רודפי העפיפונים


כשנהיה בממשלה אנחנו נמוטט, נחסל, נקרקס, ננצח. רק תנו לנו את הכסא ואנחנו כבר נראה להם מה זה: ראש הממשלה ושרי הימין שלנו תמיד היו מעולים בלמכור לציבור הבטחות סרק והצהרות ריקות ובומבסטיות. אבל אחרי כמעט עשור רצוף בשלטון, התוצאות בשטח מציגות תמונה ברורה: הבטחות בלי סוף – פתרונות אין.

תושבי עוטף עזה ודאי זוכרים לראש הממשלה היטב את הצהרתו "אנחנו נמוטט את שלטון חמאס", שהעניק רגע לפני בחירות 2009 ולפני שנכנס למשרד ראש הממשלה. או אולי את אמירותיו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהצהיר שבועות לפני שהגיע לתפקידו הנוכחי כי "אם אני שר ביטחון, אני נותן לאסמעיל הנייה 48 שעות. או שאתה מחזיר את הגופות והאזרחים או שאתה מת – אתה יכול לתפוס אותי במילה". אולי הם ייזכרו באמירתו של שר האנרגיה יובל שטייניץ, כי "כל האופציות על השולחן, כולל כיבוש עזה", או של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שהציע לאחרונה לא רק לכבוש את עזה אלא גם לשלוט בה ולהקים בה התנחלויות. בדיבורים לתקשורת נציגי ממשלתנו מצהירים הצהרות בומבסטיות ומבטיחים שהם יחסלו, יכבשו, יכו וינצחו.

ומה קורה בינתיים, במציאות? קרוב לעשור לאחר עליית נתניהו לשלטון, החמאס חי ובועט והממשלה – שהתעקשה להתעלם מהתראות חוזרות ונשנות של בכירי מערכת הביטחון על הצורך לפעול לשיפור המצב ברצועה כדי למנוע הסלמה שתתפוצץ לנו בפרצוף – חסרת אונים. נתניהו וליברמן אולי טובים בהצהרות מפוצצות, אבל על אף שנותיהם בשלטון – לא נעשה דבר בשטח, אזהרות בכירי צה"ל וקריאותיהם לממשלה לשפר את המצב בעזה נופלות על אוזניים ערלות, והדרום – בינתיים – בוער.

איומים כמו עפיפונים ובלונים, מצליחים להשאיר את הממשלה במבוכה בלי פתרונות: בחודשיים האחרונים הוצתו בשדות עוטף עזה 463 שריפות על ידי עפיפונים בוערים שנשלחו מתוך הרצועה. לא פחות מ-25 אלף דונמים של שדות נשרפו, ממש כמו בשריפה הגדולה בכרמל ב-2010. הנזק לחקלאים, שאיבדו אלפי דונמים של גידולי חיטה ואבוקדו וכן ציוד חקלאי, עומד על מיליוני שקלים. ותושבי הדרום? הם בילו עוד לילה במרחבים מוגנים, אחרי שלמעלה מעשרות רקטות נורו ליישובי עוטף עזה. פתרונות לתושבי הדרום או מתן ערבות כלשהי לבטחונם האישי? זה כבר גדול על ממשלת ההצהרות.

כנראה שממש כמו במשחק הנבחרת מול ארגנטינה, אזרחי ישראל זוכים לקבל מהממשלה שלהם בעיקר הצהרות ונאומים, ופחות פתרונות או תוצאות בשטח.

לקריאה נוספת על נזקי השריפות: https://bit.ly/2I2cgu2

להרחבה על אזהרות בכירי מערכת הביטחון על הסלמה בעזה: https://goo.gl/X2AoWz