רשימת הקניות של חצר המלכות


6,000 דולר חשבון מיני בר במלון יוקרה במוסקבה ליומיים - על חשבוננו. 8,000 שקלים בחודש על סידורי פרחים - על חשבוננו. 3,500 שקלים בחודש על איפור ועיצוב שיער - גם זה על חשבוננו. לא, זה לא חשבון ההוצאות של שיח' סעודי כלשהו או של דונלד טראמפ, אלו הן רק חלק מהדוגמאות להוצאות משפחת ראש הממשלה במדינה, שבה חצי מהשכירים משתכרים פחות מ-7,000 שקלים וצריכים, איכשהו, לסגור עם זה את החודש.

בימים האחרונים קיבלנו שוב הצצה אל אורח החיים הבזבזני והנהנתני של ראש הממשלה ורעייתו, בני הזוג נתניהו, דרך פרסומים של חברת החדשות מחקירתו של עד המדינה ויועץ התקשורת של בני הזוג נתניהו עד לא מזמן, ניר חפץ. כך נחשפנו לעובדה, למשל, שביומיים בלבד הוציאו בני הזוג 6,000 דולר מכספנו על מיני-בר בחדר מלון יוקרה בו שהו במוסקבה ב-2010. גם דבריה של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שנחשפו לאחרונה סיפקו עדויות על הדרישות החוזרות ונשנות לאשר עוד ועוד הוצאות גבוהות וחריגות מצד משפחת רה"מ תחת אווירה של הפחדה ואיומים.

אורח החיים הנהנתי והקיצוני הזה רחוק שנות אור ומנותק לחלוטין ממצבם של מרבית הישראלים, שנאבקים ביוקר מחייה הולך וגדל, מתמודדים עם משכורות שאט-אט נשחקות ומשלמים את המיסים שאיתם משפחת ראש הממשלה חוגגת בהוצאות ביזאריות במיוחד. הנה לפניכם רשימה חלקית בלבד של כמה מההוצאות המנופחות והמשוגעות של משפחת נתניהו ששברה את כל שיאי ההוצאות של ראשי ממשלה קודמים (כן, גם את של שמעון פרס, שיש מי שתמיד אוהבים לתרץ את הוצאות נתניהו בהשוואה להוצאות מסיבת יום ההולדת של הנשיא המנוח, שהגיעו מתרומות ולא מקופת המדינה).

* ניקיון המעונות – בזמן שעובדות ניקיון בישראל משתכרות לרוב שכר מינימום (העומד על 5,300 ש"ח בחודש), לפי דו"ח מבקר המדינה, בין 2009 ל-2013 הוציאו במשפחת נתניהו מכספינו בממוצע 75 אלף שקלים (!) כל חודש על ניקיון המעון בירושלים והמעון הפרטי בקיסריה. 

* איפור ושיער – הוצאות האיפור ועיצוב השיער של ביבי נתניהו עמדו בשנים 2010-2011 על כ-6,900 שקל לחודש בממוצע. רק לאיפור ושיער. מדובר בסכום שהוא כמעט כפול (פי 1.8), מקצבת נכה ממוצעת בישראל לחודש (3,700 שקלים).

* סידורי פרחים – במהלך 2012 שילמה המדינה על סידורי פרחים בבית משפחת נתניהו סכום של 95,974 שקלים – כלומר כ-8,000 ש"ח בחודש. במקרה זהו גם הסכום שרופא בבית חולים ציבורי בישראל עם חמש שנות ניסיון מרוויח במשרה מלאה, במקרה הטוב – 8,000 ש"ח בחודש לכל היותר. נקווה שנשאר לרופא גם קצת כסף לפרחים.

* מים – ישראל אולי מתייבשת, אבל למשפחת ראש הממשלה זה ממש לא הפריע להוציא מעל ל-80,000 שקלים (מכספי המיסים כמובן) על חשבון המים בווילה הפרטית בקיסריה לאורך שנת 2012. 6,500 ש"ח חשבון מים בחודש, בבית שבני הזוג אפילו לא נמצאים בו רוב הזמן. זהו סכום הגבוה פי ארבעה מקצבת זקנה ממוצעת (1,622 ש"ח בחודש).

* מיטת קווין סייז במטוס – ב-2013 דרשו בני הזוג נתניהו שבטיסה בת חמש שעות ללונדון יעקרו הכסאות במטוס ותותקן במקומם מיטה זוגית לשימושם. המיטה האווירית עלתה לאזרחי ישראל כ-500 אלף שקלים (או 100 אלף ש"ח לשעת שינה). לשם השוואה, תמיכת המדינה בבית הספר היחידי בדרום הארץ לאמנות במכללת ספיר בגובה 150 אלף ש"ח בשנה הופסקה לאחרונה מטעמי חוסר תקציב.

* גלידה פיסטוק – כמו רבים מאיתנו, גם ביבי אוהב לפעמים ללקק גלידה. שלא כמו רבים מאיתנו, נתניהו ואישתו קנו גלידה בסכום של 10,000 ש"ח בשנה . כלומר – 833 שקל לחודש רק על גלידה על חשבוננו. לשם השוואה זה קצת יותר ממשכורת הממוצעת של חיילים עורפיים (810 שקלים).

* נרות ריחניים – לא ברור איזה ריח קיצוני ניסו להסתיר בני הזוג נתניהו בשנת 2012 בביתם, אבל החשבון הסופי עמד על 6,000 ש"ח בשנה רק לנרות ריחניים.

* מזוזות – נדמה שבשנת 2012 היה מי שהחליט שהמזוזות בבית ראש הממשלה לא מספיק מפוארות (או אולי תקניות), ולכן לא הייתה ברירה אלא להוציא 9,500 שקלים על קניית מזוזות חדשות לאורך השנה.

* תחתיות – מי מאיתנו לא אוהב לפנק את עצמו ואת משפחתו בסט תחתיות חדש לחג? ובכן, מסתבר שגם בני הזוג נתניהו אוהבים, רק שטעמם המפואר עלה למדינה 3,000 שקלים לסט תחתיות לכוסות. הם קנו, אנחנו שילמנו.

עכשיו נשאר לכם להחליט - האם לדעתכם לראש ממשלה ומשפחתו מותר לבזבז כספי ציבור כראות עיניהם, ללא שום התחשבות או חוש מידה, ולחיות כמו בבית מלוכה? האין הדבר מראה על ניתוק מוחלט של ראש הממשלה ומשפחתו ממה שקורה מסביב במדינה? או שגם אתם, בדומה לנו, חושבים שנבחר ציבור, שקובע החלטות כלכליות שמשפיעות על כולנו וחי על חשבון משלם המיסים, צריך לחיות מעט יותר בצניעות ועם קשר למציאות שמתחוללת סביבו?

לקריאת דו"ח מבקר המדינה מ-2015 על הוצאות מעון רה"מ:https://goo.gl/wJXq6y

להרחבה על ההוצאות בבתי משפחת נתניהו ב-2012:https://goo.gl/g8zXMZ https://goo.gl/S6gVek

להרחבה על הקלטות ניר חפץ, הוצאות המיני-בר ודברי היועמ"שית של משרד רה"מ: https://goo.gl/jjMHmJ