שעניי עירך יחכו


רק שלושה חודשים חלפו מאז שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו סכום של מאות מיליוני שקלים לשיקום דרום תל אביב, אזור שהוזנח מזה עשרות שנים בידי ממשלות ישראל (רובן, אגב, מימין), במסגרת ההסכם אליו הגיעו הוא והממשלה עם נציבות האו"ם לפליטים, הסכם שכלל אף את הרחקתם של 16 אלף מבקשי מקלט למדינות מערביות ופיזור הנותרים מחוץ לאזור. זהו אותו הסכם ממנו שנסוג נתניהו תוך יומיים, בלחץ פעילי הימין, שמייצגים בעיקר את עצמם אבל ניכסו לעצמם את דרום ת"א – כלומר, גורמים פוליטיים שנתניהו תלוי בהם. ראש הממשלה הבטיח כי ההזרמה המשמעותית של הכסף הכה נחוץ לאזור תגיע על חשבון סגירת מתקן חולות ויתר מתקני הכליאה, שעלות הפעלתם עלתה למדינה כ-350 מיליון שקלים מדי שנה.

כפי שכל מי שחי פה זמן מה כבר הבין, נתניהו בונה על הזיכרון לטווח קצר שלנו – הרי להבטיח לא עולה כסף. בעוד רק באפריל פיזר הבטחות לתושבי דרום תל אביב שיקבלו מאות מיליוני שקלים לשיקום השכונות, בפועל, אישרה הממשלה אתמול סכום זעיר בהרבה למען תושבי דרום תל אביב: רק 28 מיליון שקלים לשלוש שנים (מעט יותר מתשעה מיליון שקלים בשנה בממוצע). וזה עוד לא הכל: הסכום לא מיועד *רק* לדרום תל אביב – הוא מיועד גם לשיקום שכונות בפתח תקוה ואילת.

רק כדי שתקבלו מושג על עד כמה הסכום הזה מגוחך לצורך העניין (ועד כמה הוא 'קטן' על בני הזוג נתניהו), נזכיר כי המדינה – כלומר אנחנו – שילמנו מכיסנו מעל ל-12 מיליון שקלים על שכירת מטוס לנסיעת ראש הממשלה לדרום אמריקה בספטמבר האחרון, כלומר רק על הטיסה אחת של נתניהו ופמלייתו לדרום אמריקה השקיעה ממשלת ישראל יותר ממה שהיא מתכוונת להשקיע בשנה שלמה בשיקום דרום ת"א.

אז לשיקום דרום ת"א אין מאיפה לתת, למה כן יש? 

לשירותי דת ולמוסדות חינוך דתיים, כמובן, ובאדיבות ההעברות הלא שקופות שנערכות בוועדת הכספים כל כמה זמן, בהן סכומי כסף עצומים מועברים מהרגע להרגע, במנותק משיקולי התקציב, כשרוב הציבור לא שומע ולא יודע ולא רואה מה קורה בוועדה.

רק לפני שבועיים, אושרה העברה של מעט יותר ממיליארד שקלים (465 מיליון ליהדות התורה, 431 מיליון לבית היהודי ו-208 מיליון לש"ס) ל"למטרות" שלושת המפלגות הדתיות (ש"ס, הבית היהודי, יהדות התורה), בין היתר למוסדות חינוך של המגזרים הדתיים והחרדים, למטרות "חינוך יהודי בגולה", ועוד.

בנוסף, הבוקר ביקשה הממשלה מוועדת הכספים לאשר תוספת תקציבית של לא פחות מ-65 וחצי מיליון שקלים לשירותי דת במהלך דיון מיוחד שנערך בפגרת הכנסת, בשינויים לתקציב 2018. לאן אמור היה להגיע הכסף? מהידוע עד כה, הכסף היה אמור ללכת, בין היתר, לתחזוקת מקומות קדושים והילולת קבר הרשב"י, לשכר חשבים במועצות הדתיות ותוספת תקנים בבתי הדין הרבניים, לכיסוי הוצאות משרד הדתות ולרבנות הראשית. בעקבות התגייסות חברי האופוזיציה ההעברה, נכון לעכשיו, לא צלחה.

הנה קיבלנו עוד שיעור חשוב בסדרי העדיפויות של ממשלת נתניהו, למה יש כסף ולמה אין כסף, ולכמה שוות באמת ההבטחות וההצהרות של ראש הממשלה: כסף שהבטחת לשיפור חיי תושבי דרום ת"א? אין. כסף למקורבי המפלגות הדתיות ולרבנים - תמיד יש.

----

להרחבה על 28 מיליון השקלים (בלבד) המיועדים לשיקום דרום תל אביב:https://goo.gl/aJd71P

לקריאה נוספת על עלות החכרת המטוס של נתניהו לדרום אמריקה:https://goo.gl/LFLhAx

לפרטים נוספים על העברת 65 מיליון ש"ח לשירותי דת: https://goo.gl/jdasrW

להרחבה על העברת מעל מיליארד ש"ח לצרכי המפלגות הדתיות: https://goo.gl/hQfaoF