מפלגת האחים היהודים


לרגל חודש הגאווה ורגע אחרי שהמדינה סערה במאבק סביב אופי המרחב הציבורי והפרדה מגדרית בתל אביב, ושאלות קשות על כיבוד אמונות דתיות מול שמירה על שוויון טורדות את הציבור, עלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) על פתרון מבריק: רוצים להפריד בין גברים לנשים? לסרב לשרת הומואים, מזרחים, אתיופים, אשכנזים או כל אדם אחר? אין בעיה! כל מה שצריך לעשות הוא להגיד שהדבר נוגד את אמונתכם הדתית ואתם מסודרים.

כיום החוק קובע באופן פשוט: אסורה אפליה בין אזרחים במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים. לבעל מסעדה אסור לפי החוק לגרש זוג להט"בים ממסעדתו ככה סתם. אבל לח"כ סמוטריץ' חיים בשיווין וכיבוד הזולת זאת מציאות שהוא לא יכול לחיות איתה, אז בא לשנות – כל אחד יוכל להפלות לרעה אנשים בבית העסק שלו כל עוד הוא יקפיד להכריז – זה בהתאם לאמונה הדתית שלי, ובא לציון גואל.

אל חשש, שסמוטריץ' יודע שהחוק לא יגרום לכך שדווקא הוא, משפחתו או חבריו ייפגעו. הוא דאג שבעל מסעדה לא יוכל לטעון למשל, שאמונתו הדתית מונעת ממנו לשרת אנשים ששם המשפחה שלהם מתחיל באות ס', או שהוא חושש שיתר הסועדים יחושו נפגעים בגלל נוכחותו של אדם עם זקן וכיפה במסעדה.

"המושג 'אמונה דתית' לא יכול להיות משהו כזה שכל אחד יגיד עכשיו 'שמע, אני לא בא לי טוב אנשים עם כיפה'," הסביר הח"כ סמוטריץ' אתמול בראשון לרדיו 103. מהי מבחינתו של סמוטריץ' "אמונה דתית"? אמונה יהודית אורתודוקסית, כמובן – ורצוי שזו תהיה היהדות המשיחית של סמוטריץ' וחבריו שתקבע מתי מותר להפלות ומתי אסור. 

"היתרון הגדול שלי הוא שאני נאחז ביהדות, שהיא מסורת של אלפי אלפי אלפי שנים", הסביר סמוטריץ' למה הוא רוצה להחזיר את כולנו אלפי שנים אחורה לימים שהייתה עבדות, לנשים לא היו זכויות וסקילה היה עניין יומיומי. "במושג 'נוגד את אמונתו' צריך להיות איזה קומון סנס הגיוני", הוסיף חבר הכנסת, שכידוע אמונתו, שכוללת שנאה של בעלי נטיות אחרות מאלה שלו, פולחן של אדמה ורצון להקים בית מקדש, לכבוש ולישב את ירדן ביהודים ולהבעיר את המזרח התיכון, היא שיא הקומון סנס.

בסופו של יום, לא כיבוד אמונה ולא יהדות עומדים מאחורי הניסיון של סמוטריץ' להעביר את החוק לעידוד אפליה. רק שנאה, שובינזם והומופוביה רגילים "אם תעודדו משפחות חד-מיניות תהרסו את החברה", הוא תקף את המבקרים, ואז התברר מה באמת מעניין אותו ובמי הוא והחוק שלו באים לפגוע. 

מי היה מאמין. 

-------

לקריאה נוספת על הצעת החוק של סמוטריץ': https://bit.ly/2Njkf9M

לשמיעת הראיון עם בצלאל סמוטריץ' ברדיו: https://bit.ly/2MJNW2J