ציונות עם כוכבית


נפתלי בנט יכול להמשיך לטעון שהוא מתנגד לסירוב פקודה כמה שהוא רק רוצה. בדיקת 61 מגלה כי ברשימה שלו לכנסת יש לפחות שלושה אנשים במקומות ריאליים - כולל אורי אריאל, האיש הבכיר במפלגה אחרי בנט - שתומכים באופן נלהב, ציבורי ועקבי בסירוב פקודה

ודאי שמתם לב שמאז הראיון השערורייתי אצל נסים משעל, שבו תמך נפתלי בנט בסירוב פקודה בעת פינוי התנחלויות, נעלמו חברי מפלגת "הבית היהודי" כלא היו. נראה שמישהו במפלגה דואג לכך שלא ידברו עם עיתונאים ולא יגיבו לדבריו של יו"ר המפלגה שלהם - ויש סיבה טובה לכך. בנט יודע כי לא משנה כמה ינסה לתקן את הרושם שעשה, המפלגה שלו מלאה באנשי ציבור שתומכים כבר שנים בסרבנות. 

• אורי אריאל, מספר 2 ברשימה והאיש הבכיר במפלגה אחרי בנט, קבע בטור שכתב לאתר ערוץ 7: "הציונות הדתית היא עם נוער הגבעות, עם הרבנים והישיבות – ונגד מילוי פקודת הגירוש. רוב הציבור מאס באובססיית הנורמליות". בראיון למעריב נזהר מלחזור על אותה הכרזה לוחמנית, אבל הוסיף, בהתייחס למצבעי פינוי בשטחים, כי "בג"ץ קבע שפקודה שמתנוסס מעליה דגל שחור של אי-מוסריות – אסור לבצעה. ואני חותם".

• מוטי יוגב, מספר 9 ברשימה, תומך גם הוא בסירוב פקודה לפינוי התנחלויות. ב-2006 אמר: "אי-אפשר לבצע משימות הנוגדות את המוסר הבסיסי כמו עקירת וגירוש יהודים, שהתיישבו כחוק, מביתם".

• אורית סטרוק, מספר 10 ברשימה, הכריזה בעקבות פינוי עמונה: "האכזריות של אירוע עמונה מחדדת את שאלת הציות המתמיד לפקודות שמנוגדות למוסר". הראיון מופיע באתר הרשמי של מספר 2 במפלגה, אורי אריאל.

• הרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי לשעבר, נחשב לרב המקורב ביותר לבנט. רונצקי העיד שגם הוא עצמו לא היה משתתף בפינוי יהודים מביתם: "הייתי מבקש לא להשתתף במשימה. אם היו אומרים לי לעשות את זה בכל זאת - הייתי פשוט הולך הצדה ובוכה".

• חברי "האיחוד הלאומי" תופסים ארבעה מקומות בעשירייה הפותחת של בנט. את הרשימה לכנסת בחרו ואישרו שלושה רבנים שתומכים באופן עקבי ומוצהר בסירוב פקודה: הרב דב ליאור ("על חיילים ושוטרים לסרב לפקודת פינוי"), הרב זלמן מלמד ("סירוב הפקודה יביא לבניין הצבא ולבניין המדינה") והרב חיים שטיינר ("חיילים ושוטרים צריכים להאזין לקול מצפונם הלאומי והאנושי ולא להשתתף במעשים שיכתימו אותם ואשר עליהם הם עתידים להצטער כל ימיהם").

• הרב שמואל אליהו, שניצח על תהליך איחוד רשימת הבית היהודי ורשימת האיחוד הלאומי, תומך גם הוא בסירוב פקודה: "אסור לחייל או לחיילת להשתתף בפינוי, גם במחיר של הליכה לכלא. האיום שמונף מעל ראשו של החייל לא מתיר לו להרוס בית ורכוש של מישהו אחר!". במקום אחר הוסיף: "יש חובה לסרב פקודה ולשבש כל מהלך של פינוי מאחזים ויישובים".