כולם רואים טוב מאוד - למי נותנים יותר כבוד


"שכל ההורים יקומו ויצאו מהכנסת כי פה לא שומעים אותנו" - כך זעקה אם לילד עם צרכים מיוחדים אתמול בבוקר, בדיון בוועדת החינוך בו הוצאו 11 הורים ופעילים חברתיים מהישיבה, לאחר שניסו להסביר לחברי הכנסת את הבעייתיות הקשה ברפורמה שמקדם משרד החינוך לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים,רפורמה שתשפיע ישירות על ילדיהם. אבל כנראה שעמדתם של ההורים לא מספיק חשובה או ראויה להתייחסות.

ההורים, שהתנגדו לשינויים שמקדם משרד החינוך, ניסו לספר לחברי הוועדה על חיי הילדים שלהם והאופן בו תשפיע הרפורמה הזו על חייהם, אך נתקלו בזלזול, לעג וחוסר הקשבה משווע. השיא הגיע כשאותם הורים, הנאבקים למען חינוך מיטבי לילדיהם בעלי הצרכים המיוחדים, כונו "אנרכיסטים" בידי יו"ר הוועדה, יעקב מרגי מש"ס. הח"כים מהקואליציה מיהרו לצאת מהדיון לאחר שאישרו את הרפורמה, שחלילה לא יישירו מבט אל ההורים המושפלים והמובסים. נציג משרד החינוך טען הבוקר ברדיו כי ההורים האלו סתם מפיצים קמפיין שקרי. שיגידו תודה, לפחות הוא לא קרא להם בוגדים.

הדיון בוועדה, שהיה טעון וכואב עסק, כאמור, באישור הרפורמה של משרד החינוך שאמורה לשלב ילדים עם צרכים מיוחדים, כביכול, בחינוך הרגיל, כפי שממליצים מומחים כהכנה להשתלבותם בחברה בעתיד. אך למעשה, טוענים ההורים, המהלך של משרד החינוך יצור מצב הפוך, בו רבים ממאות אלפי התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים יוסללו למסגרות נפרדות של החינוך המיוחד, שכבר עתה קורסות תחת העומס, ורק מי שיכול להרשות זאת לעצמו יוכל לשלב את ילדיו בחינוך הרגיל.

למה? בגלל שהתקצוב לילדים עם צרכים מיוחדים בחינוך הנפרד כפול מזה המגיע לילדים עם צרכים המיוחדים המשולבים בחינוך הרגיל. כלומר, מי שירצה לשלב את ילדו בחינוך הרגיל יצטרך להשלים מכיסו תשלומים כדי להשוות את התנאים שיש בחינוך הנפרד מבחינת הטיפולים והליווי, השירותים ואף שעות הלימוד וההזנה. כך יווצר מצב שרק להורים שיש כסף לשלם באופן פרטי על כל אלה, יתאפשר לתת לילדיהם הזדמנות אמיתית בחינוך הרגיל. רוב התקציב של משרד החינוך במסגרת הרפורמה הולך למנגנון פיקוח, במקום שהכסף יגיע לטיפול בתלמידים לפי צרכיהם.

ההורים המודאגים ניסו להסביר זאת לחברי הכנסת, בעודם מנסים להראות להם את תמונות ילדיהם ולפרט מדוע התכנית עלולה להרוס את עתידם. אך הם נתקלו, כאמור, בחומה בצורה וביחס משפיל. חברי הקואליציה הצביעו בתיאום בעד ההצעה – דחו עשרות התנגדויות של חברי האופוזיציה בזו אחר זו – ונעלמו מהמקום במהירות. הגדיל לעשות ח"כ מיקי זוהר שהודה כי לא נכח ברוב הדיונים בנושא ואינו בקיא בו – אך הצביע בעד הרפורמה, עם יתר חבריו בלי לדעת על מה הוא מצביע.

אל תטעו: ההתנהלות המבישה של חברי הכנסת ואנשי משרד החינוך כלפי הורים לילדים הזקוקים לעזרתם יותר מכל, אינה חד פעמית. לדברי ההורים והפעילים כבר שנה שהם מנסים לקבוע פגישה עם אנשי משרד החינוך ללא תוצאות. הרפורמה הבעייתית נקבעת מעל לראשם וללא התייחסות לצרכים שלהם. בדיונים הקודמים בנושא, כבר קבע יו"ר וועדת החינוך כי התנגדות ההורים היא "עסקנות פוליטית", ונציג משרד החינוך כמובן קראו לה קמפיין של שקרים. למה שהורים לילדים עם מוגבלויות יעזבו את עבודתם ויצאו סתם למאבק וקמפיין שקרי ועסקני יום אחד נגד משרד החינוך? לא ברור. אבל ככה החליטו במשרד החינוך.

-----

ממש באותו היום, מספר שעות לאחר מכן ובמרחק של פחות משלושה ק"מ מהכנסת, התקיים טקס רשמי של משרד החינוך, "כנס ערכי המשפחה היהודית ב-2018, על חינוך למיניות בריאה, צניעות, פמיניזם, ערכים וציונות" עבור זרם החינוך הממלכתי-דתי בבנייני האומה בירושלים. הכנס התקיים בנוכחות שר החינוך נפתלי בנט. שם התקבל, בכבוד מלכים ובאופן שונה לחלוטין מהורי הילדים עם הצרכים המיוחדים, אדם בשם משה זר: אב שכול, סוחר קרקעות בהתנחלויות בהווה וחבר במחתרת היהודית בעבר, שהודה והורשע בהטמנת מטען חבלה ב-1980 ובחברות בארגון טרור. לא ברור מטעם מי בדיוק הוזמן עבריין מורשע עם עבר כזה לדבר בכנס על ערכי משפחה וציונות מול מאות מורים, אך מעבר לכך - המסר שהיה לו להעביר למחנכים הוא שבניית בית בישראל זה "כאילו חיסלת מאה ערבים" והקמת יישוב היא "כאילו חיסלת עשרת אלפים גויים".

אם חשבתם שהקהל יהיה מזועזע מדברים כאלו שנאמרים על בימת הכנסת או ששר החינוך מיד יעזוב את המקום במחאה על הדברים, תחשבו שוב. התגובה בקהל הייתה מחיאות כפיים מהדהדות. מר זר לא הורד מהבמה, חס וחלילה, או הוקע בידי בנט ואנשי המשרד במקום. אחרי הכל, הוא לא אנרכיסט המפיץ שקרים כמו ההורים של ילדי החינוך המיוחד, הוא רק מחבל מורשע שמציע לחסל ערבים. שר החינוך, שבמערכת החינוך שלו לומדים 20% תלמידים ערבים, ישב בקהל, הקשיב ומחא כפיים, רק מאוחר יותר לאחר שאלות עיתונאים אנשי משרד החינוך הואיל בטובם לגנות את הדברים.

אגב, עוד אורח כבוד בכנס היה הרב אלי סדן, ראש המכינה בעלי, אדם שמלמד כי השואה התרחשה בגלל גילוי עריות ואי שמירת מצוות של יהודים חילונים, שהצהיר שזה פשע לחנך אישה להיות עצמאית ובלתי תלויה בבעלה וקורא להומוסקסואליות "מחלה" בשיעורים מול תלמידיו. עוד נציג מכובד בסדר הכיבודים של משרד החינוך, שממשיך ליהנות מתקציב של 10 מיליון ש"ח בשנה מהמדינה – ולהפיץ את דבריו ללא כל בירור או עונש.

מה שברור כבדולח מהיממה הזאת הוא את מי ממסד החינוך בראשות בנט מכבד, למי הוא נותן יחס מועדף – חבר המחתרת יהודית ואדם שהורשע בטרור, ועל מי הוא שם פס ולא מעיף לעברו מבט – נציגי הורים של אלפי ילדים עם צרכים מיוחדים, שחייהם וחיי ילדיהם ישתנו ללא היכר כתוצאה מהרפורמה שהחליטו להעביר מהרגע להרגע, בלי להתייעץ איתם או לשתף אותם.

-----

להרחבה על דברי משה זר בכנס משרד החינוך אמש: https://goo.gl/YUaAB5

לפרטים נוספים על הדיון בכנסת אתמול ומאבקם של ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים להשמיע את קולם: https://goo.gl/UKG4YX https://goo.gl/EHytBD

להאזנה לדיון בנושא – ולדברי נציג משרד החינוך על הקמפיין ה"שקרי" של ההורים – בתכנית סדר יום של קרן נויבך בכאן ב': https://goo.gl/4onN7Z

לניתוח של הצעת החוק במרכז אדוה: https://goo.gl/9DYcr9