מי שמאמין לא מתגייס


"חילוני וחרדי שמסרבים לשרת כנדרש בחוק, חייבים להתייצב בפני אותה סנקציה ללא כל אבחנה ביניהם" ו"לא ייתכן חוק אפקטיבי ללא אכיפה אפקטיבית". את הדברים הללו לא אמרו חברי כנסת מהמחנה הציוני או ממרצ, אלא לא אחר מחבר הכנסת צחי הנגבי ממפלגת הליכוד, לפני חמש שנים בלבד. לעומת זאת, מפלגתו ויתר חברי הקואליציה כיום לא ממש מתעניינים במונחים כמו שוויון בנטל, אלא יותר חשוב להם לשמור על כסאם ועל הקואליציה במקומה – ולרצות את החרדים.

היום אישרה ממשלת ישראל את הצעת מתווה הגיוס שגובש במשרד הביטחון תחת שרביטו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שאוהב לצייר את עצמו כנאבק בכפייה דתית וחוסר שוויון בין חילוניים ודתיים. המתווה, שיש המכנים אותו מתווה "במשקל נוצה" שלא עומד במבחן השוויון שקבע בג"ץ, רחוק מאוד מלהבטיח איזשהו שוויון אמיתי בנטל, והוא רק ישמר את המצב הקיים והמפלה. אגב, באורח פלא דווקא מי שרכב לפני כמה שנים על גל השוויון בנטל, ח"כ יאיר לפיד, החליט שהפעם, בניגוד לכמה מחברי מפלגתו, הוא תומך בחוק החדש.

את הפערים הבלתי נתפסים שהפוליטיקאים שלנו החליטו לשמר במסגרת המתווה הנוכחי שאושר כדי לשמור על שקט תעשייתי מצד חברי הכנסת של המפלגות החרדיות, אפשר לראות בהשוואה קלה בין מה מצופה מבחור חילוני בן 18 מרמת גן, למשל - נקרא לו עומר, ובחור בן 18 חרדי באותו הגיל מהעיר בני ברק השכנה, שבאו נקרא לו עמרם:

מי אמור להתגייס: כשמדובר בעומר בן ה- 18 החילוני השאלה פשוטה- אתה בריא? יופי, תעלה על מדים ונשק - ויאללה לטירונות. 

לעומת זאת, כאשר בן ה-18 הוא עמרם החרדי בא החוק ושואל - האם למדת יותר משנתיים בישיבה חרדית? אם התשובה היא כן, אז לעמרם שיחק המזל והוא ימצא את עצמו במסלול ההקלות, אפילו אם הוא כבר עזב את הישיבה.

מתי מתגייסים: כשעומר החילוני יגיע לגיל 18 אין בכלל שאלה, הוא ייאלץ להיפרד מהחברים והמשפחה, לשים את החיים שלו בהמתנה לכמה שנים ולהצטרף לצבא.

חברו עמרם החרדי, לעומת זאת, יוכל לבחור, האם מתאים לו להתגייס עכשיו עכשיו בגיל 18 או שאולי נוח לו יותר לדחות את השירות בכמה שנים עד גיל 24, להתפתח בינתיים, להתחתן ולהקים משפחה – ובעקבות זאת לקבל הקלות בשירות המאוחר יותר וכמובן יותר כסף בזמן השירות.

תגמול מהמדינה: עומר וחבריו החילונים ירוויחו בזמן השירות משכורת שתנוע בין מאות שקלים בודדים ל-2,000 שקלים לכל היותר - אם ישרתו כלוחמים באזור סיכון. תומכי לחימה למשל מרוויחים כ-1,176 ש"ח בחודש, וחיילים בעורף משתכרים 810 שקלים.

עמרם החרדי וחבריו שבחרו להתגייס בגיל מאוחר יותר, כאמור – כבר בעלי משפחה, ולפיכך צפויים לקבל משכורת גדולה פי כמה – שתגיע עד לכדי 6,000 שקלים בחודש. גם אם הוא משרת קרוב לבית בתפקיד עורפי. 

אמנם הוועדה שגיבשה את המתווה ציינה שכדאי לשקול הטבות לכלל המשרתים ולא רק לחרדים – אבל זאת רק המלצה, את זה הוועדה לא חייבה במסגרת החוק.

העריקה ועונשה: לפי חוק שירות הביטחון, עומר וכל בחור חילוני בריא שהגיע לגיל 18 צריך להתגייס. אין שאלות. ואם לא יעשה את זה ייחשב לעורק, תוצא פקודה לכליאתו ואז הוא יעמוד לדין ומשם ילך לכלא.

עמרם לעומתו, לפי המתווה החדש – אין לו מה לחשוש מהכלא. לחרדים לא יהיו סנקציות פליליות על מי שמשתמט – רק לאחר כמה שנים, אולי תהיה סנקציה, כלכלית בלבד, בתקצוב הישיבה בה הוא לומד. כן כן, העונש, אם יינתן בכלל, מתייחס למוסדות לימוד ולא ליחידים. העונשים, אם יינתנו, יגיעו רק בעוד שנתיים החל משנת 2020. למה? כדי לאפשר "הסתגלות" למעבר הקשה, למרות שכבר לפני 16 שנה, משנת 2002 וחקיקת חוק טל החלה תקופת ההסתגלות, אבל כנראה שצריך עוד שנה-שנתיים להסתגלות הזאת. 

בקיצור, לחוק שעבר היום בממשלה אפשר לקרוא בהרבה שמות - חוק ההקלות לנוער החרדי, חוק החמורים החילונים או אולי החוק למען שלמות הקואליציה של ביבי, אבל כאשר הפערים כל כך ברורים וכאשר הקומבינה הפוליטית של מגזר אחד המקורב לצלחת זועקת לשמיים - השם האחרון שאפשר להדביק לחוק הזה הוא החוק לשוויון בנטל. 

להרחבה על מתווה הגיוס שאישרה היום הממשלה: https://goo.gl/znjCr2 https://goo.gl/KCm2Fp