מגש הכסף


2010: נתניהו מבטיח שהתמלוגים מרווחי הגז ישמשו להקמת קרן למען מערכת החינוך הישראלית. 2012: נתניהו מעביר את רווחי הקרן בחזרה לטייקונים - ומממן להם מערך הגנה ימית בעלות של מיליארדים. ומי בתפקיד המאבטחים? תאמינו או לא - חיילי צה"ל

• "התגליות הנוכחיות של מצבורי הגז הטבעי בים שייכות לעם ישראל, וחשוב ביותר שעם ישראל ייהנה מהן" – בנימין נתניהו, 10 ביוני 2012

• "בכוונתנו להקים קרן לעתיד ישראל מפירות התקבולים, אשר תוקדש לחינוך, חינוך, חינוך, ועוד דבר - ביטחון" – בנימין נתניהו, 18 ינואר 2011

ערב אישור מסקנות ועדת ששינסקי, שעסקה במיסוי רווחי הגז הטבעי, התגאה נתניהו מעל כל במה כי כספי התמלוגים שתגבה המדינה מהיזמים יופנו לחיזוק השירותים החברתיים – ובראשם מערכת החינוך הישראלית.

מסקנות הוועדה נוסחו ברוח המודל הנורווגי המפורסם שקובע כי תמלוגי הגז מוזרמים לחיזוק התשתית האזרחית במדינה: חינוך, רווחה ובריאות. כך גם קובע מפורשות סעיף 53א' בחוק ששינסקי: "הממשלה תקים קרן לניהול כספים שהתקבלו מהיטל על רווחי נפט לפי חוק זה, אשר יועברו למטרות חברתיות-כלכליות".

עכשיו מתברר שכל זה היה טוב מכדי להיות אמיתי. הבוקר נודע כי המס שנגבה מטייקוני הגז ישמש למטרה אחרת לגמרי - ויחזור לידיהם בדמות מערך אבטחה משוכלל. הקטנת מספר התלמידים בכיתה? בלימת בריחת המוחות? חיזוק בתי החולים הקורסים? קבלו תיקון: ארבע ספינות טילים חדשות, כמה מזל"טים ימיים ומערך מכ"מים משוכלל. וזו רק ההתחלה.

הסכום הדרוש להקמת מערך ההגנה על משאבת המזומנים של יצחק תשובה מוערך במיליארדי שקלים, בתוספת מאות מיליונים מדי שנה על תחזוקה שוטפת. ואם זה לא מספיק, גם את מערך האבטחה על אסדות הקידוח עצמן התנדבה המדינה לממן בשיעור של מחצית מהסכום הכולל. איך הגענו למצב שבו חיילים שומרים על עסק פרטי? סעיף מימון האבטחה הוכנס לחוק ברגע האחרון, לצד הטבות ענק נוספות לטייקוני הגז, בניגוד למסקנות ששינסקי ובהוראה ישירה של ראש הממשלה נתניהו.    

חשוב להזכיר, כמו בכל דיון בנושא, שהרווחים הצפויים ליזמים עומדים על מאות מיליארדי שקלים, וכי הבקשות שלהם להקלות כאלה ואחרות נועדו בסך הכל להגדיל את הנתח שלהם. הם אפילו לא מתקרבים למצב שבו הקידוח הזה ייחשב בלתי רווחי עבורם. 

למה שהמדינה לא תאבטח את מאגרי הגז? התשובה ברורה: מדובר בעסקים פרטיים. 

אסדות הקידוח פועלות אמנם מכוח זיכיון ממשלתי – אבל הן עדיין עסק פרטי לחלוטין. ברור שיש לישראל אינטרס בשמירת ביטחונם של מאגרי הגז, אבל זה עדיין לא אומר שהיא צריכה לשלם על כך לבדה. להבדיל ממתקנים אסטרטגיים אחרים בישראל, כמו תחנות הכוח או הכור הגרעיני, האסדות הן מיזמים פרטיים. הנורמה במקומות אחרים בעולם היא שחברת הקידוח שוכרת את שירותיה של חברת אבטחה פרטית להגן לה על העסק. 

אגב, לא מזמן נתניהו החליט גם למכור 30 אחוז מזכויות הקידוח במאגר לוויתן, הגדול במאגרי הגז הישראלים, לתאגיד ענק אוסטרלי. כך שבסופו של דבר חיילי צה"ל לא רק יאבטחו עסקים פרטיים - אלא עסקים פרטיים זרים.