באפריל האחרון הבטיח ראש הממשלה נתניהו מאות מיליוני שקלים לשיקום דרום תל אביב, אזור שהוזנח עשרות שנים בידי ממשלות ישראל, כחלק מהסכם עם נציבות האו"ם לפליטים (שכלל גם את הרחקת חלק ממבקשי המקלט והסדרת מעמדם של הנותרים) – על חשבון סגירת מתקן הכליאה חולות, שעלות הפעלתו הגיעה לכדי 350 מיליון ש"ח בשנה. בלחץ גורמי ימין נתניהו נסוג בו מההסכם ובסופו של דבר, התקציב שהחליטה הממשלה להקדיש לשיקום שכונות דרום תל אביב עומד על פחות מעשרה אחוז ממה שהובטח: 28 מיליון ש"ח למשך שלוש שנים, כאשר הסכום המצומצם הזה יתחלק בין שלוש ערים: תל אביב, פתח תקווה ואילת.

3. פיקוח על פעוטונים: רק לפני חודשיים מתה התינוקת יסמין וינטה בפעוטון בפתח תקוה, על פי החשד כתוצאה מאלימות הסייעת. יותר מ-70 אחוז מהפעוטות מתחת לגיל שלוש בישראל נמצאים מדי יום בפעוטונים ובמשפחתונים פרטיים ללא פיקוח – על המזון שמוגש, על הרקע והכשרתם של אנשי הצוות, בלי לדעת אם המבנה בטיחותי לילדים או מה מתרחש שם במהלך היום. באוצר הסבירו לח"כ מירב בן ארי מכולנו, שהעלתה הצעת חוק להסדרת הפיקוח ורישום בפעוטונים, כי אין מקור תקציבי למימון הפיקוח הנדרש, כ-700 מיליון ש"ח. בינתיים, ההורים והפעוטות ישמרו על עצמם.

4. שעות סיעוד של ניצולי שואה: בחודש יוני פורסם כי כ-3,000 ניצולי שואה אינם מקבלים מהמדינה הטבה בדמות שעות סיעוד נוספות המגיעות להם – על אף שממשלת גרמניה סיפקה את מרבית המימון להם – שני שליש מהסכום. זאת מאחר ומשרד האוצר סירב להעביר את השליש הנותר עקב "שיקולים תקציביים".

5. בית ספר לאמנות בדרום: עתידו של בית הספר היחיד לאמנות באזור הדרום במכללת ספיר לא ברור, לאחר שבמשרד התרבות לא נמצאו 150 אלף שקלים מסכנים להעביר לבית הספר – סך תקציבו השנתי. זהו קיצוץ נוסף בשלל קיצוצים של משרד התרבות בתמיכתו בגופים בפריפריה כמו קרנות לסיוע ליוצרים עצמאים ותיאטראות. נזכיר אגב כי רק צילומי הקליפ "הללויה" לחגיגות ה-70 לישראל בהשתתפות השרה מירי רגב עלו לקופת המדינה בערך פי 3 מכל תקציב בית הספר לאמנות.

לעומת זאת, היום, במסגרת דיון מיוחד שנערך בוועדת הכספים במהלך פגרת הכנסת, בשקט ומתחת לרדאר – ובזמן שנתניהו ושרי הממשלה סופרים דגלים מהפגנת מוצ"ש בכיכר רבין ומייצרים מקסימום רעש בנושא - אושרה בוועדת הכספים העברה של לא פחות מ-37 מיליון שקלים, בנוסף לתקציבים הסדירים, להתנחלויות, ובנוסף אושרו 10 מיליון שקלים לקרית ארבע.

אותו סכום מהווה למעלה משליש מסך ההעברות הכספים להתנחלויות שאושרו בוועדת הכספים מתחילת השנה. יש להזכיר, מדובר בהעברות כספים מעבר למה שכבר מועבר בתקציב הקבוע, אישורים שמקורם בהחלטות ממשלה והסכמים קואליציוניים שמועברים מבלי שמרבית חברי וועדת הכספים יודעים לאן בדיוק עוברים המיליונים שהם מצביעים עליהם.

עד כה, מתחילת 2018, הועברו להתנחלויות מענקים מיוחדים של למעלה מ-125.5 מיליון שקלים בוועדת הכספים – ואנחנו רק באוגוסט. בפברואר, הוענק מענק בסך 34.5 מיליון שקלים לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון ובנוסף הועברו עוד חמישה מיליון שקלים וחצי לתחנות עזרה ראשונה (העברה שהתרחשה יממה לאחר שנפגש נתניהו עם רבני הימין הדתי לזכות בתמיכתם לאור חשדות השחיתות נגדו); במאי, אושר להעביר מענק נוסף של 21 מיליון ש"ח לבניית אזור מגורים זמני למתנחלים שפונו מההתנחלות הבלתי-חוקית "נתיב האבות" ו-27.5 מיליון שקלים עברו לטובת מענק "ההתיישבות הצעירה" בהתנחלויות. היום אושרו 37 מיליון שקלים ב"מענקים", מתוכם 20 מיליון המיועדים להקמת ההתנחלות עמיחי, 15 מיליון נוספים לאתר זמני למפוני נתיב האבות ועוד שני מיליון ש"ח לוועד המקומי בחברון. סכום זה, 125.5 מיליון שקלים, לא כולל עוד מעל ל-20 מיליון שקלים שאושרו במהלך השנה כהתחייבויות עתידיות בשנים הקרובות.

בשורה התחתונה לא רק שמבחינת התקציבים השוטפים הישובים בהתנחלויות מקבלים יותר מאשר ביתר הארץ (כפי שמצא בשבוע שעבר דו"ח אדוה, לפיו הממשלה משקיעה פי כמה ברשויות המקומיות בהתנחלויות מאשר בפריפריה) – הם גם מקבלים בנוסף בונוסים ומענקים בכספים קואליציוניים.

כך נראה סדר העדיפויות של ממשלת הימין: מאות מיליונים ימשיכו לעבור להתנחלויות ולמקורבים בקואליציה – בעוד שהקשישים, ניצולי השואה, הנכים, תושבי הפריפריה וכל מי שלא התמזל מזלו להיות כוח פוליטי משפיע יחפשו פירורים בזמן שבכותרות וציוצים כולם מתעסקים בלספור דגלים.

----

להרחבה על העברת הכספים להתנחלויות שאושרה היום: https://goo.gl/iVTcvs

לפרטים נוספים על העברות הכספים להתנחלויות בשנה האחרונה באתר הוועדה: https://goo.gl/zNU9xf (מסמכים בדבר פניות 10 עד 11, 16, 22-23, 81-82, 105-107)

לקריאה נוספת בשישים ואחת על קצבאות הזקנה: https://goo.gl/39Pcs9 ; על שיקום דרום ת"א: https://goo.gl/1sgm5q על היעדר הפיקוח על הפעוטונים: https://goo.gl/sb45q2; על שעות הסיעוד לניצולי השואה: https://goo.gl/pKTFH7 ; על בית הספר לאמנות במכללת ספיר: https://goo.gl/vmiAES