שלטון החוק? נורמות תקינות? הצחקתם את יולי


מסתבר שלפי יו"ר כנסת ישראל, גם הודאה של בנימין נתניהו בעבירות שחיתות היא עדיין לא עילה להתפטרות, כל עוד זה נסגר בהסדר טיעון ונתניהו משלם קנס. עכשיו נותרו אזרחי ישראל עם תעלומה קשה במיוחד: מה לעזאזל צריך לקרות בפרשות נתניהו בשביל שח"כ כלשהו מהליכוד יעז להגיד מול מיקרופון און רקורד שנתניהו צריך להתפטר ולעזוב את כסא ראש הממשלה?

היום, כמו בכל כמה חודשים, הגיע הרגע הזה שבו חוקרי יחידת להב 433 התעקשו להזכיר לראש הממשלה, וגם לציבור, שלצד שאר התארים שהוא מתהדר בהם יש עוד טייטל אחד שדווקא עליו נתניהו היה שמח לוותר: בנימין נתניהו, חשוד בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים שונים. לא הסערות בקואליציה, לא הסכם השואה עם הפולנים ואפילו לא הקלסרים מהארכיון האיראני מצליחים לטשטש את העובדה שזה כבר כמעט חצי שנה שראש ממשלת ישראל סוחב איתו המלצות משטרה להעמידו לדין על עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בשתי פרשות שונות; וגם לא את העובדה שהמלצות אלה, יחד עם העדויות שנחשפו מתוך שתי פרשות השחיתות – פרשת טובות ההנאה מהטייקונים ופרשת נתניהו-מוזס – מתגמדות ביחס לעומק השחיתות לכאורה בפרשת נתניהו-אלוביץ', שלטובתה גויסו לא פחות משני עדי מדינה מהמעגל הקרוב ביותר למשפחת נתניהו.

אבל למרות שחוקרי המשטרה דפקו היום בפעם העשירית מאז תחילת השנה שעברה על דלת ביתו של נתניהו ברחוב בלפור בירושלים, הפוליטיקאים מהליכוד ממשיכים לסרב להתרגש ממצבו הפלילי ההולך ומסתבך של ראש ממשלת ישראל. לאחד מהם קוראים יולי אדלשטיין והוא משמש בתפקיד ממלכתי במיוחד – יו"ר הרשות המחוקקת של מדינת ישראל. אדלשטיין, שהחליט לפרגן לציבור גם את פרשנותו לענייני משפט, לא רואה שום פסול בנבחר ציבור, ועוד ראש ממשלה, שמודה ומורשע בעבירות אבל ממשיך בתפקידו כרגיל. "אני לא מבין למה הוא צריך להתפטר", אמר אדלשטיין, אם פרשות השחיתות של נתניהו יסתיימו בהודאה במסגרת עסקת טיעון. זאת אומרת – יו"ר הכנסת אומר בפה מלא שלדעתו, אין שום בעיה בכך שנבחר ציבור שהודה בעבירות שחיתות ימשיך בתפקידו.

בכך הצטרף יו"ר הכנסת למקהלה העליזה של חברי הליכוד שעושה הכל כדי לגרום לציבור להאמין שהם בכלל לא מתרגשים מגל ההאשמות שמכה בראש המפלגה. התרגולת מוכרת: בכל פעם שהחשדות מתגברים, בכל פעם שרשויות אכיפת החוק עוברות עוד משוכה בתיקי נתניהו, הסניגורים מטעם עצמם בליכוד מכינים את השטח ומסבירים שגם אחרי ההמלצות, גם אחרי גיוס עדי המדינה, גם אחרי הדיבורים על כתב אישום, עדיין אין כלום ולא יהיה כלום. "שוחד זה לא פשע חמור", אמרה זה מכבר חברת הוועדה למינוי שופטים, ח"כ נורית קורן מהליכוד, ולאחרונה הצטרף אליה עוד משפטן מדופלם, ח"כ אמיר אוחנה, שטען כי "לכתב אישום אין שום ערך בפני עצמו", בהתייחס לכתב האישום שהוגש נגד שרה נתניהו. היום התברר שלא רק ח"כים זוטרים מירכתי הרשימה הופכים לטייסת כיבוי לעת מצוא בכל פעם שפרשות השחיתות של משפחת נתניהו מאיימות לשרוף הכל – כשצריך, גם יו"ר הכנסת בכבודו ובעצמו יכול להפוך למטף כיבוי.

וכך, צעד אחר צעד, משדרים נבחרי הציבור מהליכוד ובראשם נתניהו לכלל הפקידים, ראשי הראשויות ולציבור כולו: שחיתות זה לא סיפור גדול, תרגישו חופשי לקחת כמה שתרצו. כי אם לראש הממשלה מותר – למה שלכם יהיה אסור?

לקריאה נוספת על חקירת נתניהו היום: https://bit.ly/2uf7nJ4

לקריאה נוספת על דברי יולי אדלשטיין: https://bit.ly/2u8HBag