פערים בתפיסת המציאות


"זהו תור הזהב של ישראל. ישראל נמצאת בתנופה מדינית וכלכלית חסרת תקדים", התרברב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בכנסת באוקטובר 2017. "ישראל עשתה שיפור עצום וזינקה לצמרת רשימת מדינות ה-OECD מבחינת שיעורי הצמיחה", התגאה שר האוצר משה כחלון בתחילת 2017 והוסיף כי "מה שחשוב באמת מבחינתנו הוא שהצמיחה מחלחלת אל השכבות החלשות". אלא שבין ההצהרות הבומבסטיות לסיפור השלם והמציאות בשטח, שוב מתגלה פער רחב במיוחד.

דו"ח התעסוקה השנתי של ה-OECD, שפורסם אתמול, מראה כי ישראל היא המדינה עם הפערים הכלכליים הגבוהים ביותר מבין מדינות הארגון – יותר ממדינות כמו קוסטה ריקה, קולומביה, דרום קוריאה וצ'ילה. בקיצור, ישראל אולי צומחת, אבל הכסף מהצמיחה הזאת מגיע לאלה שכבר יש להם כסף. העשירים מתעשרים יותר ויותר, בעוד שאלה שידם אינה משגת ומתקשים לסגור את החודש – נותרים מאחור.

עובד ישראלי מהעשירון העליון מרוויח פי 7.22 (!) מעובד ישראלי מהעשירון התשיעי (אחד לפני אחרון). בכך עקפנו את ארצות הברית, ארץ הפערים הבלתי נגמרים, שם עובדי העשירון העליון מרוויחים פי 5.05 מהעובדים בעשירון הלפני אחרון. הממוצע במדינות הארגון הוא פי 3.42, פחות מחצי מהפער בישראל.

הנתונים המדאיגים מצטרפים למסקנות אחרות שעלו בחודשים האחרונים מתוך מחקרים על כלכלת ישראל: ה-OECD פרסם לפני מספר חודשים ביקורת נוקבת על מערכת החינוך בישראל שמנציחה את הפערים, על מצב התשתיות הירוד, על מחירי הדיור שרק עולים ועולים ועל אי-השיוויון המתרחב. הביטוח הלאומי מצא בשנה שעברה שישראל היא עדיין המדינה שבה שיעור העוני הוא הגבוה ביותר בקרב מדינות ה-OECD, כאשר שיעור העובדים העניים גבוה מאוד גם הוא. גם מערכת הרווחה הישראלית לא מצליחה להתמודד עם המאבק בעוני הקשה, ודאי ביחס לשאר מדינות הארגון.

ובזמן שהפערים בין עשירים לעניים בישראל ממשיכים לצמוח, כך צומח גם הפער בין המציאות בשטח לבין מה שאומרת ממשלת נתניהו המנותקת: הרי שר האוצר כחלון ממשיך להיות מבסוט מהצמיחה - למרות שבפועל רוב אזרחי ישראל לא נהנים ממנה; נתניהו ממשיך לספר על מצב מצוין... רק בניכוי הערבים והחרדים; ובצלאל סמוטריץ' ממשיך ומסרב להאמין שבישראל אחד מכל שלושה ילדים עני, בגלל שיש לו חמישה ילדים ושניים מהם לא עניים. ומי שנמצא בצד הלא נכון של פערי השכר הענקיים? בשביל אלה ביבי כבר המציא כינוי מיוחד, באותו נאום באוקטובר 2017 שבו התגאה בתור הזהב הכלכלי של ישראל – אלה החמוצים - אלה שמעזים להתלונן.

----

לקריאה נוספת על נתוני הדו"ח:https://bit.ly/2KwFFmc

לקריאה על דו"ח ה-OECD על כלכלת ישראל:https://bit.ly/2p3ClCc

לקריאה על נתוני העובדים העניים בישראל: https://bit.ly/2z9Dcss