החסכן מבלפור


השבוע תקפו את יאיר נתניהו ייסורי מצפון קשים ומדירי שינה. נתניהו, בנו של ראש הממשלה, התייסר מהעלות הגבוהה למשלמי המיסים הנובעת מכיסויו 24/7 על ידי מעטפת של מאבטחים רכבים ונהגים צמודים, המשנעים אותו ממקום למקום ושומרים עליו. חשוב לציין, עם זאת, שנתניהו ג'וניור בחר לעצמו עיתוי נח במיוחד להפוך לשומר קופת המדינה: התקף רגשות האשם של יאיר התרחש במפתיע מספר ימים לפני שהתבקש לסור לבית משפט השלום בתל אביב לצורך דיון משפטי בתביעת דיבה שהוא מעורב בה, הן כנתבע והן כתובע. "התייצבותו לישיבת קדם המשפט תהיה כרוכה בסידורי ביטחון רבים, שעלותם בלתי מבוטלת ורק תכביד לשווא ללא צורך והצדקה", טען עבורו פרקליט הבית, ד"ר יוסי כהן. למען הגילוי הנאות, הצד השני בתביעה הוא אנחנו, מרכז "מולד" ופרויקט שישים ואחת.

ובכן, למרות ההזדמנות שהוחמצה להיפגש פנים אל פנים עם בן משפחת נתניהו, שמחנו לשמוע שמעכשיו והלאה ינהיג יאיר נתניהו נורמות חדשות ומחמירות בכל הנוגע לשימוש בכספי הציבור לטובת חייו הפרטיים. אנחנו בטוחים שיאיר הסתגר בביתו במהלך הדיון כדי שלא להעסיק לשווא את המאבטחים, שוודאי ניצלו את שעות הבטלה בדרכים מועילות, שלא על חשבון משלמי המיסים. אנחנו מקווים גם שנתניהו הצעיר ישפיע בכך בצורה חיובית על יתר בני המשפחה ועל אמו בפרט, שלפי כתב האישום שהוגש נגדה בחודש שעבר, הזמינה ארוחות יוקרה בשווי 360 אלף שקלים על חשבון משלם המיסים, ובאופן כללי פחות עסוקה בחסכון של כספי ציבור.

ובכל זאת, קצת משונה שהקש ששבר את גב הגמל עבור יאיר נתניהו היה דווקא דיון משפטי קצר, שאליו היה צריך להתייצב – ולא, נגיד, שעות הבילוי הארוכות שבילה עם בנו של המיליארדר קובי מימון במועדוני חשפנות בתל אביב, כשנהג צמוד מלווה אותם להרפתקאות שונות ומשונות ומאחוריהם משתרכים מאבטחים, כפי שנחשף מוקדם יותר השנה; או החופשה שהעביר יאיר במלונות פאר באספן ולאס וגאס לפני כשנתיים, שהייתה, לפי פרסומים, היקרה ביותר בהיסטוריה עבור יחידת האבטחה במשרד ראש הממשלה, חוץ מנסיעות של ראש הממשלה עצמו. אבל מה נגיד? מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

חשוב לציין כי רק לאחרונה הודיע ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, כי בתקופתו בארגון הוא טען שאין כל צורך באבטחה צמודה מסביב לשעון של ילדי ראש הממשלה, ובעלויות כה גבוהות. "לא נדרש כל כך לאבטח אותם באופן קבוע", אמר כהן בראיון. עוד נזכיר שיאיר נתניהו ואחיו אבנר נהנים משירותי אבטחה ונהג שכמוהם לא היו לאף אחד מילדי ראש הממשלה הקודמים אי פעם – למען האמת, אפילו במשפחת נתניהו לא כולם מקבלים שירותים מסוג זה: נועה, בתו הבכורה של נתניהו, חיה את חייה בירושלים סמוך למשפחת נתניהו ממש כמו אדם רגיל, ללא כל אבטחה ורכב צמוד.

האמת היא שזו לא הפעם הראשונה שנתניהו הצעיר או בני משפחתו מתחמקים מהתייצבות בבית המשפט: כפי שכתב אורי משגב ב"הארץ", זו הפעם השלישית השנה שיאיר נתניהו משתמט מדיונים בתביעות שהוגשו נגדו או על ידו – אחד מהם גם הוא במסגרת התביעה נגדנו. גם זוג הוריו של יאיר מתבררים כמבריזים סדרתיים מדיונים משפטיים: במשפט הדיבה שהם עצמם הגישו נגד העיתונאי יגאל סרנה סירבו שרה ובנימין להגיע לדיונים, וכך גם בתביעת דיבה אחרת, לפני מספר שנים, נגד ערוץ 10. רק לאחרונה ביקשה וקיבלה הנאשמת שרה נתניהו דחייה במשפטה של שלושה חודשים. נדמה כי לבני המשפחה קצת קשה להתמודד עם העובדה שבסופו של דבר הם בני אדם בשר ודם, שצריכים להתייצב מול רשויות החוק ומול הציבור, ממש כאילו היו אזרחים רגילים במדינת ישראל.

לקריאה נוספת על אי-התייצבותו של יאיר נתניהו: https://bit.ly/2KKShGe

על אבטחת ילדיו של ראש הממשלה: https://bit.ly/2maIXwN

על מעלליו של יאיר נתניהו: https://bit.ly/2KNllNq