בית שמאי ובית הסוהר


חמש וחצי לפנות בוקר, דפיקות חזקות של שוטרים על דלת בית בחיפה, אליו הגיעו כדי לבצע מעצר. אתם עשויים לחשוב לעצמכם שמדובר במבצע מיוחד לעצירת רוצח מסוכן, אנס, סוחר סמים או בכיר בעולם התחתון, אך לא ולא – שוטרי משטרת חיפה הגיעו לעצור לא אחר מרב קונסרביטיבי, דב חיון שמו, העומד בראש קהילה בחיפה, שפשעו הנורא המצדיק מעצר היה לערוך טקסי חתונה יהודיים לבני זוג שלא דרך מוסד הרבנות. מדובר, כנראה, בפעם הראשונה בה נאכפת עבירה על פקודת הנישואים והגירושים, במסגרתה קבוע עונש של עד שנתיים מאסר למי שאינו דואג לרישום נישואים שלו או אלה שסידר לאחר כדין הרבנות.

הרב חיון הובל לתחנת משטרת חיפה כאחרון העבריינים, כשלא ניתנה לו האפשרות ללכת לפני כן להתפלל בבית הכנסת שלו. לבסוף, בשעות האחרונות הורה היועץ המשפטי לממשלה לעצור את החקירה נגדו בינתיים.

כך מתייחסות רשויות החוק אל רב קונסרבטיבי שלא מיישר קו עם הרבנות האורתודוקסית, שהגישה נגדו תלונה במשטרה שכן היא אינה מכירה בהסמכות לרבנות של התנועה הקונסרבטיבית: כאל פושע, שיש לעצור אותו באופן מיידי עם אור ראשון, סכנה לציבור שצריך להשתלט עליה.

מעצר רב באופן כזה, כשפשעו הוא עריכת חתונות שלא באישור הרבנות, מדהים במיוחד כאשר נזכרים לרגע במעלליהם של רבנים מקובלים בקרב הימין הדתי, שנהנים מתמיכת ומקרבה לשלטון ומתקציבי מדינה, המנצלים את משאבי המדינה להפיץ שנאה כנגד נשים, הומוסקסואלים וערבים, או להכריז מלחמה על ראשי צה"ל כשאלה לא מתיישרים עם דרישותיהם. הם לא נענשים ולו במעט על מעלליהם וממשיכים ליהנות ללא הפרעה מתקציבי המדינה, ומתמיכה שבשתיקה (ואף בגלוי לפעמים) של שרי הממשלה.

הרב אלי סדן, ראש המכינה בעלי ומהבכירים והחשובים בקרב רבני הימין הדתי אשר קיבל מידי שר החינוך נפתלי בנט את פרס ישראל למפעל חיים, אמר רק לא מזמן כי "הפשע היותר גדול שהפמיניזם המודרני יוצר הוא לחנך את האישה להיות עצמאית, להיות בלתי תלויה בבעלה ולדאוג שתהיה לה הכנסה טובה. מסרסים את היכולת שלה להיות אישה ואמא טובה. זה אסון, זאת טרגדיה". כמו כן, הרב מלמד את מאות הצעירים שתחת אחריותו שהשואה התרחשה עקב גילוי עריות ואי שמירת מצוות של יהודים חילונים, והמוסד שהוא עומד בראשו נהנה מתקציב של כעשרה מיליון שקלים מדי שנה מהמדינה.

הרב יגאל לוינשטיין, עוד מחנך במכינת עלי, שנחשבת מרכזית ביותר בקרב הימין המתנחלי וזוכה לתקצוב של מיליוני שקלים בשנה מהמדינה. "קוראים להם גאים, אני לא מעז לקרוא להם ככה - סוטים אני קורא להם" בהרצאה אחרת קרא להדביר את ההומוסקסואליות ולטפל במומים האלו. זה מה שמלמד הרב לוינשטיין את בני הנוער שהוא מחנך. גם נגדו לא הופעלה סנקציה כלשהי והוא ממשיך לקבל משכורת מכובדת כל חודש מקופת המדינה.

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ורב בכיר נוסף בימין הדתי, קרא לפני מספר חודשים לפיטורי הרמטכ"ל בעקבות גיוסן של נשים לתפקידים קרביים בצה"ל, ואמר כי הרמטכ"ל מותח את החבל ושהוא צריך "להיזהר שלא ייקרע". כמו כן אמר לגבי השירות המשותף בצבא כי מדובר ב"מלחמה שבה צריך לנצח. התלמידים הם בידיים שלנו ולא בידיים שלהם". זאת לא הפעם הראשונה שהרב אליהו מכריז מלחמה – אחרי ההתנתקות, הסביר שצריך לנקום בחילונים, "להחזיר את החילונים בתשובה. להסתער עליהם, לטחון להם את הראש". את משכורתו של הרב – 30 אלף ש"ח מדי חודש – הוא כמובן מקבל מקופת המדינה.

הרב ישראל טאו, ראש ישיבת הר המור, מהישיבות הבולטות של הימין המתנחלי, קרא לרמטכ"ל ולראש אכ"א "חונטה", קרא לשירות משותף של גברים ונשים "תהליך הרסני" שמוביל "לפריצות הבוטה ביותר" ופוגע ביכולתן של נשים ללדת. הוא גם עובד עם ארגון "אחים לנשק" הפועל למניעת גיוסן של נשים לצבא. עמותת הר המור נהנתה בשנת 2016 מתקציב של 7.2 מיליון שקלים מקופת המדינה.

הרב שלמה אבינר, רב ההתנחלות בית אל וראש ישיבת עטרת כהנים, אמר שהומוסקסואליות היא "נסיגה אחורה לפרימיטיביות, למצב בהמי קדום" ומכנה אדם הומוסקסואל שגאה בנטיותיו "רשע, מומר להכעיס". הוא גם הקים ארגון המציע טיפולי המרה להומוסקסואלים (על אף אזהרה מפורשת נגדם שהוציא משרד הבריאות). בעשר השנים האחרונות נהנה מתקציב של למעלה מ-17 מיליון שקלים מהמדינה.

וזוהי, כאמור, רק רשימה חלקית. יש כמובן גם את הרב יוסף קלנר ממכינת עלי שקבע כי ערבים – 20 אחוז מאזרחי מדינת ישראל – הם "יצור ביניים בין אדם לבהמה", או קריאתו של הרב אליעזר קשתיאל ממכינת עלי לשרוף ספרים של חילונים.

אז מה עושים עם כל הרבנים הללו, שמשתמשים במשאבי המדינה להסית ולהפיץ שנאה ולעודד אלימות בחברה הישראלית? כשנשאל על אחת ההתבטאויות של הרבנים, השיב בנט שהוא "מסרב להיכנס להיסטריה". לא ננקטת שום סנקציה כלפיהם אלא להפך – הם ממשיכים להפיץ בפני צעירים דברי שטנה, בעוד שרק השבוע העביר בנט חוק להשתקת התבטאויות ביקורתיות בבתי ספר. הרבנים של הימין הדתי? הם יכולים לעשות מה שהם רוצים - להסית, לסכסך ולפלג ולשטוף צעירים רבים בשנאה לכלל החברה הישראלית – ושום דבר, אפילו לא נזיפה. מזל שהם מהזרם הנכון (והמחובר) – ולצערו של הרב חיון, הוא לא יכול לומר את אותו הדבר.

70 שנה אחרי הקמת מדינת ישראל כך נראה סדר העדיפויות היהודי של צמרת המדינה.

לפרטים נוספים על מעצרו של הרב חיון: https://goo.gl/ctK6fS

להרחבה על דברי הרבנים - אלי סדן:https://goo.gl/BPRCGK הרב שמואל אליהו:https://goo.gl/C8n6MQ הרב צבי ישראל טאו:https://goo.gl/rZP4aM הרב שלמה אבינר:https://goo.gl/xZWajs