עוד אישה שביבי מפחד ממנהמה קורה כשראש ממשלה, שבכל מערכת בחירות מספר לציבור כמה הוא חזק ואמיץ מול ארגוני טרור, מוצא את עצמו משותק ומבוהל מתגובות של טוקבקיסטים ופעילי ימין תמהוניים? ובכן, תשאלו את תושבי דרום תל אביב ומבקשי המקלט שנתקעו ביחד, כי לביבי יש בעיית פחד.

אם עקבתם אחרי החדשות בתקופה האחרונה, ודאי שמעתם את השם שפי פז בכל פעם שהזכירו את תושבי דרום ת"א. פעילת הימין פז הוכתרה כמייצגת הרשמית של מחאת תושבי דרום תל אביב לגירוש מבקשי המקלט, ובכך הפכה לגורם המכריע בהחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לזגזג בפעם המי יודע כמה ולסגת מהמתווה שהושג עם האו"ם לפני כחודשיים – על אף שנתניהו, שר הפנים אריה דרעי ובכירים נוספים ציינו שמדובר במתווה הטוב ביותר לנושא שהובא לשולחן עד כה.

שפי פז ממשיכה להיות דמות מרכזית שבכירים עולים אליה לרגל לקבל עצה בנושא כה מהותי לחברה הישראלית – זאת למרות שפז למעשה אינה מייצגת אף אחד מלבד עצמה. השבוע פורסם בערוץ 10 שבכירים ברשות האוכלוסין וההגירה נפגשו לא מזמן עם קבוצת פעילי ימין מת"א בראשות שפי פז, והציגו בפניהם מתווה לפתרון בעיית מבקשי המקלט שהוסכם על ידי ממשלת ישראל והאו"ם, הכולל את הוצאת מבקשי המקלט מדרום ת"א וצמצום פרק הזמן להוצאתם מישראל לכדי תקופה של חצי שנה עד שנה. אבל לשפי פז יש כנראה שאיפות ואינטרסים אחרים.

המתווה שהוצג בפני הגברת פז לא רק כלל את העברתם של יותר מבקשי מקלט למדינות מערביות בפרק זמן קצר יותר: לפי פרסום בהארץ מאמש, בכירי רשות האוכלוסין אף הציעו כי מבקשי מקלט בישראל יוכלו לקבל מעמד של תושבים ארעיים אם יעזבו את אזור תל אביב. לפי הדיווחים, גם לכך התנגדו הפעילים. לפי דבריה של שפי פז, מדובר ב"שיפורים מעטים וקוסמטיים". ואם שפי החליטה – סימן שצריך לעצור הכל, להשאיר את כל אוכלוסיית מבקשי המקלט בדרום ת"א ולהמשיך לבכות שאין פתרון. מצטערים, שפי החליטה.

אלה הם פני הדברים: ההחלטה בנוגע לעתידם של עשרת אלפי בני אדם, שללא ספק תשפיע על עתידה ופניה של החברה הישראלית, מובאת לפתחה של אישה שאינה מייצגת אדם מלבד עצמה: היא אינה נבחרת ציבור ואינה נושאת בשום תפקיד רשמי, אישה שבפועל אפילו כפעילת מחאה לא מצליחה לגייס המונים להפגנות שלה, נכשלה בניסיונה להיבחר למועצת העיר ת"א, ואפילו הנציגים שבהם תמכה וקידמה בבחירות לוועד השכונה המקומית שלה בנווה שאנן הפסידו למחנה היריב. כלומר – גם בדרום ת"א עצמה, שאותה היא מתיימרת לייצג, רוב התושבים לא תומכים בה. השורה התחתונה היא פשוטה: שפי פז היא לא נציגה רשמית בשום אופן של תושבי דרום תל אביב.

על אף זאת, בסביבת ראש הממשלה החליטו להמליך אותה לסמכות הראשית בנוגע למצב דרום תל אביב, שעל פיה יישק דבר. למה? ככה. 

אגב, בדיון של ועדת הפנים שנערך ביום שני בכנסת, ניתן היה לראות בבירור מי מייצג בעיני המדינה את דרום תל אביב: כאשר שולה קשת, תושבת דרום ת"א שדווקא כן נבחרה לוועד השכונה בנווה שאנן, ניסתה להביע את עמדתה כנגד גירוש מבקשי המקלט מדרום תל אביב כמי שחיה ופועלת בשכונה כל חייה, היא הוצאה מהדיון על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (הליכוד), בעוד שפעילת הימין שפי פז המשיכה לשבת, מתקשה להסתיר את ההבעה המרוצה מהפנים.

זה לא חדש שבנימין נתניהו מקבל החלטות לפי אינטרסים פוליטיים צרים ופועל תחת לחץ וחשש לאבד מצביעים. אבל הסיטואציה הנוכחית הופכת לפארסה של ממש כאשר הסכמים בינלאומים שישראל חתומה עליהם מותנים באישורה של אישה אחת חסרת כל תפקיד או מעמד ציבורי, רק משום שביבי מפחד ממנה.

ובינתיים, מדינת ישראל צריכה להתיישר לפי עמדתה של חבורה זעירה וקיצונית למדי בראשות שפי פז, אישה שלא נבחרה לשום תפקיד, שעולה חשש קל כי בין שיקוליה ניתן למצוא מידה מסויימת של גזענות או אולי רצון לקידום עצמי ולא, חלילה, שאיפה כנה ואמיתית למצוא פתרונות למצב שנוצר או לשפר את מצבה של דרום תל אביב – אישה שברגע אחד דחתה הצעה להשקעה כלכלית של מאות מליוני שקלים בחיזוק דרום ת"א במסגרת המתווה הקודם שהושג. 

למול הסיטואציה המוזרה הזאת אי אפשר שלא לשאול את עצמנו: כיצד הגענו למצב שראש ממשלת ישראל מקבל החלטות לאומיות לפי תגובותיהם של הטוקבקיסטים הרועשים ביותר, ולא לפי עצת מומחים וטובת המדינה ואזרחיה?

לפרטים נוספים על המתווה המחודש שהוצע לפעילי הגירוש בחדשות 10: https://goo.gl/5z6MMU ובהארץ:https://goo.gl/Wje7FD

לצפייה בקטע מוועדת הפנים של הכנסת: https://goo.gl/F5GHt4