גאה בדיבורים, אפס במעשים


נתניהו, יוני 2015: "אני גאה בכך שישראל היא מהמדינות הפתוחות ביותר בעולם ביחס לקהילה הגאה"

נתניהו, יוני 2016: כל בני ובנות האדם זכאים לחיות את חייהם בדרכם...בכבוד, בביטחון...חברי הקהילה הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מהחברה הישראלית. כולנו משפחה אחת."

נתניהו,18 ביולי 2018 - מגיע במיוחד לכנסת להצביע בעד אפליה של זוגות חד-מיניים בהליך פונדקאות.

נתניהו וחברי ממשלתו שוב הדגימו לנו את הפער שבין הצהרות, סיסמאות ונאומים לבין מעשים בשטח: בזמן שכלפי חוץ הם מתרברבים ביחס השיוויוני והאדיב של מדינת ישראל לקהילת הלהט"ב בכל הזדמנות שנוחה להם, כשזה מגיע לתכל'ס - לחקיקה למניעת אפליה נגד להט"ב - הם ממשיכים, כהרגלם, להצביע נגד הקהילה הגאה בכל הזדמנות.

היום, הצביעו נתניהו וחברי הקואליציה בעד נוסח של חוק הפונדקאות בקריאה שניה ושלישית אשר מפלה זוגות חד-מיניים בזכאות להליך פונדקאות, הזמין לזוגות סטרייטים ולנשים ללא בני זוג עם בעיות רפואיות – ובעקבות אישור החוק, לנשים רווקות ללא בעיות רפואיות. זאת למרות שרק לפני יומיים פרסם ראש הממשלה סרטון בו הביע תמיכה בתיקון של חבר הכנסת אמיר אוחנה לחוק הפונדקאות שיתיר ללהט"בים להשתמש בהליך.

על הנוסח הנוכחי של חוק הפונדקאות אמר נתניהו כי הוא "פשוט לא הוגן וצריך לתקן את זה". אבל דיבורים והצהרות לחוד - והצבעות לחוד. נתניהו התנגד לתיקון של ח"כ אוחנה ואפשר לנוסח החוק המפלה לעבור היום בכנסת.

"מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים ומדברים נגד שנאת חינם, אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית", אמרה בעקבות אישור החוק היום יו"ר האגודה למען הלהט"ב.

ואכן, נתניהו וחברי הקואליציה מביעים תמיכה בהזדמנויות שונות בקהילה הגאה ומתרברבים ביחס המדינה אליה ובשגשוג התיירות הגאה לארץ – אך בפועל אינם נוקפים אצבע למען חברי הקהילה הגאה בארץ – ואף להפך, הם רק מקשים על חייהם ומאפשרים את התמשכותה של האפליה נגדם בחברה הישראלית. ממשלות נתניהו בשנים האחרונות בלמו יוזמות חקיקה לרווחת חברי הקהילה ונגד אפלייתם שקידמו חברי האופוזיציה, זאת בעוד שביתר המדינות המערביות נעים יותר ויותר לכיוון שוויון לחברי הקהילה הלהט"בית.

חשוב לציין שפעולות הקואליציה מנוגדות לתפיסות הרווחות בקרב הציבור הישראלי: לפי סקר מאוגוסט האחרון שנערך על ידי מכון מדגם עבור משרד העבודה והרווחה, 60 אחוז מהישראלים תומכים בלאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ו-63 אחוז ענו כי אין קשר בין סוג המשפחה והיכולת להעניק לילד את כל הנדרש לו. לפי סקר של חדשות ערוץ 10 שפורסם החודש, 58 אחוז מהציבור הישראלי תומכים בנישואים חד-מיניים.

הנה כמה מהלכים נוספים שהכשירה הקואליציה הפוגעים בקהילה הגאה בשנים האחרונות:

הפלת הצעות נגד אפליית להט"בים: ועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי – לא המפלגה שהכי משתגעת על להט"בים - פסלה מספר הצעות חוק בשנה שעברה שיועדו להגן על להט"בים מפני אפליה בחברה הישראלית על רקע נטייתם המינית. הוועדה פסלה, בין היתר, הצעת חוק של ח"כ מיכל רוזין להסדרת הכשרות בנושאי מגדר ונטייה מינית במערכת החינוך והצעה נוספת של ח"כ דב חנין האוסרת על אפליית סטודנטים על רקע מגדר או נטייה מינית.

לא מכירים במשפחות שכולות גאות: חברי הקואליציה התנגדו והפילו בפברואר 2016 את הצעת החוק של ח"כ רוויטל סוויד להכרה במשפחות גאות שכולות של חללי צה"ל ולהשוות את תנאיהם למקובל עבור משפחות שכולות הטרוסקסואליות כיום. 43 מתנגדים היו לחוק – כולם מהקואליציה.

ברית זוגיות אזרחית – לפני כחודש הפילה הכנסת את הצעת חוק ברית הזוגיות שנועדה לאפשר לזוגות חד-מיניים להירשם בצורה חוקית בישראל (לא באישור והכרה רשמית של המדינה בנישואים, אבל לפחות שיפור מהמצב הקיים). חברי הליכוד, ישראל ביתנו וכולנו הצטרפו למפלגות הדתיות – הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה – כדי להפיל את ההצעה שהייתה מאפשרת התקדמות, מסוימת, בסטטוס של זוגות להט"בים בישראל. גרסאות נוספות של ברית זוגיות אזרחית שהיו מקלות על זוגות להט"בים נדחו בשנים האחרונות גם כן.

המדינה נגד אימוץ בידי להט"בים – לפני כשנה, הודיעה המדינה כי עמדתה הרשמית בנוגע לאימוץ ילדים בידי זוגות חד-מיניים בבג"ץ היא שאימוץ שכזה עלול "להעמיס מטען נוסף על הילד", במהלך דיון שנערך במסגרת עתירה שהוגשה בנושא. בפברואר 2016 ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה הצעות חוק שנועדו להסדיר מנגנון אימוץ ילדים על ידי בני זוג מאותו מין של הח"כיות מרב מיכאלי ומיכל רוזין.

וזוהי רק רשימה חלקית. חברי הקואליציה הפילו הצעות חוק להכרה בפשעים על רקע נטייה מינית כפשעי שנאה של ח"כ דב חנין, הצעת חוק של יעל גרמן האוסר על עריכת טיפולי המרה להומוסקסואלים, הצעות שהיו מכירות במשפחות חד-מיניות כזכאיות למשכנתא ולפיצויים במידה וקורה משהו לבן או בת הזוג - ועוד. ובמקביל, ממשלת ישראל ממשיכה לתמוך ולתקצב רבנים, מכינות וישיבות שמחנכים לשנאת הקהילה הגאה באופן קבוע.

כנראה שממש כמו להבטחות של נתניהו וממשלתו בקשר למיטוט החמאס, לצמצום העוני ולהורדת יוקר המחיה – גם במקרה הזה, אנחנו מקבלים דיבורים ונאומים ריקים, שכלום לא עומד מאחוריהם.

-----

לפרטים נוספים על אישור חוק הפונדקאות היום בכנסת: https://goo.gl/xT6VT3https://goo.gl/k4S3Ym

להצהרת התמיכה של נתניהו בפונדקאות ללהט"בים: https://goo.gl/MUvUwM

לקריאת תוצאות סקר ערוץ 10 בנושא תמיכה בנישואים חד-מיניים בציבור:https://bit.ly/2kVX5tj

לפרטים נוספים על עמדת המדינה נגד אימוץ בידי להט"בים: https://goo.gl/g5EW1e

הרחבה על החוקים למען הקהילה הלהט"בית שהפילה הקואליציה: https://goo.gl/3UPPxE https://goo.gl/qnn2ht https://goo.gl/SQSKta