אין סוף מומחים - אפס פתרונותכבר תקופה ארוכה שבכירי מערכת הביטחון מזהירים את הממשלה מהמצב הקשה בעזה. "אנחנו צריכים למנוע אסון הומניטרי בעזה. ככל שהמצב ההומניטרי יחריף, כך רמת הנפיצות השנה תעלה", אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט בישיבת ממשלה בפברואר השנה. אבל מי צריך רמטכ"ל כשיש לנו בממשלה כאלה מומחים לטרור ולערבים – שר הביטחון ליברמן, שרץ בבחירות תחת הסיסמה "רק ליברמן מבין ערבית" כאילו הוא מומחה מזרח תיכון מדופלם, וכמובן ראש ממשלתנו שהסתובב בעולם והרצה לכל המרבה במחיר על איך העולם המערבי יביס את הטרור.

ולכן, כנראה, אחרי ארבעה חודשים של טרור הצתות בעוטף עזה, נזכרו בשבוע שעבר שני מומחי הביטחון הללו להגות תוכנית ביטחונית מהמעלה הראשונה להתמודדות עם מכת עפיפוני התבערה ובלוני ההצתה – לא פתרון למשבר ההומניטרי, כפי שייעצו הרמטכ"ל אייזנקוט וראשי מערכת הביטחון, אלא בדיוק ההיפך: הכבדה הומניטרית, סגירת מעבר הגבול כרם שלום שדרכו עוברת סחורות לעזה. זה, לדעת שני מומחי הביטחון, היה אמור להיות הפתרון שישים קץ לשריפות המשתוללות. "בעצה אחת עם שר הביטחון אנחנו נכביד את ידינו על שלטון החמאס ברצועת עזה מיידית", הכריז נתניהו חגיגית על המהלך ביום שני לפני שבוע. למחרת הודיע השר ליברמן, מר ביטחון עצמי, כי הוא "מקווה שנראה הפסקה מיידית בכל ההצתות".

בקושי עברו שלושה ימים מאז הכרזת ליברמן על הצלחתה הכבירה של סגירת המעבר במאבק מול גל השריפות, ובסוף השבוע קיבלנו, כצפוי, הסלמה מול עזה: יותר מ-190 שיגורים מעזה לשטח ישראל, מאות אזעקות ביישובי הדרום ועשרות רקטות שנורו, כולל כאלה שהגיעו עד אשקלון. ההסלמה אמנם הסתיימה רשמית עם ההכרזה על הפסקת אש מצד חמאס, אבל גם אחרי הפסקת האש נורו פצצות מרגמה ליישובי העוטף. ולמקרה ששר הביטחון וראש הממשלה שואלים – גם הפסקת האש לא הפסיקה את עפיפוני התבערה, שהמשיכו לגרום לשריפות ענק גם היום.

כאלה הם שני מומחי הביטחון מטעם עצמם בממשלה: מעולים בדיבורים, מצויינים בהבטחות ובפיזור סיסמאות. בנאומים הם מבטיחים איך הם ימוטטו את החמאס, איך יחסלו את הנייה. על הסטיקר הם כותבים שהם חזקים בביטחון, מבינים ערבית. אבל מה לעשות שבסוף מסתבר שהמציאות יותר קצת מורכבת מהסטיקרים שלהם.

הבעיה היא שגם בקרב שאר חברי הממשלה והקבינט, שמקבלים החלטות מכריעות בזמן מלחמה, קשה לומר שיש על מי לסמוך: השר נפתלי בנט הציע אתמול בישיבת הקבינט להפציץ מהאוויר את מפריחי העפיפונים, ובתגובה הרמטכ"ל ענה בנימוס שזה ממש לא מה שהוא ממליץ לעשות. השרה איילת שקד הציעה השנה לכבוש מחדש את הרצועה. השר אורי אריאל התלונן בתחילת השנה על כך שצה"ל תוקף בעזה בלי להרוג מחבלים. השר יובל שטייניץ טען במהלך ההסלמה כי "אבו מאזן הבטיח לנו שקט לתמיד ברגע שנצא מעזה", ורק שכח שההתנתקות של ממשלת הליכוד מעזה הייתה חד-צדדית ובוצעה ללא הסכמות או הבטחות מצד אבו מאזן. אתמול בישיבת הקבינט שטייניץ כבר עבר לטעון שישראל לא בוערת וזה הכל המצאה של התקשורת. וכמובן לא נשכח את השר איוב קרא, שהכריז בעבר על פתרון יצירתי משלו: "רובוט לחיסול נסראללה וראשי חמאס".

בקיצור, תושבי הדרום יכולים לישון בשקט. כשיש כאלה הצעות וכל כך הרבה מומחי ביטחון בממשלה שלא מפסיקים להפריח פתרונות מעולים לאוויר, באמת אין סיבה לדאוג, ובטח שאין שום סיבה להקשיב לרמטכ"ל או למפקדי צה"ל.

לקריאה נוספת על סגירת מעבר כרם שלום: https://bit.ly/2KWDp7X

על הכרזת ליברמן בעקבות סגירת המעבר: https://bit.ly/2L0qvpz

עוד על התנהלות הממשלה מול עזה: https://bit.ly/2usU2h3https://bit.ly/2uFU3NY