רבותיי ההיסטוריה חוזרת


לפני כעשור, כשבנימין נתניהו היה ראש האופוזיציה ובזמן כהונת ממשלת אולמרט, הבטיח ביבי שאם הוא ינהיג את המדינה הוא – בניגוד לאולמרט - ימוטט את שלטון החמאס אחת ולתמיד. ראש האופוזיציה נתניהו הצהיר בבטחון גמור שהוא ידע איך להשתמש בכוחו העצום של צה"ל כדי להעלים את החמאס אחת ולתמיד. אז הבטיח. בפועל, נתניהו ומדיניותו בשנים שאחרי עלייתו לשלטון דווקא חיזקו את החמאס, החלישו גורמים מתונים בצד פלסטיני – ועשו זאת תוך התעלמות מאזהרות חוזרות ונשנות מצד מערכת הביטחון מפני סיר הלחץ שנקרא רצועת עזה, שמאיים להתפוצץ כל כמה זמן, והצורך הדוחק לפעול בנדון. שרי הממשלה וחברי הכנסת מימין מראים כי הם חזקים בהצהרות מלחמתיות והבטחות כוחניות שמבטיחות קולות בפריימריז - אבל במציאות לא מציגים שום פתרונות ושום תוכנית אמיתית בשטח לשינוי המצב.

אולי אחד הדברים המקוממים ביותר בהקשר הזה הוא שמדובר בלא יותר משידור חוזר של ההיסטוריה. דו"ח מבקר המדינה שפורסם בעקבות צוק איתן חשף את אותם הליקויים שניתן לראות עכשיו בהתנהלות הממשלה: שום דיון אסטרטגי לא נערך על רצועת עזה והחמאס בשנה שלפני פרוץ המלחמה, תוך התעלמות מההתרעות של אנשי מערכת הביטחון לגבי המצב המחמיר שעלול להוביל להסלמה מסוכנת – שמי יודע מה יהיו תוצאותיה, ובאיזה מחיר. התנהלות דומה באופן מצער ומדאיג במיוחד למה שקורה שוב ממש בימים אלה.

הצהרות והבטחות ריקות

לפני כעשור, בתקופה שלאחר מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה, ראש האופוזיציה דאז נתניהו פיזר הצהרות לוחמניות והבטיח שרק הוא יחזיר את הביטחון לתושבי ישראל. זאת, בעוד הוא מבקר את חולשתה, כביכול, של ממשלת קדימה שכיהנה אז בשלטון. בראיון לערוץ הראשון אז, אמר נתניהו כי הממשלה חייבת להפסיק את מצב מלחמת ההתשה מול הרצועה ולעבור ליוזמה התקפית שתשנה את פני הדברים אחת ולתמיד. "יש לנו כל כך הרבה כוח, צה"ל צבא כל כך חזק והאזרחים הם חזקים, אבל מה שאין פה זה ממשלה חזקה", אמר נתניהו. ראש הממשלה גם ביקר את מדיניות ממשלת אולמרט, שמאפשרת בין סבב לסבב לחמאס להתחמש ולהתארגן. הו, האירוניה.

לקראת מערכת הבחירות של 2009, בסרטון שהוקלט באשקלון, הסביר נתניהו כי אי אפשר לסמוך על ניסים וצריכים פעולה שתשים קץ לאיום – "למוטט את החמאס". על גלי אותם איומים ודיבורים הגיע נתניהו לתפקיד ראש הממשלה זמן לא רב לאחר מכן. קאט לעשר שנים מאוחר יותר: המצב לא השתנה (מלבד התעצמותו של החמאס), כל כמה שנים יש סבב לחימה נוסף בעזה, כשבין לבין החמאס מתארגן ומתחזק, לממשלת נתניהו אין פתרונות של ממש – ותושבי הדרום משיכים לחיות בחרדה מפני הסבב הבא, שעלול לצאת מכלל שליטה. בדיעבד מתבהר כי נתניהו פיזר, כהרגלו, אמירות ריקות, ללא כיסוי.

ממשלה חסרת אונים

ממשלת נתניהו יושבת בחיבוק ידיים בכל הנוגע לרצועת עזה כבר שנים ארוכות, ודאי מאז מבצע צוק איתן לפני 4 שנים. אולי יש להם דברים חשובים לטפל בהם, כמו לחוקק חוקים נגד המלצות משטרה או מאבקים הרואיים נגד תאגיד השידור ובג"ץ, אולי בגלל זה הם לא מוצאים זמן לנסות ולמצוא פתרונות למצב, שימנעו מעוד סבב לחימה ועוד אחד אחריו מלהתרחש. השרים וחברי הכנסת מצהירים מדי פעם בקול גדול שהם יכבשו את הרצועה, ימוטטו את החמאס ויחסלו את הנייה – כאשר בפועל כבר ברור שמדובר באמירות מסוכנות וריקות ונעדרות כל משמעות, שנאמרות רק כדי לייצר כותרות שיעזרו בפריימריס.

כך למשל שלשום, בין אזעקה לאזעקה בדרום, בצלאל סמוטריץ' קרא לכבוש מחדש את עזה ולהחזיר לשם את ההתנחלויות, השרה איילת שקד דרשה לכבוש את עזה ולמוטט את החמאס (ואליה הצטרפו השרים יובל שטייניץ ויואב גלנט), השר גלעד ארדן קרא לחסל את ראשי החמאס ואריה דרעי הכריז שישראל תגיב "במקומות שהכי כואבים".

ממש באותה העת עשתה ממשלת ישראל מאמצים בדרכים עקיפות להגיע להסכמות בנוגע להפסקת אש – שנתנה את  את אותותיה כבר מאתמול בבוקר. כלומר השרים וחברי הכנסת בפועל רק הפריעו וסיכנו את המהלך. גם על השאלה מה השלב הבא לאחר כיבוש עזה אין תשובה. איש לא הציג תכנית ליום שאחרי, בו ישראל תיאלץ להתמודד עם שליטה מלאה על למעלה ממיליון פלסטינים בתנאי עוני וצפיפות, ואיך מתמודדים עם זה בצורה שתצמצם את האלימות ולא תגביר אותה.

אדישות מסוכנת

בדו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן מ-2014, מתח המבקר ביקורת חריפה על נתניהו וממשלתו על כך שעל אף התרעות שקיבלה הממשלה על המצב המחמיר ברצועה והחשש מפני הסלמה שתוביל למלחמה, לא התקיים ולו דיון אסטרטגי אחד בנושא עזה ולא נבחנו שום חלופות מדיניות. בוגי יעלון, אז שר הביטחון, הכה על חטא עם פרוץ המבצע והודה בעצמו כי "אילו היה ניתן מענה למצוקה של חמאס כבר לפני כמה חודשים, אפשר שחמאס היה נמנע מההסלמה הנוכחית". מאז, לא נראה שיותר מדי השתנה. מעל לשנה ראשי מערכת הביטחון מתריעים ומפצירים בממשלה לפעול, מציעים תכניות פעולה משלהם – והממשלה בינתיים מתעלמת.

תזכורת: הרמטכ"ל גדי אייזנקוט אמר בפברואר האחרון שישראל צריכה לעשות "צעדים משמעותיים" כדי למנוע את קריסת הרצועה ולמנוע הסלמה. בדצמבר העריכו נציגי צה"ל ומערכת הביטחון בדיון עם הקבינט שהמצב המחמיר ברצועה – ותחושת העזתים שאין להם מה לאבד – מחמירה את הסיכוי לעימות צבאי, על אף שלחמאס אין אינטרס בסבב לחימה נוסף. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף פולי מרדכי, הציג בחודש נובמבר תכנית להקלת המצור על הרצועה – וזוהי רק רשימה חלקית. בממשלה עדיין מתעלמים.

במקום למוטט – מחזקים את החמאס

נתניהו ושריו פיזרו הצהרות גם על כך שאין להידבר עם החמאס, או לשאת ולתת איתו תחת אש. אבל למעשה, מדובר בניסיון לטשטש את המציאות: ממשלת נתניהו דיברה ומדברת – בצינורות אחוריים ודרך מתווכים – עם החמאס באופן קבוע. לא רק שממשלת נתניהו ניאותה לדבר עם החמאס – היעדר העניין בנעשה ברצועה והעדר הנכונות להידבר עם ההנהגה הפלסטינית בראשות אבו מאזן, רק חיזקו את החמאס בשנים האחרונות.

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין אמר כבר בשנת 2013, שנה בלבד לפני מלחמת צוק איתן, כי מדיניות נתניהו החלישה את הנהגת הרשות הפלסטינית, מולה עובדים מנגנוני הביטחון הישראלים בגדה בשיתוף פעולה יומיומי, בעודה מחזקת את החמאס.

"אם נסתכל על זה לאורך השנים, אחד האנשים המרכזיים שתרמו להתחזקות חמאס זה ביבי נתניהו, עוד מהקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה". דיסקין הוסיף כי תחת נתניהו, "ישראל שדרגה את מעמדו של חמאס. היא החלישה עוד את אבו מאזן, כי עכשיו קרנו של החמאס עולה. הוא מבין שהאנרגיה של החמאס חזקה, הוא לא יכול לצאת מולם, אין לו ברירה אלא לשבת בשקט. כשהוא יושב בשקט הפתח נחלש והחמאס מתחזק".

יש פתרונות

בכירי מערכת הביטחון הציעו מגוון תכניות, יוזמות והקלות שעשויות להפחית את מידת הלחץ מרצועת עזה. ממשלת ישראל גם הראתה שהיא יכולה ומסוגלת לשאת ולתת עם החמאס, על אף ניסיונותיה להכחיש זאת – ואף להרגיע את השטח. ממשלת נתניהו לא השכילה לעשות דבר כדי למנוע סבב לחימה נוסף וממשיכה לסרב להכיר בעובדה שפעילות צבאית אינה מספקת ללא מהלכים מדיניים, וללא אסטרטגיה לטווח הארוך. אולי מרוב הצהרות לוחמניות על חיסול החמאס על ידי שרי הממשלה הם שכחו שאחרי עוד ועוד מבצעים בעזה כדאי גם לנסות לגבש מדיניות מורכבת יותר מזבנג וגמרנו ולתת מענה בטחוני של ממש לאזרחי ישראל.

לאמירותיו של נתניהו כראש האופוזיציה לפני עשור: https://goo.gl/FhXdM8 https://goo.gl/qdgntp

לממצאי דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן והתרשלות הדרג המדיני: https://goo.gl/BJdAzc

לאזהרות הדרג הביטחוני על הסלמה בעזה: https://goo.gl/myQem1

לדברי יובל דיסקין על נתניהו וחיזוק החמאס: https://goo.gl/j3n6dx