ממשלת נטו תירוצים


שבוע בלבד עבר מאז שהכנסת אישרה את חוק הלאום, חוק גזעני ומפלה המכפיף את אופיה הדמוקרטי של המדינה לאופיה היהודי, המתייחס לכ-21 אחוז מאזרחי ישראל הלא יהודים כאורחים במקרה הטוב וכאל אזרחים סוג ב' במקרה הרע, בניגוד גמור למגילת העצמאות ולרוח הוגי תנועה הציונות. לפתע פתאום, הפוליטיקאים מגלים שלא כולם מרוצים מהעניין והם ממהרים לתת תירוצים עלובים, להתנצל ולשקר כדי לצאת מהתסבוכת אליה נקלעו.

נתניהו, בנט וכחלון נזכרו ביממה האחרונה בדרוזים ושאופס, גם הם בין הנפגעים מהחוק הלאומני – ולא סתם הערבים, אלה שביבי הודיע שנוהרים באוטובוסים מומצאים לקלפיות, הערבים שצריך להיכנס בהם כדי להרוויח עוד קול או שניים במרכז הליכוד.

מאז החל מסע ההתקפלות, כלומר - אחרי שקלטו ראש הממשלה והשרים שהם צריכים גם את המתפקדים הדרוזים למפלגותיהם, ביבי הודיע שייפגש עם "נציגי העדה הדרוזית" היום; בנט גמגם ש"שזאת לא הייתה כוונת הממשלה והם צריכים למצוא דרך לאחות את הקרע"; ועתה גם שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו משה כחלון הצטרף למקהלה, בתירוצים מביכים במיוחד לגבי תמיכתו ותמיכת מפלגתו, שמתיימרת להיות "הסמן הליברלי" בממשלתו של נתניהו, בחוק הבעייתי.

הבוקר, רק שבוע אחרי שהיה שותף לחקיקת חוק הלאום, בראיון שנתן לגלי צה"ל, הסביר שר האוצר כי חקיקת החוק "נעשתה בפזיזות" ועל כן הבעייתיות הנובעת ממנה – פשוט לא הספיקו לחשוב על דברים לעומק, וצריך לפעול לתקן אותו. 

כמה מצער ששר בכיר בממשלה טועה כל כך ומשקר לציבור באופן בוטה: חוק יסוד הלאום היהודי הונח על שולחן הכנסת ב-3 לאוגוסט 2011 על ידי ח"כ זאב אלקין וח"כ אבי דיכטר. שבע שנים שלמות של דיונים בוועדות, של ניסוחים, של חוות דעת משפטיות עבר החוק ה"פזיז" הזה על נוסחיו השונים. אבל מסתבר שלשר כחלון זה לא הספיק בשביל אשכרה ללמוד את תוכנו לפני שהצביע ודרש מכל חברי מפלגתו להצביע בעד חוק היסוד הזה.

כמה מצער בשביל יו"ר מפלגת כולנו כחלון שמרכז סיעת כולנו בכנסת ח"כ פולקמן הכריז רק לפני שבוע כי מפלגת כולנו תמכה בחקיקת החוק "לאורך כל הדרך" ואף הוסיף כי הייתה "שותפה מרכזית בקידומו".

מצחיק שכחלון ושות' נזכרים בדרוזים רק עכשיו. בחודש ספטמבר האחרון, למשל, חבר הכנסת לשעבר והאב שכול, שכיב שנאן – שבנו מת בפיגוע בשנה שעברה בהר הבית, התחנן בפני חברי הכנסת שלא לחוקק את החוק המפלה אותו ובני עדתו, ואף הסביר כי חוק הלאום יקבור אותו ואת כל האזרחים הלא-יהודים "מחוץ לגדר של החברה הישראלית". כחלון, פולקמן ושאר חברי הקואליציה כנראה לא ממש הקשיבו - או שפשוט לא היה להם איכפת. 

ובכלל, כשמקשיבים לדברים של ביבי, כחלון ובנט על חוק הלאום והדרוזים – אי אפשר שלא להתכווץ בפינה מבושה וממבוכה."האוכלוסייה האחרונה במדינת ישראל שאנחנו רוצים שתיפגע זו העדה הדרוזית" כלומר כל שאר האזרחים שמופלים בעקבות החוק הזה – מצטערים, כחלון פחות אוהב אותכם – או פשוט פחות איכפת לו מכם, כי אתם לא מתפקדים. חברו לקואליציה דוד ביטן הכריז בלי שמץ של מודעות עצמית "לערביי ישראל מגיע שוויון זכויות ולדרוזים מגיע שוויון זכויות פלוס", כמה חבל שאף אחד לא הסביר לח"כ ביטן את מהות המילה "שוויון".

וככה למעשה מודים בזה אחר זה חברי כנסת ושרים בהתנהלות החאפרית של הממשלה, שמעבירה חוקים באישון לילה בדיונים מרתוניים בלי בכלל ללמוד את תוכנם ולהבין את השלכותיהם ואז מגלגלים את הבעיה לעבר שופטי בג"ץ שייאלצו להתמודד עם העתירות נגד החוק . כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שחברי הממשלה מתלוננים על בג"ץ שלא נותן להם למשול כראוי.

---

לפרטים נוספים על דברי כחלון הבוקר: https://goo.gl/cVikf7

לצפייה בדבריו של שכיב שנאן, אב דרוזי שכול, בכנסת בספטמבר: https://goo.gl/pX1TFx

להאזנה לדברי פרופ' מרדכי קרמניצר על חוק הלאום אתמול: https://goo.gl/CQ14Zb