לפחות הפעם הם לא לקחו את שימרון


קיים "קושי משמעותי" בדבר העסקתו של עו"ד הראל ארנון בידי המדינה; "החשדות המיוחסים לעו"ד ארנון נוגעים לעבודתו כעורך דין". את הדברים האלה כתבה היועצת המשפטית של משרד המשפטים בנוגע לבחירת ממשלת ישראל להעסיק עו"ד פרטי החשוד בפלילים, מחובר לעד המדינה וראש הסגל לשעבר במשרד נתניהו ארי הרו ומי שבנה בית לא חוקי בהתנחלות בעצמו, דווקא במאבקה בבג"ץ על גורלו של חוק ההסדרה. הסיבה למינוי של עורך הדין ארנון? היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר לממשלה בשנה שעברה כי זהו חוק בלתי חוקתי ועל כן הוא אינו מתכוון לייצג את הממשלה בנושא זה בעתירות לבג"ץ, וכי שופטי בג"ץ עתידים לבטלו.

בפברואר אשתקד אישרה הכנסת את חוק ההסדרה. החוק מאפשר, למעשה, למתנחלים לקחת אדמות פרטיות מפלסטינים ולהשתמש בהן גם ללא אישור בעלי הקרקע. בקיצור, לגנוב אדמות מפלסטינים באישור החוק. החוק נועד להלבין את מעמדם של מאחזים בלתי חוקיים בשטחים ומבנים בשטחים שיושבים על אדמות פרטיות של פלסטינים. לא במקרה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כינה אותו בלתי חוקתי, המפר את דיני המשפט הבינלאומי ומנוגד לדיני זכויות האדם בישראל, שדינו להתבטל בבג"ץ, שם, כאמור הוא לא מוכן להגן עליו בשם הממשלה.

ומאחר והיועץ המשפטי מנדלבליט לא הסכים לייצג את הממשלה בנושא הזה, בחרה הממשלה לשכור, מכל עורכי הדין בארץ דווקא את שירותיו של עורך דין פרטי בשם עו"ד הראל ארנון. עו"ד שבמקרה לגמרי הסתבך בפלילים והמשטרה המליצה לפני שנה להעמידו לדין בחשד שניסח חוזה מכירה פיקטיבית. ושוב, כמה מפתיע לגלות שאת החוזה הפיקטיבי הכין העו"ד ארנון ללא אחר מאשר ראש הסגל של ראש הממשלה נתניהו לשעבר ארי הרו, שמאז כבר הספיק להודות בעבירות של קבלת דבר במרמה והלבנת הון ולחתום עם הפרקליטות על עסקת טיעון.

ואם זה לא מספיק אז הנה עוד פרט קטן שכדאי ללמוד על עורך הדין שבחרה הממשלה שייצג אותה: מלבד היותו חשוד בפלילים, עו"ד ארנון עצמו בנה על פי החשד ובניגוד לחוק בית בהתנחלות אלעזר, דרומית לבית לחם. כלומר הוא עצמו ממש ייהנה מההלבנה שהחוק יסדר לביתו הבלתי חוקי. עלות ההתקשרות עם עורך הדין המסובך בפלילים למשלם המסים הישראלי, אגב, היא בסכום של 140 אלף שקלים.

אז מה יש לנו כאן? ממשלת ישראל מעבירה חוק בלתי סביר בעליל, למרות אזהרות ברורות מצד היועץ המשפטי שלה כי החוק לא חוקתי, לא סביר ויבוטל בבג"ץ, ואז, בגלל שהיועמ"ש לא מוכן להגן על החוק שהזהיר נגדו, הממשלה שוכר את שירותיו של עו"ד מפוקפק המסובך בפלילים שבעצמו מסובך בבנייה בלתי חוקית בהתנחלויות.

וכיצד בחר עו"ד ארנון להגן על החוק הבעייתי? החוק הזה הוא "צדק חלוקתי שכולם מרוויחים ממנו", אמר היום בבית המשפט. כולם מרוויחים? טוב, רק בתנאי שלא סופרים את הפלסטינים שיאבדו את רכושם. עוד טען עורך הדין שמי שמעלה את בעיית החוק הבינ"ל, מבקש מבית המשפט "לתת יד להפיכה משטרית", זאת על אף שכאמור שאביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, הזכיר בעצמו את הפרת החוק הבינלאומי – ועל אף שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעצמו ב-2016 כי בית הדין הבינלאומי בהאג עשוי לחקור בכירים ישראלים בעקבות חקיקתו (מהימים בהם נתניהו לא קיבל הוראות לפעולה מטוקבקיסטים). כנראה שגם השניים האלה, לפי עו"ד ארנון, נותנים יד להפיכה.

בשלב זה כבר ברור לכל  שחברי הממשלה יודעים שהחוק יתבטל, עכשיו רק נשאר להם לשבת ולחכות כדי לזעוק ולבכות שבג"ץ אשם להם.

להרחבה על הדיון שנערך הבוקר בבג"ץ בכלכליסט: https://goo.gl/8avhkX

עוד על עו"ד ארנון ופרשת ארי הרו בגלובס: https://goo.gl/ajc8K5

לפרטים נוספים על הבית הלא חוקי של עו"ד ארנון: https://goo.gl/D9Q1ed